Що таке базедова хвороба: симптоми, причини і профілактика

16 травень 2024
Що таке базедова хвороба: симптоми, причини і профілактика

Базедова хвороба, також відома як дифузний токсичний зоб, є аутоімунним захворюванням, що найчастіше вражає щитовидну залозу, спричиняючи її гіперактивність. Цей стан веде до значного збільшення вироблення гормонів щитовидної залози, що впливає на майже всі метаболічні процеси в організмі. Базедова хвороба може значно впливати на якість життя пацієнтів, спричиняючи ряд клінічних ознак та симптомів, що порушують нормальне функціонування організму та емоційний стан. Управління цим захворюванням вимагає комплексного підходу, який включає медичну діагностику, адекватне лікування та підтримку.

У цій статті ми детально розглянемо особливості базедової хвороби, включаючи її основні симптоми та сучасні підходи до лікування, а також зосередимося на тому, як це аутоімунне захворювання впливає на щитоподібну залозу та загальний стан організму.

Причини виникнення

Цей стан може мати різноманітні причини та сприяючі фактори, які викликають порушення в імунній системі та функціонуванні щитовидної залози. Ось кілька ключових причин виникнення базедової хвороби:

 • Аутоімунні процеси. Базедова хвороба зумовлена аутоімунною відповіддю, при якій імунна система помилково атакує щитовидну залозу, виробляючи антитіла, що стимулюють залозу до надмірного виробництва гормонів. Цей процес може бути спричинений генетичною схильністю та зовнішніми факторами, що порушують імунну толерантність.
 • Генетична схильність. Спадковість відіграє значну роль у розвитку базедової хвороби. Наявність в сімейній історії випадків аутоімунних захворювань, зокрема щитовидної залози, підвищує ризик розвитку цього стану.
 • Зовнішні фактори та стрес. Вплив довкілля, високий рівень стресу та інфекційні захворювання можуть сприяти запуску аутоімунних процесів у схильних до цього людей, прискорюючи появу симптомів базедової хвороби.
 • Куріння. Тютюнопаління було визнано важливим фактором ризику для розвитку базедової хвороби, особливо для офтальмопатії, пов'язаної з хворобою Грейвса. Це пов'язано з тим, що тютюнопаління може впливати на імунну систему організму через токсичні речовини, що містяться в тютюні.

Розуміння основних причин виникнення цього захворювання дозволяє призначити найбільш адекватне лікування, спрямоване на контроль симптомів та поліпшення якості життя пацієнтів.

Симптоми

Базедова хвороба, яка є однією з форм гіпертиреозу, проявляється характерними симптомами, що зумовлені збільшеним виробленням гормонів щитовидної залози. Ці симптоми можуть впливати на різні системи організму, викликаючи комплексні зміни в стані здоров'я:

 1. Збільшення щитовидної залози. Часто спостерігається дифузне збільшення щитовидної залози, відоме як зоб, що може бути видимим на шиї і викликати відчуття стискання або дискомфорту в горлі.
 2. Тахікардія (пришвидшене серцебиття). Підвищення рівня гормонів щитовидної залози часто призводить до збільшення частоти серцевих скорочень, навіть у стані спокою.
 3. Тремор кінцівок. Легке, але постійне тремтіння рук є одним з ранніх ознак базедової хвороби, особливо помітне при спробі втримати нерухомо руку або ногу.
 4. Екзофтальм (вип'ячування очей). Одна з найбільш специфічних ознак, коли очі здаються надмірно великими або виступаючими через збільшення тканини за очним яблуком.
 5. Пітливість та теплова непереносимість. Підвищений метаболізм призводить до збільшення тепловиділення, що робить пацієнтів особливо чутливими до тепла.
 6. Зміни ваги. Незважаючи на збільшений апетит, пацієнти можуть втрачати вагу через прискорений метаболізм.
 7. Зміни настрою. Дратівливість, нервозність та навіть депресія можуть бути пов'язані з гормональними змінами.
 8. М'язова слабкість. Особливо виявляється у верхніх кінцівках та м'язах плечового пояса.
 9. Розлади менструального циклу. У жінок можуть виникати затримки або нерегулярні менструації.
 10. Претибіальний мікседем. Рідкісна форма захворювання, що характеризується набряком та потовщенням шкіри, зазвичай на передній частині гомілок. Це може супроводжуватися червоним висипом та свербежем.

Розпізнавання цих симптомів є ключовим для своєчасного звернення за медичною допомогою та встановлення діагнозу.

