Синдром полікістозних яєчників: причини, симптоми та наслідки

28 листопад 2023
Синдром полікістозних яєчників: причини, симптоми та наслідки

Синдром полікістозних яєчників – це гормональний розлад, при якому порушується структура і робота придатків, а в їх порожнині з`являються множинні кісти. Вплив цього синдрому на здоров'я жінки настільки великий, що важливо розуміти його природу, причини і методи лікування.

Ця патологія тісно пов'язана з:

 • Нерегулярною овуляцією.
 • Надлишком андрогенів – чоловічих гормонів.
 • Збоями в роботі інсуліну.

Причини синдрому полікістозних яєчників

Синдром полікістозних яєчників – це складне захворювання, яке може бути спричинене різними факторами, і відомі не всі його точні причини. Ось деякі з факторів, які можуть сприяти розвитку синдрому полікістозних яєчників:

 • Генетичні фактори: У деяких жінок ризик розвитку синдрому полікістозних яєчників може бути спадковим, якщо члени сім'ї також мають це захворювання.
 • Гормональні порушення: В синдромі полікістозних яєчників спостерігається дисбаланс гормонів, таких як інсулін, фолікулостимулюючий гормон (FSH), лютеїнізуючий гормон (LH) та інші. Цей дисбаланс може бути спричинений різними факторами, включаючи стійке підвищення інсуліну (інсулінорезистентність), що може виникнути внаслідок надмірного споживання вуглеводів або генетичних особливостей.
 • Захворювання щитовидної залози: Знижена функція щитовидної залози (гіпотиреоз) або збільшена активність (гіпертиреоз) може вплинути на роботу яєчників та сприяти розвитку синдрому полікістозних яєчників.
 • Захворювання підшлункової залози: Порушення функції підшлункової залози, таке як діабет, може призводити до інсулінорезистентності і сприяти розвитку синдрому полікістозних яєчників.
 • Споживання вуглеводів і жирів: Надмірне споживання вуглеводів та насичених жирів може призводити до надмірного накопичення жиру, інсулінорезистентності та розвитку СПКЯ.
 • Споживання алкоголю та куріння: Ці звички збільшують ризик розвитку синдрому полікістозних яєчників.
 • Зайва вага або ожиріння: Надмірна вага або ожиріння можуть бути фактором ризику розвитку цього захворювання
 • Екологічні фактори: Екологічні чинники та навколишнє середовище також можуть впливати на ризик синдрому полікістозних яєчників.
 • Стрес: Тривалий стрес може впливати на гормональний баланс в організмі та сприяти розвитку синдрому полікістозних яєчників.

Ці фактори можуть взаємодіяти між собою, і розвиток синдрому полікістозних яєчників в кожного індивіда може бути унікальним. Розуміння цих факторів допомагає в лікуванні та уникненні ризиків синдрому полікістозних яєчників. Якщо у вас є симптоми синдрому полікістозних яєчників або ви хвилюєтеся про можливість розвитку цього захворювання, важливо звернутися до лікаря для консультації і діагностики.

Симптоми синдрому полікістозних яєчників

Синдром полікістозних яєчників може проявлятися різними симптомами, і їх інтенсивність може відрізнятися в різних жінок. Основні симптоми синдрому полікістозних яєчників включають:

 1. Менструальні розлади – найбільш поширеним симптомом синдрому полікістозних яєчників є нерегулярні менструації або їх відсутність. Це може включати рідкісні або дуже рясні місячні.
 2. Гіперандрогенізм – синдром полікістозних яєчників часто супроводжується збільшеною продукцією чоловічих гормонів (андрогенів), що може призводити до таких симптомів, як збільшення кількості волосся на обличчі та тілі (гірсутізм), поява акне і вугрів, втрата волосся на голові.
 3. Полікістозні яєчники. Часто ультразвукове дослідження дозволяє виявити в яєчниках безліч дрібних кіст, які можуть виглядати як намистинки, і це явище називається «полікістоз яєчників».
 4. Інсулінорезистентність. Великий вміст інсуліну в крові може спостерігатися у багатьох жінок з синдромом полікістозних яєчників, і це може впливати на обмін речовин і сприяти набору зайвої ваги.
 5. Порушення обміну речовин – синдром полікістозних яєчників може призводити до порушень обміну речовин, включаючи гіпертензію, діабет 2 типу та гіперліпідемію (підвищення рівня жиру в крові).
 6. Інші симптоми. Деякі жінки можуть відчувати біль у ділянці тазу, мати проблеми зі сном, депресію, а також проблеми з фертильністю.

