Вугрі на обличчі: чому з'являються та як позбутися

01 лютий 2024
Вугрі на обличчі: чому з'являються та як позбутися

Вугрі на обличчі - це поширена проблема шкіри, яка впливає на людей різного віку, особливо на підлітків та молодих людей. Цей стан, відомий також як акне, часто викликається змінами гормонального балансу, але на його появу можуть впливати й інші фактори, включаючи стрес, дієту, генетику та певні звички догляду за шкірою. У цій статті ми розглянемо основні причини виникнення вугрів на обличчі та обговоримо різні методи їх лікування та профілактики. Від правильного очищення шкіри до медикаментозних та немедикаментозних підходів, ми надамо цінну інформацію, яка допоможе вам зрозуміти, як ефективно боротися з цією проблемою та підтримувати здоров'я шкіри.

Причини виникнення

Виникнення вугрів на обличчі може бути зумовлене різними чинниками. Основні фактори, які сприяють виникненню вугрів, включають:

 • Гормональні зміни. Вугрі часто асоціюються з гормональними змінами під час статевого дозрівання, менструації, вагітності або при використанні гормональних контрацептивів. Зокрема, збільшення рівня андрогенів (чоловічих гормонів) може викликати збільшення вироблення шкірного сала(себуму).
 • Забивання пор. Шкірне сало, мертві клітини шкіри та забруднення можуть забивати пори, що призводить до утворення вугрів.
 • Бактерії. Бактерії на поверхні шкіри можуть сприяти запаленню та утворенню гнійних вугрів.
 • Дієта. Деякі дослідження показують, що певні продукти, зокрема молочні продукти та продукти з високим глікемічним індексом, можуть впливати на активність вугрів.
 • Стрес. Хоча стрес сам по собі безпосередньо не викликає вугрів, він може погіршувати їх стан, оскільки стресові гормони можуть стимулювати вироблення себуму.
 • Генетика. Схильність до вугрів часто є спадковою, тому якщо у членів родини були вугрі, ризик їх розвитку збільшується.
 • Догляд за шкірою. Використання деяких косметичних засобів або неправильний догляд за шкірою може сприяти появі вугрів.
 • Лікарські препарати. Деякі ліки, особливо стероїди, лікарські препарати на основі літію та андрогенів, можуть спричинити або погіршити акне.

Розуміння точної причини вугрів є ключовим для вибору правильного методу лікування та профілактики.

Симптоми

Симптоми вугрів на обличчі можуть варіюватися від легких до важких і зазвичай проявляються у вигляді різних утворень на шкірі. Ось найбільш поширені симптоми вугрів:

 • Чорні цятки (відкриті комедони). Це невеликі, темні цятки на шкірі, які виникають внаслідок забивання пор мертвими клітинами шкіри та салом. Їх темний колір виникає через окислення меланіну на повітрі.
 • Білі цятки (закриті комедони). Це маленькі, підшкірні висипання, що виглядають як невеликі, білі горбки. Вони виникають, коли пори повністю закупорюються мертвими клітинами шкіри.
 • Папули. Це невеликі, червоні висипання на поверхні шкіри, порожнисті утворення, які виникають внаслідок накопичення клітинної інфільтрації в самому сосочковому шарі шкіри або в результаті розростання епідермісу.
 • Пустули. Схожі на папули, але містять білу або жовту гнійну верхівку. Це виникає через бактеріальну інфекцію в порах.
 • Вузли. Це більші, тверді, запалені висипання, що знаходяться глибоко під шкірою. Вони можуть бути дуже болючими.
 • Кісти. Великі, наповнені гноєм висипання, які можуть залишати шрами. Це найбільш важка форма вугрів.
 • Загальне почервоніння та запалення шкіри. Особливо в районах, де зосереджені вугри.
 • Нерівномірний тон шкіри та шрами. Залишки після вугрів, які можуть включати темні плями або шрами.

Ці симптоми можуть впливати не тільки на фізичний стан шкіри, але й на емоційне самопочуття, спричиняючи стрес або зниження самооцінки. Важливо пам'ятати, що для правильного лікування та зменшення симптомів необхідно звернутися до дерматолога.

Лікування

Лікування вугрів на обличчі вимагає комплексного підходу, що включає догляд за шкірою, медикаментозні засоби та, за потреби, зміни у способі життя. Ось кілька загальних порад:

 • Очищення шкіри. Використовуйте м'який очищувач двічі на день, щоб видалити забруднення та надлишки шкірного сала. Уникайте жорстких скрабів, які можуть посилити запалення.
 • Топічні препарати. Препарати з бензоїлпероксидом, саліциловою кислотою, адапаленом або ретиноїдами можуть бути ефективними. Вони допомагають видаляти мертві клітини шкіри та зменшувати запалення.
 • Зволоження шкіри. Використовуйте некомедогенні зволожувачі, щоб уникнути закупорки пор.
 • Уникання деяких продуктів. Деякі дослідження показують, що високоглікемічні продукти та молочні продукти можуть сприяти вугрям.
 • Медикаментозне лікування. У важких випадках можуть бути призначені лікарські засоби під наглядом лікаря.
 • Професійні процедури. Хімічний пілінг, лазерна терапія або фототерапія можуть бути корисними для лікування вугрів.
 • Зменшення стресу. Стрес може сприяти розвитку прищів, тому важливо знайти способи їх зменшення.
 • Здоровий спосіб життя. Здорове харчування, достатній сон та регулярні фізичні вправи також важливі для загального стану шкіри.

Завжди консультуйтеся зі своїм дерматологом, щоб отримати індивідуальну пораду та план лікування, особливо у випадках серйозних або постійних акне. Важливо пам’ятати, що самолікування може погіршити стан шкіри та призвести до непередбачуваних результатів.

Вугрі на обличчі - це проблема, з якою можна та потрібно боротися. Важливо використовувати комплексний підхід, який включає належний догляд за шкірою, медикаментозне лікування та профілактичні заходи.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн засоби від вугрів за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 07.02.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.