Сонячний удар: симптоми, наслідки і перша допомога

05 липень 2023
1
Сонячний удар: симптоми, наслідки і перша допомога

Сонячний удар є поширеною проблемою, особливо у спекотний період року, і може призвести до серйозних наслідків для здоров'я людини. У цій статті ми розглянемо причини, симптоми та заходи профілактики сонячного удару, а також дізнаємося, як вчасно реагувати та надати невідкладну допомогу потерпілому. Ознайомтеся зі статтею, щоб бути впевненим у своїй безпеці та безпеці своїх близьких у сонячні дні.

Що таке сонячний удар?

Сонячний удар – це тепловий стан, спричинений тривалим впливом прямих сонячних променів або високих температур, що призводить до нездатності організму регулювати свою внутрішню температуру. Цей небезпечний стан виникає, коли мозок та інші життєво важливі органи перегріваються, що призводить до потенційно тяжких наслідків для здоров'я.

Причини сонячного удару та фактори ризику

Сонячний удар виникає, коли механізми терморегуляції організму дають збій, що призводить до швидкого підвищення внутрішньої температури. Цей збій може бути спричинений кількома факторами, серед яких:

 • тривале перебування під прямими сонячними променями або високою температурою навколишнього середовища;
 • високий рівень вологості, який може перешкоджати здатності організму охолоджувати себе через потовиділення;
 • зневоднення, яке знижує здатність організму регулювати температуру;
 • носіння важкого, темного або тісного одягу, який затримує тепло;
 • вживання алкоголю, оскільки він може погіршити здатність організму регулювати температуру.

Деякі люди можуть мати підвищений ризик сонячного удару, наприклад, маленькі діти, люди похилого віку та ті, хто вже страждає на певні захворювання.

Як розпізнати сонячний удар?

Розпізнавання симптомів сонячного удару має вирішальне значення для своєчасного втручання та лікування. Деякі загальні ознаки сонячного удару включають:

 • висока температура тіла (понад 40°C або 104°F);
 • прискорений пульс і дихання;
 • головний біль, запаморочення або сплутаність свідомості;
 • нудота або блювання;
 • гаряча, червона та суха шкіра;
 • втрата свідомості або судоми.

Що робити у випадку сонячного удару?

Якщо ви підозрюєте, що хтось зазнав сонячного удару, важливо негайно надати першу допомогу при сонячному ударі. Наступні кроки допоможуть стабілізувати стан людини:

 1. Перенесіть людину в прохолодне, затінене місце.
 2. Покладіть потерпілого з трохи піднятою головою.
 3. Зніміть або послабте будь-який тісний одяг.
 4. Прикладіть прохолодну мокру тканину або пакети з льодом до шкіри потерпілого, зосереджуючи увагу на шиї, пахвових западинах і паховій ділянці.
 5. Обдуйте людину віялом, щоб сприяти випарному охолодженню.
 6. Запропонуйте потерпілому випити прохолодної води або спортивного напою, якщо він притомний і може ковтати.

Коли потрібно звертатися до лікаря у випадку сонячного удару?

Сонячний удар – це невідкладний стан, який потребує негайної медичної допомоги. Якщо ви або хтось інший відчуває симптоми сонячного удару, дуже важливо якомога швидше звернутися за медичною допомогою. Негайне лікування сонячного удару може допомогти мінімізувати ризик довгострокових ускладнень або навіть смерті.

Як уникнути сонячного удару?

Профілактика сонячного удару передбачає вжиття заходів для мінімізації впливу спеки та сонячного випромінювання на організм. Ось кілька рекомендацій щодо захисту від сонця та зменшення ризику перегріву:

 1. Обмежте час перебування під прямими сонячними променями, особливо в пікові години дня (зазвичай між 10:00 і 16:00).
 2. Носіть легкий, вільний одяг світлих тонів, щоб зберегти тіло прохолодним;
 3. Наносьте сонцезахисний крем широкого спектру дії з SPF 30 або вище, щоб захистити шкіру від шкідливого ультрафіолетового випромінювання.
 4. Підтримуйте водний баланс, вживаючи достатню кількість води протягом дня.
 5. Уникайте або обмежте споживання алкогольних напоїв та кофеїну, оскільки вони можуть сприяти зневодненню організму, що посилить фактор ризику.
 6. Робіть перерви в затінених або кондиціонованих приміщеннях, щоб дати можливість вашому тілу відновитися після теплового впливу.

Сонячний удар є досить небезпечним і потенційно загрозливим для життя. Розпізнавання його симптомів та вміння швидко надати першу медичну допомогу може врятувати потерпілому життя. Щоб уникнути сонячного удару, захищайтеся від сонця та пийте достатньо води у спекотну погоду.

Редакторська група
Оновлено: 19.03.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.