Акромегалія: симптоми і лікування

15 травень 2024
Акромегалія: симптоми і лікування

Акромегалія – це рідкісне ендокринне захворювання, що характеризується надмірним виробленням гормону росту, зазвичай внаслідок гіперплазії або доброякісної пухлини гіпофіза. Це стан, який може вплинути на людей будь-якого віку, але найчастіше діагностується у дорослих людей середнього віку. Акромегалія повільно прогресує і може призвести до видимих змін у зовнішності, а також до серйозних патологічних ускладнень, якщо її не лікувати. Оскільки симптоми розвиваються поступово, захворювання часто залишається недіагностованим протягом багатьох років.

У цій статті ми розглянемо ключові симптоми та сучасні методи лікування акромегалії. Ми докладно проаналізуємо вплив цього рідкісного захворювання на організм та розглянемо методи, що допомагають зняти його наслідки, забезпечуючи пацієнтам покращення якості життя та здоров'я.

Причини виникнення

Акромегалія може суттєво вплинути на якість життя людини, але вчасне виявлення та лікування можуть допомогти контролювати симптоми та зменшити ризик ускладнень:

 • Аденома гіпофіза. Найпоширеніша причина акромегалії – доброякісна пухлина гіпофіза (аденома), яка виробляє надлишок гормону росту.
 • Гормональні розлади. Інші розлади, які впливають на гормональний баланс тіла, можуть також призводити до розвитку акромегалії.
 • Генетичні фактори. Рідкісні генетичні захворювання, такі як синдром Мак-К'юна-Олбрайта або синдром Карнея, можуть збільшувати ризик розвитку акромегалії.
 • Ліки. Деякі медичні препарати, особливо ті, що впливають на вироблення гормонів, можуть спричинити акромегалію як побічний ефект.

Якщо ви або хтось із ваших близьких має симптоми або фактори ризику акромегалії, важливо звернутися за медичною допомогою для оцінки та належного лікування.

Симптоми

Акромегалія потребує уважного медичного спостереження та лікування, оскільки вона може призвести до серйозних ускладнень. Симптоми цього захворювання включають:

 1. Збільшення розміру рук і ніг, що проявляється в зміні розміру взуття та рукавичок.
 2. Зміни обличчя, включаючи збільшення носа, вилиць, нижньої щелепи та збільшення відстані між зубами.
 3. Загрубіння шкіри та поява шкірних складок.
 4. Збільшення язика, що може призводити до утруднення при ковтанні та змін у мові.
 5. Підвищене потовиділення та жирність шкіри.
 6. Суглобові болі та збільшення об'єму суглобів, що веде до обмеження рухливості.
 7. Головні болі та порушення зору через збільшення пухлини гіпофіза, що тисне на оптичні нерви.

Розпізнавання симптомів акромегалії є першим етапом у визначенні діагнозу та виборі наступних кроків у лікуванні.

Види

Лікування акромегалії залежить від конкретних симптомів, її виду та ступеню захворювання, але може включати хірургічне втручання, медикаментозне лікування та радіотерапію. Патологію класифікують таким чином:

 • Преакромегалія – перший етап розвитку акромегалії, коли вже спостерігаються певні зміни в організмі, але ще не виявлені видимі ознаки хвороби.
 • Гіпертрофічна стадія – етап, коли вже відбувається збільшення розмірів і форми деяких органів та тканин, що характерно для акромегалії.
 • Пухлинна стадія – активне зростання пухлини гіпофіза, що призводить до певних змін зовнішнього вигляду та функцій організму
 • Кахексія – останній етап акромегалії, який характеризується важким станом здоров'я, сильною втратою ваги та виснаженням всього організму.

Кожен з цих випадків вимагає індивідуального підходу до діагностики та лікування, оскільки акромегалія може мати різні причини та прояви. Важливо, щоб пацієнти з акромегалією працювали в тісній співпраці зі своїм лікарем для розробки індивідуального плану лікування, який враховує всі аспекти їхнього здоров'я.

