Що робити коли переїв і болить живіт?

13 березень 2024
Що робити коли переїв і болить живіт?

Усі ми іноді допускаємо помилку переїдаючи, що може призвести до неприємних наслідків, таких як біль у животі. Це поширена проблема, яка може виникнути після святкового застілля, сімейних обідів або просто внаслідок нестриманого бажання поласувати улюбленою їжею. Переїдання не тільки викликає дискомфорт у животі, але й може мати більш тривалий вплив на наше травлення та загальне здоров'я. У цій статті ми обговоримо, що робити, коли ви переїли і відчуваєте біль у животі, розглянемо ефективні методи полегшення дискомфорту і поділимось корисними порадами, як запобігти подібним ситуаціям у майбутньому.

Причини виникнення

Причини виникнення болю в животі після переїдання можуть бути різноманітними, але в основі лежить одна основна проблема – перевантаження травної системи. Ось декілька ключових факторів:

 1. Велика кількість їжі може фізично розтягнути шлунок, викликаючи біль та дискомфорт.
 2. Переїдання може уповільнити процес травлення, оскільки організму важче переробити велику кількість їжі.
 3. Їжа, особливо жирна або гостра, стимулює вироблення шлункової кислоти, яка може викликати печію та дискомфорт.
 4. Деякі продукти, особливо ті, що містять багато волокон або вуглеводів, можуть викликати надмірне газоутворення та здуття живота.
 5. Регулярне переїдання може становити стрес для травної системи, призводячи до хронічних проблем із травленням.
 6. У деяких людей може бути чутливість або непереносимість певних продуктів, яка проявляється болем у животі після їх споживання.

Розуміння цих причин є ключовим для визначення методів лікування та профілактики болю в животі, що виникає внаслідок переїдання.

Супутні симптоми

Симптоми, що виникають після переїдання і можуть супроводжувати біль у животі, включають:

 • Одним з найбільш очевидних симптомів є відчуття, що шлунок переповнений і розтягнутий.
 • Може відчуватися як тупий, напружений біль або як різкий спазм. Цей біль зазвичай локалізується у верхній частині живота.
 • Підвищене вироблення шлункової кислоти може спричинити печію або дискомфорт в ділянці грудної клітки.
 • Надлишок їжі в шлунку часто викликає відрижку, а деякі продукти можуть викликати підвищене газоутворення.
 • Відчуття нудоти може бути спричинене переповненням шлунка і сповільненням травлення.
 • Зміни у роботі травної системи після переїдання можуть спричинити тимчасові проблеми з випорожненням.
 • Може виникнути загальне відчуття нездужання, слабкості або втоми.
 • Надмірне газоутворення та розтягнення шлунка можуть викликати здуття.

Ці симптоми можуть варіювати за інтенсивністю в залежності від кількості та типу спожитої їжі, а також від індивідуальних особливостей організму.

Види болю в животі

У контексті болю в животі після переїдання, «види» можуть бути розглянуті як різні прояви або категорії дискомфорту, які людина може відчувати. Хоча конкретних «видів» болю в животі, спричинених переїданням, як таких, не існує, різні відчуття можуть бути класифіковані наступним чином:

 • Тупий та напружений біль. Поширений вид дискомфорту, що відчувається як постійний тиск у животі.
 • Спазматичний біль. Раптові, інтенсивні спазми, що відчуваються у різних частинах живота.
 • Гострий біль. Різкий, пронизливий біль, який може бути ознакою більш серйозного розладу.
 • Біль, пов'язаний з печією. Відчуття печіння у верхній частині живота або за грудиною.
 • Відчуття здуття живота. Хоча це не біль у класичному розумінні, ці відчуття можуть бути дуже неприємними і спричиняти дискомфорт.

Залежно від характеру і місця болю, можливі різні підходи до полегшення дискомфорту. Важливо враховувати, що якщо біль у животі є гострим, пронизливим або триває довше, ніж декілька годин, необхідно звернутися до лікаря.

