Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: симптоми, діагностика та лікування

25 жовтень 2023
Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: симптоми, діагностика та лікування

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба — це хронічне захворювання, яке характеризується викидом шлункового вмісту назад у стравохід, що може спровокувати появу різноманітних симптомів та ускладнень. Давайте розглянемо основні причини ГЕРХ:

 • Слабкість нижнього стравохідного сфінктера — м'яз, який відокремлює шлунок від стравоходу, може бути ослаблений, сприяючи рефлюксу.
 • Збільшення внутрішнього тиску в черевній порожнині — може виникнути через ожиріння, вагітність, хронічний кашель тощо.
 • Їжа та дієта — деякі продукти або способи харчування можуть збільшувати ризик розвитку ГЕРХ.

Важливо особисто контролювати свій раціон та виключити можливі фактори ризику, які можуть призвести до захворювання стравоходу.

Симптоми ГЕРХ

Розпізнавання «рефлюксна хвороба симптоми» може допомогти у своєчасному виявленні та лікуванні захворювання.

Серед основних симптомів можна виділити:

 • Відчуття печії у грудях (рефлюкс)
 • Регургітація кислотного вмісту шлунка

Інші можливі симптоми:

 • Кашель
 • Голосові зміни
 • Біль в області грудей
 • Біль і відчуття першіння у горлі

Особливо необхідно бути уважним до симптомів, що виникають систематично, та консультуватися з лікарем для відповідного дослідження стану здоров'я.

Ускладнення ГЕРХ

Дослідження показують, що якщо «гастроезофагеальну рефлюксну хворобу» не лікувати протягом тривалого періоду часу, можуть виникнути серйозні ускладнення.

Ці ускладнення включають:

 • Виразки — формування виразок у стравоході або шлунку через тривалий вплив шлункового соку.
 • Езофагіт — запалення стравоходу.
 • Аденокарцинома стравоходу — злоякісний новоутвір у стравоході.

Регулярне медичне спостереження може допомогти вчасно виявити і запобігти розвитку цих ускладнень.

Діагностика ГЕРХ

Важливість діагностики та відстеження симптомів не може бути переоцінена. Це може включати наступні методи:

 • Гастрофіброскопія — візуальне дослідження стравоходу та шлунка за допомогою спеціального приладу.
 • Рентген — рентгенографічне дослідження органів черевної порожнини.
 • pH-метрія — вимірювання кислотності у стравоході протягом доби.

Своєчасна діагностика може допомогти у визначенні оптимального плану лікування та запобіганню ускладнень.

Лікування ГЕРХ

Лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) спрямоване на зменшення симптомів, полегшення запалення стравоходу і попередження ускладнень. Лікування ГЕРД може включати в себе декілька аспектів і може варіювати в залежності від важкості захворювання. Основні методи лікування ГЕРХ включають наступне:

1. Фармакотерапія

 • Ліки, які зменшують кількість кислоти в шлунку. До них відносяться препарати інгібітори протонної помпи (наприклад, омепразол, лансопразол) і антагоністи H2-гістаміну (наприклад, ранітидин, фамотидин).
 • Антациди: Вони нейтралізують кислоту в шлунку та допомагають зменшити симптоми.
 • Прокінетики: Деякі ліки прискорюють пересування їжі через шлунок і кишечник, запобігаючи рефлюксу.

2. Хірургічне лікування

В разі відсутності відповіді на медикаментозне лікування або при великому ураженні стравоходу лікар може рекомендувати хірургічне втручання, таке як фундоплікація.

3. Моніторинг і спостереження

У деяких випадках можуть знадобитися додаткові дослідження, такі як езофагоскопія, рентген і 24-годинний моніторинг шлункового рефлюксу.

Важливо звертатися до лікаря для точного діагнозу та призначення оптимального лікування ГЕРХ. Лікування має бути індивідуальним і залежати від важкості та причини хвороби.

Профілактика

Профілактика гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) спрямована на запобігання рефлюксу кислоти з шлунку в стравохід та на зменшення ризику виникнення симптомів та ускладнень. Ось деякі рекомендації щодо профілактики ГЕРХ:

 1. Зміни у стилі життя:
  • Дієта: Уникайте їжі, яка може сприяти рефлюксу, такої як гостра, жирна, кисла, цитрусові фрукти, спеції, м'ясо з великою кількістю жиру і шоколад. Їжте невеликими порціями і уникайте їжі безпосередньо перед сном.
  • Підняти голову ліжка: Підняття узголів’я ліжка на 15-20 см або сон на високій подушці можуть допомогти запобігти нічному рефлюксу.
  • Вага: Якщо ви маєте надмірну вагу, розгляньте можливість зниження ваги, оскільки надмірна вага може сприяти рефлюксу.
  • Паління і алкоголь: Уникайте паління та обмежуйте вживання алкоголю, оскільки ці фактори можуть збільшити рефлюкс.
  • Фізична активність: Регулярна фізична активність може сприяти вагозбереженню та поліпшенню роботи шлунка.
 2. Правильне харчування:
  • Не переїдайте: Зменшіть кількість споживаної їжі за раз і уникайте переїдання.
  • Жування їжі: Ретельне пережовування їжі може полегшити травлення і запобігти надмірному газоутворенню.
  • Порційний режим: Замість їжі великими порціями споживайте їжу меншими порціями кілька разів на день.
 3. Уникнення стресу: Стрес може призвести до змін в роботі шлунка і сприяти рефлюксу. Медитація, йога та інші техніки релаксації можуть допомогти зменшити стрес.
 4. Вживання ліків за лікарським призначенням: Якщо вам були призначені ліки для контролю кислотності шлунка (наприклад, інгібітори протонної помпи або антагоністи H2-гістаміну), слід приймати їх за рецептом лікаря.
 5. Проведення обстежень і контроль: Якщо у вас є ризик виникнення ГЕРХ або якщо ви спостерігаєте певні симптоми, такі як частість рефлюксу, біль у грудях або інші проблеми зі шлунком, то важливо провести обстеження та контроль під наглядом лікаря.

Запобігання ГЕРХ включає в себе зміни у стилі життя і харчуванні, а також контроль за ризиковими факторами. Якщо у вас вже є діагноз ГЕРХ, важливо дотримуватися лікування і рекомендацій лікаря для уникнення ускладнень і полегшення симптомів. У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові добавки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки для відновлення мікрофлори за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 12.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.