Діагностика

Діагностика базедової хвороби вимагає комплексного підходу для точного визначення гіпотиреоїдного стану, що викликаний аутоімунною активністю проти щитовидної залози. Ось кілька ключових методів, які використовуються в діагностичному процесі:

 • Клінічний огляд. Лікар оцінює фізичні симптоми, такі як збільшення щитовидної залози, наявність видимих очних симптомів (ексофтальм), а також інші клінічні прояви, характерні для базедової хвороби.
 • Аналіз крові на гормони. Вимірювання рівня тиреоїдних гормонів (Т3 та Т4) та тиреотропного гормону (ТТГ) у крові. Підвищений рівень Т3 та Т4 при одночасному зниженні ТТГ є індикатором гіпотиреоїдного стану.
 • Тест на антитіла. Виявлення специфічних антитіл (наприклад, ТСІ - тиреостимулюючих імуноглобулінів), що атакують щитовидну залозу, підтверджує аутоімунний характер захворювання.
 • Ультразвукове дослідження щитовидної залози. Допомагає оцінити структуру, розмір та наявність вузлів у щитовидній залозі, що можуть бути пов'язані з базедовою хворобою.
 • Сцинтиграфія щитовидної залози. Використання радіоактивного ізотопу для оцінки функціональної активності щитовидної залози. У разі базедової хвороби сцинтиграфія показує підвищене поглинання ізотопу.

Правильна діагностика базедової хвороби є ключовим етапом у розробці ефективного плану лікування. Враховуючи серйозність та складність цього захворювання, важливо вчасно звертатися за медичною допомогою та проходити регулярні обстеження для моніторингу стану щитовидної залози та корекції лікувальних заходів.

Лікування

Лікування базедової хвороби вимагає комплексного підходу, спрямованого на відновлення нормального рівня гормонів щитовидної залози та зменшення симптомів. Ось декілька ключових методів лікування:

 1. Антитиреоїдні препарати. Медикаменти, такі як метимазол (Тіамазол) або пропілтіоурацил, призначаються для зниження вироблення гормонів щитовидної залози, допомагаючи контролювати гіпертиреоз.
 2. Бета-блокатори. Препарати цієї групи, наприклад, пропранолол, можуть бути використані для тимчасового полегшення симптомів, таких як тахікардія та тремор, поки основне лікування не почне діяти.
 3. Радіоактивний йод. Використовується для знищення частини клітин щитовидної залози, що виробляють гормон. Цей метод допомагає зменшити розмір залози та кількість вироблених гормонів.
 4. Хірургічне втручання. Тиреоїдектомія, або оперативне видалення частини щитовидної залози, може бути рекомендована в випадках, коли інші методи лікування є неефективними або протипоказані.
 5. Симптоматичне лікування. Ліки для контролю аритмій та зниження навантаження на серце, очні краплі або мазі – для полегшення дискомфорту або сухості очей, дієтотерапія – для забезпечення правильного харчування та підтримки оптимальної ваги, а також забезпечення енергетичних потреб організму.
 6. Імуномодулююча терапія. В деяких випадках може застосовуватися лікування, спрямоване на корекцію аутоімунної реакції організму, хоча цей метод потребує подальших досліджень.
 7. Психотерапія та підтримка. Важливим аспектом лікування є психологічна підтримка та, за потреби, психотерапія, щоб допомогти пацієнтам впоратися зі стресом та емоційними розладами, пов'язаними з хворобою.

Самолікування базедової хвороби може призвести до непередбачуваних та небезпечних наслідків, включно з серйозними ускладненнями, такими як тиреотоксичний криз – надзвичайно важка форма захворювання, що вимагає негайної медичної допомоги. Тому, важливо звертатися до кваліфікованих медичних працівників для коректної діагностики та підбору ефективного лікування.

Профілактика

Хоча повністю уникнути ризику розвитку цього захворювання неможливо, деякі заходи можуть знизити ймовірність його виникнення або пом'якшити перебіг хвороби:

 • Збалансоване харчування. Підтримання оптимального рівня йоду в організмі є критично важливим для здоров'я щитовидної залози. Раціон має включати продукти, багаті на йод, такі як морська риба та морепродукти, а також фрукти, овочі та цільні злаки.
 • Уникнення стресу. Хронічний стрес може сприяти порушенню імунної системи та підвищити ризик аутоімунних захворювань. Регулярні практики релаксації, такі як медитація, йога або дихальні вправи, можуть допомогти зменшити стрес.
 • Регулярне медичне обстеження. Періодичні візити до ендокринолога та обстеження щитовидної залози можуть допомогти вчасно виявити зміни в її функціонуванні та запобігти розвитку серйозних ускладнень.
 • Уникнення впливу радіації. Уникайте контакту з радіоактивними речовинами або об'єктами, які можуть стати джерелом радіаційного випромінювання.
 • Підтримання оптимальної ваги. Ожиріння або надмірна вага можуть сприяти гормональним порушенням, що негативно впливає на щитовидну залозу. Підтримання здорової ваги через збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи може сприяти загальному здоров'ю організму.
 • Відмова від куріння. Тютюновий дим містить речовини, які можуть негативно впливати на функцію щитовидної залози та посилити симптоми Базедової хвороби.

Впровадження цих заходів може сприяти не лише профілактиці базедової хвороби, а й покращенню загального стану здоров'я. Важливо пам'ятати, що профілактика є ключем до здоров'я щитовидної залози та зниження ризику аутоімунних захворювань.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби проти базедової хвороби за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 17.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.