Непереносимість лактози: причини та корисні поради

02 травень 2024
Непереносимість лактози: причини та корисні поради

Непереносимість лактози є розповсюдженим станом, при якому організм людини виявляє недостатню кількість або повну відсутність ферменту лактази, що необхідний для розщеплення лактози – молочного цукру. Важливо розуміти, що непереносимість лактози відрізняється від алергії на молоко, яка є імунною реакцією на білки молока. Цей стан може виникнути в різному віці та варіюється за ступенем тяжкості від легкого дискомфорту до серйозного ураження шлунково-кишкового тракту. Розуміння цієї проблеми та шляхів її вирішення може значно покращити якість життя людей, які страждають від непереносимості лактози.

Причини виникнення

Непереносимість лактози може бути вродженою або набутою. Ключові причини, що сприяють розвитку цього стану, включають:

 1. Генетична схильність. Найчастіше непереносимість лактози має спадковий характер і передається від батьків до дітей. У людей з цією формою стану, виробництво лактази знижується після досягнення певного віку, зазвичай після дитинства.
 2. Вік. З віком активність лактази в організмі може знижуватися, що призводить до зменшення здатності переробляти лактозу. Це пояснює, чому непереносимість лактози частіше зустрічається серед дорослих.
 3. Пошкодження кишечника. Запальні захворювання кишечника, такі як хвороба Крона або целіакія, інфекції або інші стани, що впливають на кишечник, можуть тимчасово зменшити кількість лактази.
 4. Оперативні втручання на органах ШКТ (шлунково-кишкового тракту). Хірургічні операції на шлунку або кишечнику можуть вплинути на виробництво лактази, що спричиняє тимчасову або постійну непереносимість лактози.
 5. Етнічна приналежність. Дослідження показують, що непереносимість лактози частіше зустрічається серед людей азіатського, африканського, корінних американських та південноамериканських етнічних груп.

Визначення конкретної причини непереносимості є ключовим для розробки ефективного плану харчування та управління симптомами, що дозволяє підтримувати якісне та комфортне життя.

Симптоми

Непереносимість лактози може викликати ряд симптомів, що зазвичай включають:

 • Метеоризм. Накопичення газів в кишечнику, що виникає через ферментацію нерозщепленої лактози кишковою мікрофлорою, спричиняючи дискомфорт і здуття живота.
 • Діарея. Збільшення осмотичного тиску в кишечнику через нерозщеплену лактозу призводить до затримки води в кишечнику і, як наслідок, рідкого стільця.
 • Біль у животі та спазми. Локалізовані болі або спазми, зазвичай пов'язані з газоутворенням та розтягненням кишечника.
 • Нудота, іноді з блювотою. Відчуття нудоти, яке може супроводжуватися блювотою, особливо після споживання великої кількості молочних продуктів.
 • Загальне нездужання. Відчуття втоми та зниження працездатності, яке може бути пов'язане з дискомфортом в області живота та іншими симптомами.
 • Запор. У деяких випадках непереносимість лактози може спричинити запор через вплив на моторику кишечнику.

Ці симптоми можуть варіюватися за інтенсивністю в залежності від кількості вжитої лактози та ступеня непереносимості. Управління симптомами вимагає дієтичних корекцій, таких як обмеження або виключення продуктів, що містять лактозу, а також використання лактазних добавок, що допомагають перетравлювати лактозу.