Для постановки діагнозу синдрому полікістозних яєчників і визначення оптимального лікування, важливо звернутися до лікаря-гінеколога або ендокринолога. Лікар врахує всі ваші симптоми та результати досліджень для розробки індивідуального плану лікування і контролю за цим захворюванням.

Діагностика синдрому полікістозних яєчників

Діагностика синдрому полікістозних яєчників може бути складною і включає в себе ряд клінічних, лабораторних і інструментальних методів. Цей процес зазвичай виконується лікарем-гінекологом або ендокринологом. Ось основні методи діагностики синдрому полікістозних яєчників:

 1. Збір анамнезу та огляд пацієнта: Лікар обговорює історію ваших менструальних циклів, симптоми гіперандрогенізму (збільшення кількості волосся на обличчі, акне, голосові зміни) та інші симптоми, які вас турбують. Важливо повідомити лікаря про всі зміни в вашому здоров'ї.
 2. Фізичний огляд: Лікар може провести фізичний огляд для виявлення ознак гіперандрогенізму та інших характерних симптомів синдрому полікістозних яєчників.
 3. Лабораторні дослідження: Вони включають в себе аналізи крові для визначення рівня гормонів, таких як фолікулостимулюючий гормон (FSH), лютеїнізуючий гормон (LH), естрадіол, тестостерон, пролактин та інших гормонів. Також можуть вимірювати рівень цукру в крові для виключення діабету.
 4. УЗД (ультразвукове дослідження): УЗД яєчників може показати кістозні зміни в яєчниках. Якщо на яєчниках є численні малі фолікули, подібні до намистинок, це може бути однією з ознак синдрому полікістозу.
 5. Виключення інших захворювань: Лікар може виключити інші захворювання, такі як гіпотиреоз (зниження функції щитовидки) або гіперпролактинемія (підвищений рівень пролактину), які можуть мати подібні симптоми.

Для точної діагностики синдрому полікістозних яєчників, лікар може використовувати критерії, такі як Rotterdam або Андрогенний експозиційний історіографічний анамнез (AEIH) для визначення наявності синдрому полікістозних яєчників. Після діагностики лікар розробить індивідуальний план лікування та контролю за цим захворюванням.

Наслідки синдрому полікістозних яєчників

Синдром полікістозних яєчників може мати різні наслідки та впливати на різні системи та аспекти здоров'я жінок. Деякі можливі наслідки:

 • Менструальні порушення: синдром полікістозних яєчників часто супроводжується аномальними менструальними циклами, які можуть бути дуже нерегулярними, або відсутніми (аменорея). Це може викликати проблеми під час вагітності та порушення в репродуктивній системі.
 • Інфертильність: Через порушення овуляції багато жінок із синдромом полікістозних яєчників можуть мати труднощі із зачаттям або мати безпліддя.
 • Збільшений ризик діабету: Жінки з синдромом полікістозних яєчників мають підвищений ризик розвитку діабету другого типу через інсулінорезистентність (погана реакція організму на інсулін).
 • Збільшений ризик серцево-судинних захворювань: синдром полікістозних яєчників може підвищити ризик розвитку гіпертонії (підвищеного артеріального тиску), дисліпідемії (порушення ліпідного обміну) та інших серцево-судинних захворювань.
 • Гіперандрогенізм: синдром полікістозних яєчників може супроводжуватися збільшеним виробленням чоловічих гормонів, таких як тестостерон. Це може викликати симптоми, такі як збільшення кількості волосся на обличчі та тілі (гірсутизм), акне та голосові зміни.
 • Синдром обструктивного апное сну (СОАС): синдром полікістозних яєчників може збільшити ризик розвитку СОАС, що може спричинити проблеми з диханням і сном.
 • Психологічні та емоційні проблеми: Жінки з синдромом полікістозних яєчників можуть відчувати стрес, тривожність, депресію та зниження якості життя через фізичні та емоційні симптоми.
 • Ожиріння: синдром полікістозних яєчників і ожиріння можуть бути взаємопов'язаними. Це може викликати інсулінорезистентність та інші медичні проблеми.
 • Збільшений ризик розвитку раку ендометрію: Деякі дослідження показують підвищений ризик раку ендометрія у жінок із синдромом полікістозних яєчників.
 • Кістозна аномалія: У деяких випадках синдром полікістозних яєчників може викликати утворення великих кіст на яєчниках, що може бути болючим і вимагати хірургічного втручання.

Лікування та підтримка можуть допомогти жінкам з синдромом полікістозних яєчників керувати цими наслідками та покращити якість їх життя. План лікування буде індивідуальним і залежатиме від симптомів та особливостей пацієнта.

Лікування та управління синдромом полікістозних яєчників

Лікування та управління синдромом полікістозних яєчників включає в себе різні підходи і може мати індивідуальний характер для кожної пацієнтки, залежно від її симптомів, мети (наприклад, полегшення симптомів, покращення фертильності, контроль ваги тощо) і інших факторів. Ось деякі основні аспекти лікування синдрому полікістозних яєчників:

 1. Зміна стилю життя. Збалансована дієта, яка включає багату клітковиною їжу з низьким глікемічним індексом, і регулярні фізичні вправи можуть допомогти контролювати резистентність до інсуліну та підтримувати нормальну вагу.
 2. Медикаментозна терапія (гормонотерапія, стимуляція овуляції) тощо. Для контролю інсулінорезистентності та стабілізації рівня цукру в крові призначається часто метформін. Якщо синдром полікістозних яєчників супроводжується симптомами, пов'язаними з надмірною продукцією чоловічих гормонів (тестостерон), можуть бути призначені антагоністи андрогенних гормонів. Зазвичай використовуються комбіновані контрацептиви для регулювання менструального циклу та полегшення симптомів, таких як гірсутизм і акне. Якщо мета – вагітність, можуть бути призначені ліки, які стимулюють овуляцію, такі як кломіфен або летрозол.
 3. Лікування симптомів. Для лікування гірсутизму можна використовувати лазерну епіляцію, електроліз, депіляцію воском або антиандрогенні препарати. Від прищів дерматолог може призначити спеціальні креми та догляд.
 4. Лікування інфертильності. Якщо пацієнтка має труднощі із зачаттям, лікар може запропонувати лікування для стимуляції овуляції або методи репродуктивної медицини, такі як ІВФ.
 5. Контроль ваги. Важливо підтримувати нормальну вагу або знижувати зайву вагу для покращення інсулінорезистентності та інших симптомів синдрому полікістозних яєчників.
 6. Регулярний моніторинг та консультація лікаря. Пацієнтки з синдромом полікістозних яєчників повинні регулярно відвідувати лікаря для контролю рівнів гормонів, репродуктивного здоров'я та загального стану організму.

Лікування синдрому полікістозних яєчників може бути тривалим і терплячим, але за умови правильної терапії багато жінок можуть покращити своє фізичне та психічне здоров’я та досягти своїх репродуктивних цілей. Важливо працювати спільно з лікарем для розробки індивідуального плану лікування.

Синдром полікістозних яєчників – це стан, який може вплинути на фізичне та психічне здоров’я жінки.

Однак при правильному лікуванні і своєчасному зверненні до лікаря багато жінок можуть успішно контролювати свій стан.

Купити онлайн гінекологічні препарати за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові додатки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 13.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.