Діагностика

Діагностика акромегалії вимагає комплексного підходу та включає кілька ключових етапів:

 1. Аналіз симптомів та анамнезу. Лікар розглядає клінічні прояви захворювання, такі як зміни в зовнішності, головні болі, збільшення розмірів рук і ніг, а також здійснює детальний збір інформації про медичну історію пацієнта.
 2. Біохімічні аналізи крові. Визначення рівня гормону росту та інсуліноподібного фактора росту-1 (IGF-1), які зазвичай підвищені у пацієнтів з акромегалією.
 3. Тест з глюкозою. Оскільки гормон росту протидіє дії інсуліну, навантажувальний тест з глюкозою може допомогти виявити надмірне вироблення гормону росту, яке не знижується як зазвичай після прийому глюкози.
 4. Візуалізаційні методи дослідження. МРТ (магнітно-резонансна томографія) або КТ (комп’ютерна томографія) головного мозку застосовуються для виявлення аденоми гіпофіза, яка часто є причиною акромегалії.
 5. Гормональні тести. Додаткові тести для визначення рівня інших гормонів, що можуть бути порушені внаслідок захворювання.

Виявлення та правильна діагностика акромегалії є ключовими для вибору ефективного лікування, що може включати хірургічне втручання, медикаментозну терапію або радіотерапію, з метою нормалізації рівня гормону росту та поліпшення якості життя пацієнтів.

Лікування

Лікування акромегалії має на меті знизити вироблення гормону росту, усунути причину збільшення його рівня та полегшити симптоми:

 • Хірургічне втручання. Найбільш поширений і ефективний метод лікування, який полягає в видаленні пухлини гіпофіза. Операція зазвичай проводиться через носову порожнину з мінімальним втручанням.
 • Медикаментозне лікування. Використовуються ліки, що пригнічують вироблення гормону росту або блокують його дію на тканини. До таких препаратів належать аналоги соматостатину (октреотид, ланреотид) та агоністи дофамінових рецепторів (бромокриптин).
 • Променева терапія. Використовується у випадках, коли хірургічне втручання неможливе або не принесло бажаного результату. Променева терапія може допомогти зменшити розмір пухлини та знизити рівень гормону росту.

Кожен метод лікування має свої переваги та обмеження, і вибір конкретного методу залежить від індивідуальних особливостей пацієнта, стадії захворювання та наявності супутніх станів. Самолікування несе значні ризики, включаючи можливість неправильного діагнозу, вибір неефективних або небезпечних методів лікування, а також потенційну можливість пропустити серйозні захворювання, які вимагають професійного медичного втручання.

Профілактика

Хоча не існує прямої профілактики акромегалії, яка б запобігала її виникненню, деякі заходи можуть допомогти вчасно виявити захворювання та уникнути ускладнень, зокрема:

 1. Регулярні медичні обстеження. Регулярне відвідування лікаря та проведення медичних обстежень допоможуть вчасно виявити зміни рівня гормонів і ознаки пухлини гіпофіза.
 2. Відстеження симптомів. Будьте уважні до будь-яких неочікуваних змін у вашому організмі, зокрема збільшення розміру рук і ніг, зміни обличчя, головні болі та зорові порушення.
 3. Здоровий спосіб життя. Збалансоване харчування, регулярні фізичні вправи та уникнення шкідливих звичок можуть допомогти підтримувати загальний стан здоров'я та знизити ризик розвитку захворювань, які можуть сприяти акромегалії.
 4. Контроль за рівнем гормонів. У разі наявності симптомів або факторів ризику акромегалії, важливо перевірити рівень гормону росту та інсуліноподібного фактора росту-1 (IGF-1).
 5. Освітні програми. Брати участь в освітніх програмах про акромегалію та ендокринні розлади, щоб краще розуміти свій стан і знати, коли звертатися по медичну допомогу.

Хоча повністю уникнути акромегалії може бути неможливо, раннє виявлення та втручання можуть істотно поліпшити якість життя та знизити ризик ускладнень. Важливо вести здоровий спосіб життя, регулярно консультуватися з медичними фахівцями та не ігнорувати будь-які підозрілі симптоми, які можуть вказувати на акромегалію.

Купити препарати та засоби для лікування акромегалії за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 17.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.