Чому у бігунів болять коліна: причини та лікування

10 квітень 2024
Чому у бігунів болять коліна: причини та лікування

Цьогоріч, Національна мережа аптек «Бажаємо здоровʼя» стала партнером Київського півмарафону Незламності 2024. У межах цієї ініціативи розповідаємо корисні поради для спортсменів та бігунів.

У цій статті ми докладніше розглянемо основні чинники, що викликають біль у колінах, і обговоримо ефективні методи лікування та методи, які допоможуть полегшити стан і сприятимуть одужанню, забезпечуючи більш безпечне та приємне заняття спортом.

Біль у колінах у бігунів – це поширена проблема, що може виникати як у початківців, так і у досвідчених бігунів. Цей біль пов’язаний з високим навантаженням на колінні суглоби під час бігу, що може призвести до перевантаження, травм і запальних процесів.

Причини виникнення

Причини болю у колінах можуть бути різноманітними та вимагати уважного аналізу для ефективного лікування та профілактики:

 • Синдром передньої больової точки коліна (СПБТК). Це одна з найпоширеніших причин болю, яка виникає через надмірне навантаження на колінний суглоб, що призводить до подразнення та запалення в області навколо надколінника.
 • Тендиніт пателля (тендінопатія). Запалення або подразнення сухожилля надколінника, яке часто виникає внаслідок постійного перенапруження та вібрацій при бігу.
 • Меніскопатія. Пошкодження або зношення меніска, хрящової тканини в колінному суглобі, що може викликати біль, обмеження руху та іноді блокування суглоба.
 • Бурсит. Запалення бурси, невеликої сумки з рідиною, яка вистилає колінний суглоб, може виникати через постійний тиск та тертя під час бігу.
 • Іліотибіальний трактовий синдром (ІТТС). Біль та подразнення в зоні зовнішньої частини коліна, викликане перенапруженням іліотибіального тракту, довгої сухожильної структури, що проходить вздовж бічної сторони стегна.
 • Артроз колінного суглоба. Дегенеративні зміни в хрящі колінного суглоба, які можуть посилюватися внаслідок постійних навантажень під час бігу.

Розуміння конкретної причини болю в колінах є вирішальним для вибору правильного лікування та запобігання подальшим ускладненням. Необхідно підходити до тренувань з обережністю, враховуючи індивідуальні особливості організму та вживати відповідних заходів профілактики, таких як регулярні розтяжки, зміцнення м'язів навколо колін та корекція техніки бігу. У разі появи болю варто негайно звернутися до фахівця для отримання кваліфікованої допомоги.

Супутні симптоми

Розуміння супутніх симптомів болю в колінах допоможе вчасно виявити потенційні проблеми та уникнути серйозних ушкоджень.

 1. Набряк та почервоніння колінного суглоба. Часто свідчить про запальний процес, який може бути викликаний перевантаженням або травмою.
 2. Обмежена рухливість суглоба. Труднощі при згинанні або розгинанні коліна можуть бути ознакою пошкодження хряща, зв'язок або накопичення рідини в суглобовій капсулі.
 3. Хрускіт або клацання при русі. Може свідчити про проблеми з менісками або розвиток остеоартриту.
 4. Підвищена чутливість навколо коліна. Може бути пов'язана з тендинітами, запаленням сухожилля, що часто зустрічається у бігунів.
 5. Біль, що посилюється під час бігу або сходження сходами. Це типовий симптом синдрому іліотибіального тракту, що часто вражає бігунів.
 6. Відчуття нестабільності в коліні. Втрата відчуття стабільності може вказувати на ушкодження хрящів або зв'язок колінного суглоба.

Ці симптоми можуть вказувати на серйозні проблеми, які вимагають уваги фахівця. Важливо не ігнорувати ці ознаки та звернутися за медичною допомогою для точної діагностики та своєчасного лікування.