Діагностика

Діагностика болю в животі, що виник після переїдання, вимагає ретельного розгляду симптомів та історії хвороби пацієнта. Вона може включати наступні етапи:

 1. Медичний анамнез. Лікар збирає інформацію про характер болю, час його виникнення, тривалість, а також про раціон харчування та недавні випадки переїдання.
 2. Фізичний огляд. Лікар проводить фізичний огляд, зокрема пальпацію живота, для визначення точного місця та характеру болю.
 3. Оцінка симптомів. Лікар оцінює інші симптоми, які можуть супроводжувати біль у животі, такі як нудота, відрижка, здуття, діарея або запор.
 4. Лабораторні аналізи. У деяких випадках можуть знадобитися лабораторні аналізи, такі як аналіз крові, щоб виключити інші можливі причини болю.
 5. Інструментальні дослідження. Рідко, але в деяких випадках може знадобитися проведення УЗД (ультразвукового дослідження) або інших діагностичних процедур, щоб виключити серйозніші умови, такі як холецистит або апендицит.

Важливо зазначити, що у більшості випадків біль у животі після переїдання не є серйозним і проходить самостійно без необхідності проведення діагностики. Однак, якщо біль не проходить протягом декількох годин або супроводжується іншими тривожними симптомами, необхідно звернутися до лікаря.

Лікування

Лікування болю в животі, спричиненого переїданням, зазвичай полягає у заходах, спрямованих на полегшення симптомів та відновлення нормальної роботи травної системи:

 • Відпочинок і корекція харчування. Уникайте їжі на деякий час, щоб дати шлунку можливість відновитися, а потім поступово поверніться до легких страв, таких як варені пластівці, банани та яблучне пюре.
 • Застосування тепла. Невелике тепло (наприклад, грілка) може допомогти зняти спазми та біль у животі.
 • Споживання рідини. Підтримуйте гідратацію організму, п'ючи достатньо води, що допоможе запобігти запорам і полегшити травлення.
 • Легкі фізичні вправи. Легка ходьба або невелика розтяжка може стимулювати травлення і зменшити відчуття дискомфорту.
 • Уникнення алкоголю та кофеїну. Ці речовини можуть подразнювати шлунок та погіршити симптоми.
 • Лікарські засоби. Якщо біль в животі сильна, можуть допомогти безрецептурні засоби, наприклад, ферментні препарати для покращення травлення, спазмолітики для зменшення м'язової напруги та інші засоби, спрямовані на полегшення симптомів та відновлення комфорту.

У разі сильного або тривалого болю в животі слід звернутися до лікаря для точної діагностики та відповідного лікування. Не варто займатись самолікуванням, адже це може призвести до непередбачуваних наслідків.

Профілактика

Профілактика болю в животі, спричиненого переїданням, базується на здорових звичках харчування та управлінні стресом. Ось декілька ключових рекомендацій:

 1. Слідкуйте за розміром порцій, щоб уникнути перевантаження шлунка.
 2. Їжте повільно і жуйте їжу ретельно, це допоможе попередити переїдання і поліпшить травлення.
 3. Дотримуйтесь збалансованого раціону з достатньою кількістю волокон, білків і здорових жирів.
 4. Обмежте вживання важкої, жирної або дуже гострої їжі.
 5. Дотримуйтесь регулярних інтервалів між прийомами їжі, уникаючи довгих перерв.
 6. Вода допомагає травленню і запобігає переїданню.
 7. Алкоголь може сприяти переїданню та подразнювати травну систему.
 8. Стрес часто призводить до переїдання, тому важливо знаходити здорові способи його управління, наприклад, регулярні фізичні вправи, медитацію або хобі.
 9. У деяких людей біль у животі може виникати від певних продуктів. Спостерігайте за своїм тілом і уникайте їжі, яка викликає дискомфорт.

Застосування цих простих засобів може допомогти запобігти болю в животі, пов'язаному з переїданням, та сприяти кращому загальному стану здоров'я.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки при переїданні за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.