Види

Кожен тип має свої особливості та причини виникнення, від генетичних факторів до наслідків інших медичних станів. Серед них виділяють такі основні види непереносимості лактози:

 • Первинна непереносимість лактози. Найбільш поширений вид, який розвивається з віком унаслідок природного зниження активності ферменту лактази. Цей процес часто генетично програмований і починається після дитинства, коли потреба в молоці як основному джерелі харчування зменшується.
 • Вторинна непереносимість лактози. Виникає як ускладнення після певних станів або захворювань, що впливають на тонкий кишечник, таких як целіакія, гастроентерит або внаслідок оперативних втручань на кишечнику. Вторинна непереносимість може бути тимчасовою і вирішитися після лікування основного захворювання.
 • Вроджена непереносимість лактози. Рідкісний вид, який спостерігається у новонароджених з генетичним дефектом, що призводить до повної відсутності ферменту лактази з моменту народження. Цей стан вимагає негайного виключення лактози з раціону для запобігання серйозним проблемам зі здоров'ям.
 • Конгенітальна непереносимість лактози. Ще один рідкісний вид, при якому відбувається порушення абсорбції лактози у тонкому кишечнику через генетичні мутації. Цей стан також вимагає строгого дотримання дієти без лактози з самого раннього віку.

Розуміння конкретного типу непереносимості лактози, з яким ви стикаєтеся, є ключем до ефективного управління цим станом. Важливо консультуватися з медичним фахівцем для точної діагностики та розробки індивідуального плану харчування. Застосування препаратів лактази або перехід на продукти без лактози можуть значно поліпшити якість життя та зменшити симптоми, пов'язані з непереносимістю лактози.

Діагностика

Діагностика лактозної непереносимості вимагає застосування спеціалізованих методів, а саме:

 1. Вуглеводно-дихальний тест (ВДТ). Пацієнт споживає розчин лактози, після чого аналізується вміст водню в видихуваному повітрі. Збільшення концентрації водню свідчить про непереносимість лактози, оскільки нерозщеплена лактоза ферментується у товстій кишці, виробляючи водень.
 2. Тест на толерантність лактози. Цей кров'яний тест вимірює рівень глюкози в крові пацієнта до та після споживання лактози. Незначне підвищення рівня глюкози або його відсутність після вживання лактози вказує на непереносимість.
 3. Генетичні тести. Виявлення генетичних варіантів, які впливають на виробництво лактази, може допомогти підтвердити діагноз непереносимості лактози без необхідності проведення тестів, які можуть викликати симптоми.
 4. Біопсія кишечника. Хоча цей метод є інвазивним і застосовується рідко, він може виміряти активність лактази в тканині кишечника безпосередньо.

Успішна діагностика непереносимості лактози дозволяє розробити ефективний план харчування та лікування, що може значно поліпшити якість життя пацієнта. Знання про свій стан допомагає уникнути продуктів, які можуть викликати небажані реакції, та підбирати альтернативи, збагачені кальцієм та іншими важливими мікроелементами.

Лікування

Лікування непереносимості лактози полягає у коригуванні дієти та, в деяких випадках, використанні допоміжних засобів:

 • Обмеження або виключення продуктів, що містять лактозу. Це основний крок у керуванні симптомами непереносимості лактози. Варто уникати або обмежити споживання таких продуктів, як молоко, сир, йогурт та інші молочні вироби, які містять високий вміст лактози.
 • Використання лактазних добавок (препаратів ферменту лактази). Ці добавки допомагають перетравлювати лактозу в травному тракті, тим самим зменшуючи симптоми непереносимості. Вони вводяться безпосередньо перед споживанням лактозовмістких продуктів.
 • Вживання лактозовмістких продуктів разом з іншою їжею. Споживання молочних продуктів у складі більш комплексних страв може зменшити симптоми, оскільки їжа затримується в шлунку довше, дозволяючи ферментам більше часу для розщеплення лактози.
 • Перехід на лактозовмісткі альтернативи. Сьогодні існує багато молочних продуктів без лактози, включаючи молоко, йогурти та сири, які можуть бути хорошою альтернативою для людей з непереносимістю лактози.
 • Підтримка здоров'я кишечника. Пробіотики та пребіотики можуть допомогти підтримати здорову мікрофлору кишечника, що потенційно може знизити чутливість до лактози.