Діагностика

Процес діагностики включає ряд кроків, спрямованих на виявлення причини болю та визначення найефективнішого лікування, а саме:

 1. Анамнез. Лікар збирає повну медичну історію, звертаючи увагу на тривалість занять бігом, інтенсивність тренувань, недавні зміни в режимі тренувань, а також попередні травми колін.
 2. Фізичний огляд. Оцінка стану колінного суглоба, включаючи виявлення набряків, почервоніння, обмеження рухів, а також проведення специфічних тестів для визначення болючих ділянок і стабільності суглоба.
 3. Інструментальні методи дослідження:
  • Рентгенографія. Допомагає виявити зміни в кісткових структурах, такі як артроз або травми.
  • Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Забезпечує детальне зображення м'яких тканин, зокрема зв'язок, менісків та хрящів.
  • Ультразвукове дослідження. Використовується для оцінки стану м'яких тканин, сухожиль та наявності вільної рідини в суглобі.
 4. Лабораторні тести. У деяких випадках можуть бути призначені аналізи крові для виключення запальних або інфекційних процесів.
 5. Оцінка біомеханіки бігу. Аналіз техніки бігу та взуття, що використовується, може допомогти виявити фактори, що сприяють розвитку болю в колінах.

Адекватна діагностика дозволяє виявити конкретну причину такого болю у бігунів та розробити цілеспрямовану програму лікування, що може включати фізіотерапію, корекцію техніки бігу, застосування ортопедичних устілок, а в деяких випадках і хірургічне втручання.

Лікування

Лікування болю в колінах у бігунів вимагає комплексного підходу, що включає заходи зі зниження запалення, відновлення функції колінного суглоба та запобігання повторним травмам. Розробка ефективного плану лікування передбачає врахування індивідуальних особливостей атлета, ступеня ушкодження та специфіки тренувального процесу:

 1. Фізіотерапія. Застосування методів фізіотерапії, таких як УВЧ, електрофорез, магнітотерапія, може значно прискорити процес відновлення, зменшити біль та запалення.
 2. Реабілітаційні вправи. Спеціалізовані вправи на розтягування та зміцнення м'язів ноги допомагають відновити функціональність колінного суглоба та запобігають подальшим травмам.
 3. Зміна режиму тренувань. Перегляд тренувальних навантажень, корекція техніки бігу та використання якісного спортивного взуття допоможе уникнути повторення травм.
 4. Застосування ортопедичних пристосувань. Використання колінних бандажів або ортезів може забезпечити додаткову підтримку та стабілізацію колінного суглоба під час відновлення.
 5. Застосування медикаментозних засобів:

Застосування цих методів лікування в комплексі дозволить не лише ефективно усунути біль та запалення, але й забезпечить довготривале здоров'я колінних суглобів, дозволяючи бігунам повернутися до звичного тренувального режиму без ризику рецидивів. Важливо пам’ятати, що самолікування може призвести до ускладнень, розвитку патологій та інших ризиків.

Профілактика

Профілактика болю в колінах вимагає індивідуального та комплексного підходу, що включає правильну техніку бігу, фізичну підготовку та догляд за суглобами. Виконання цих рекомендацій допоможе знизити ризик травм і дискомфорту в колінних суглобах, які часто зустрічаються серед любителів бігу.

 • Вибір відповідного взуття. Носіння якісних бігових кросівок з хорошою амортизацією та підтримкою стопи знижує навантаження на колінні суглоби під час бігу.
 • Поступове збільшення навантаження. Збільшуйте інтенсивність та тривалість тренувань поступово, уникаючи різкого збільшення відстані або швидкості, щоб уникнути перевантаження колін.
 • Регулярні розтяжки та зміцнення м'язів. Виконання вправ на розтяжку і зміцнення м'язів стегна і гомілки допомагає збалансувати групи м'язів і зменшити тиск на колінний суглоб.
 • Правильна техніка бігу. Удосконалення техніки бігу зі збереженням правильної постави та м'яким приземленням може значно знизити ризик травм колін.
 • Використання ортопедичних устілок. У разі наявності проблем зі стопою або неправильним розподілом навантаження, спеціальні ортопедичні устілки можуть допомогти знизити навантаження на коліна.
 • Достатня кількість відпочинку та відновлення. Забезпечення достатнього часу для відновлення між тренуваннями є важливим для профілактики перевтоми та уникнення травм.
 • Уникнення бігу по твердих поверхнях. Намагайтеся уникати тривалого бігу по асфальту чи бетону, оскільки це збільшує навантаження на колінні суглоби.

Застосування цих методів профілактики допоможе спортсменам зберегти здоров'я колін та продовжити насолоджуватися бігом без болю та дискомфорту. Важливо слухати сигнали свого тіла та при перших ознаках дискомфорту в колінах звертатися до фахівця для уникнення серйозних травм.

Ви можете придбати онлайн препарати для лікування та профілактики болю у колінах за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 28.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.