Перихондрит: профілактика і лікування

11 жовтень 2023
Перихондрит: профілактика і лікування

Перихондрит – це запалення перихондрія, шару сполучної тканини ( надхрящниці ), який покриває та живить більшу частину хряща в нашому організмі. Найчастіше перихондрит асоціюється із запаленням хряща вушної раковини. У цій статті ми розглянемо хоріоїдит у всіх його аспектах, розглянемо основні ознаки та симптоми, які варто взяти до уваги, а також розповімо про сучасні методи діагностики та ефективні підходи до лікування. З метою збереження вашого благополуччя та здоров'я, давайте разом детальніше розглянемо цю хворобу, щоб знати, як своєчасно реагувати та запобігти її негативним наслідкам.

Причини перихондриту

Його поява може бути пов'язана з інфекційними агентами, травмами, а також імунологічними та генетичними чинниками. Ось кілька головних причин перихондриту:

 1. Травми та пошкодження. Травматичні пошкодження вушної раковини, такі як удари або тертя, можуть порушити нормальну структуру хряща, спричинити запалення та спровокувати розвиток перихондриту.
 2. Інфекції. Вірусні або бактеріальні інфекції можуть спричинити запалення хрящів у вухах, що може призвести до перихондриту. Інфекція може потрапити до хряща через мікротравми або порушення цілісності шкірних покривів вуха.
 3. Аутоімунні реакції. В деяких випадках імунна система може помилково атакувати власні тканини хряща, спричиняючи запалення та перихондрит.
 4. Генетичні фактори. Деякі генетичні аномалії можуть зробити осіб більш схильними до розвитку перихондриту, хоча цей аспект ще потребує більш детальних досліджень.
 5. Порушення кровообігу. Порушення кровопостачання до вушної раковини може призвести до втрати харчування тканин і послабити їх стійкість до запалення.
 6. Інші захворювання. Деякі системні захворювання, такі як ревматоїдний артрит, можуть впливати на хрящі вуха та спровокувати перихондрит.
 7. Інші фактори ризику. Вживання алкоголю, куріння та інші нездорові звички можуть підвищити ризик розвитку перихондриту, оскільки вони можуть впливати на імунну систему та загальний стан здоров'я.

Важливо враховувати, що перихондрит - це серйозне захворювання, і для точного встановлення причин його виникнення та ефективного лікування слід звертатися до медичних фахівців.

Симптоми та ознаки перихондриту

Основні симптоми та ознаки перихондриту включають:

 1. Зазвичай гострий та інтенсивний біль, концентрований у місці запалення, наприклад, у вушній раковині.
 2. Запалена область може стати червоною, набряклою та гарячою на дотик.
 3. У випадках, коли причиною є бактеріальна інфекція, може утворюватися гній або виразки.
 4. Загальна слабкість і підвищення температури можуть супроводжувати перихондрит, особливо якщо він викликаний інфекцією.
 5. Складність руху у запаленій області, якщо перихондрит розвивається в суглобах.
 6. Хрящ може ставати твердим або м'яким в залежності від стадії та характеру запалення.

Власне або невідповідне лікування перихондриту може призвести до ушкодження хряща, що може бути незворотнім.

Види перихондриту

Існує декілька видів та різновидів перихондриту. Вони поділяються на наступні категорії:

Перихондрит вушної раковини

Травматичний перихондрит: Зазвичай виникає після травми вуха, такої як ушкодження під час спорту, вушних пірсингів або хірургічних втручань.

Інфекційний перихондрит: Викликаний бактеріями або рідше грибами, що потрапляють у тканини вуха через пошкодження або рани.

Перихондрит носа

Травматичний перихондрит: Може бути викликаний переломами носа, хірургічними втручаннями або травмами.

Інфекційний перихондрит: Як правило, виникає, коли інфекція розповсюджується на перихондрій носа через рани або порізи.