Ретельне виконання цих рекомендацій може значно полегшити перебіг непереносимості лактози та допомогти уникнути неприємних симптомів, пов'язаних з цим станом. Важливо пам'ятати, що при виникненні будь-яких питань або сумнівів щодо свого здоров'я слід звернутися до лікаря або дієтолога для отримання індивідуальної консультації.

Дієта

Безлактозна дієта є ключовим елементом управління та профілактики непереносимості лактози. Перехід на безлактозну дієту допомагає зменшити симптоми, такі як здуття живота, гази, діарея та біль у животі, покращуючи якість життя пацієнта. Ось деякі ключові аспекти, які слід враховувати при плануванні безлактозної дієти:

 1. Ідентифікація продуктів з високим вмістом лактози. До таких продуктів належать коров'яче молоко, йогурт, сир та масло. Важливо вивчити етикетки продуктів, оскільки лактоза часто використовується у виробництві напівфабрикатів та готових страв як наповнювач або стабілізатор.
 2. Пошук альтернативних джерел кальцію та інших поживних речовин. Людям, які дотримуються безлактозної дієти, необхідно забезпечити достатнє споживання кальцію, вітаміну D та білка з інших джерел, таких як збагачені безлактозні молочні альтернативи (наприклад, соєве, мигдальне або вівсяне молоко), зелені листові овочі, бобові, горіхи та насіння.
 3. Включення безлактозних молочних продуктів у раціон. На ринку доступний широкий вибір безлактозних версій традиційних молочних продуктів, включаючи молоко, йогурти та сири, які зберігають смакові якості оригінальних продуктів без викликання негативних симптомів.
 4. Ознайомлення з маркуванням продуктів. Перед покупкою продуктів важливо уважно читати етикетки, щоб переконатися, що вони не містять лактозу. Деякі продукти можуть містити сліди лактози, що також може вплинути на людей з високою чутливістю.
 5. Консультація з дієтологом. Для складання збалансованого раціону, який задовольняє всі потреби в поживних речовинах, важливо звернутися за професійною допомогою.

Враховуючи ці аспекти, можна ефективно керувати непереносимістю лактози, уникаючи дискомфорту та підтримуючи здоров'я. Важливо підходити до вибору продуктів усвідомлено, щоб безлактозна дієта була не тільки корисною, але й різноманітною та смачною.

Профілактика

Важливість профілактики полягає у запобіганні цих симптомів та підтримці здоров'я травної системи. Для зменшення ризику розвитку та проявів непереносимості лактози рекомендується:

 • Обмеження споживання продуктів з високим вмістом лактози. Молоко, деякі види м'яких сирів, морозиво та інші молочні продукти, багаті на лактозу, можуть викликати симптоми у чутливих осіб.
 • Вибір продуктів без лактози або з низьким її вмістом. Сьогодні на ринку доступні молочні продукти, з яких лактозу частково або повністю видалено, що робить їх безпечними для споживання людьми з непереносимістю лактози.
 • Використання ферментних добавок (лактази). Прийом добавок, що містять фермент лактазу безпосередньо перед вживанням молочних продуктів, може допомогти у розщепленні лактози та запобігти розвитку симптомів.
 • Збагачення раціону кальцієм з інших джерел. Оскільки молочні продукти є основним джерелом кальцію, важливо знайти альтернативні джерела цього мінералу, такі як зелені листові овочі, мигдаль, сезам, тофу, щоб запобігти дефіциту кальцію.
 • Ведення щоденника харчування. Запис споживаної їжі, та відповідних реакцій організму може допомогти ідентифікувати продукти, які викликають симптоми, та адаптувати раціон для мінімізації дискомфорту.

Врахування цих рекомендацій допоможе ефективно управляти симптомами непереносимості лактози та підтримувати якість життя без значних обмежень у харчуванні. Здоровий підхід до вибору продуктів та своєчасна адаптація дієти є ключовими аспектами в профілактиці та керуванні цим станом.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування та полегшення непереносимості лактози за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 03.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.