Перихондрит суглобів

Зазвичай розвивається у великих суглобах, таких як лікті та коліна, і може бути викликаний травмами, хірургічними втручаннями або інфекціями.

Інші види

Перихондрит може також розвинутися в інших частинах тіла, де є хрящ, таких як грудна клітка або гортань.

Діагностика перихондриту

Діагностика перихондриту вимагає комплексного підходу та може базуватися на клінічних проявах, анамнезі та додаткових методах дослідження. Ці методи можуть включати:

 1. Анамнез хвороби: Лікар збирає інформацію про травми, раніше перенесені хвороби, операції, можливі контакти з інфекційними пацієнтами, а також про інші фактори, які можуть сприяти розвитку перихондриту.
 2. Клінічний огляд:
  • Зовнішній огляд: Під час огляду лікар звертає увагу на почервоніння, набряк, гіперемію та наявність болю при дотику.
  • Огляд вушної раковини: При перихондриті вуха, раковина може бути набряклою, болючою, із зміненим кольором шкіри.
 3. Лабораторні дослідження:
  • Загальний аналіз крові: Може виявити підвищення рівня лейкоцитів та зростання ШОЕ – показників запалення.
  • Бактеріологічний посів: Якщо існує підозра на інфекційний перихондрит, матеріал може бути взятий для посіву, щоб ідентифікувати збудника інфекції та визначити його чутливість до антибіотиків.
 4. Сучасні візуальні методи діагностики:
  • Ультразвукове дослідження (УЗД): Може допомогти в оцінці структур хряща і оточуючих тканин на наявність запалення або інших змін.
  • Магнітно-резонансна томографія (МРТ): У випадках, коли необхідно детально оцінити область хряща та суглобів, може бути використана МРТ.
 5. Біопсія: У рідких випадках може бути необхідно взяти зразок тканини для гістологічного дослідження.

Лікування перихондриту

Лікування перихондриту залежить від його причини, локалізації та ступеня тяжкості захворювання. На основі цих чинників лікар може рекомендувати різноманітні методи лікування:

 1. Антибіотикотерапія. Якщо перихондрит спричинений бактеріальною інфекцією, антибіотики можуть бути призначені для боротьби з інфекцією. Важливо приймати весь курс антибіотиків, навіть якщо симптоми зникли.
 2. Протизапальні препарати. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен або напроксен, можуть бути призначені для зменшення болю та запалення.
 3. Місцеве лікування. Це може включати в себе мазі з протизапальними компонентами, а також антисептичні розчини для лікування інфекційної форми перихондриту.
 4. Проводиться аспірація або дренування. У випадках, коли формується абсцес, може знадобитися хірургічне втручання для видалення гною.
 5. Хірургічне втручання. В деяких випадках, особливо при хронічному перихондриті або ускладненнях, може бути необхідне хірургічне втручання для видалення пошкодженого хряща.
 6. Реабілітація. Після лікування перихондриту може знадобитися реабілітація, щоб відновити функціональність та гнучкість зони.
 7. Уникання тригерів. Якщо перихондрит спричинений факторами, такими як травма або вплив хімічних речовин, важливо уникати контакту, щоб запобігти повторенню хвороби.

З правильною та своєчасною терапією перихондрит стає контрольованим та лікується. Проте важливо пам'ятати про ризики та побічні ефекти, якщо процес запущено.

Не намагайтеся лікувати перихондрит самостійно без консультації з лікарем, оскільки неправильне лікування може призвести до ускладнень і подальшого поширення запалення. Зверніться до кваліфікованого фахівця для отримання медичної допомоги і порад щодо лікування перихондриту. При дотриманні рекомендацій і правильному лікуванні перихондрит можна повністю вилікувати без ускладнень.. Для забезпечення вашого здоров'я важливо обрати якісні ліки для лікування перихондриту та захворювання вух. Купити онлайн препарати за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 03.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.