Нежить у немовлят: чому виникає, чим загрожує та як лікувати

02 лютий 2024
Нежить у немовлят: чому виникає, чим загрожує та як лікувати

Нежить, відомий також як риніт, є поширеним явищем серед немовлят і може викликати занепокоєння та тривогу серед батьків. Цей стан, що характеризується закладеністю або виділеннями з носа, є однією з найчастіших причин звернення до педіатра. Важливість уваги до нежитю у немовлят обумовлена їх фізіологією та незрілістю імунної системи, яка робить їх більш вразливими до респіраторних інфекцій та інших ускладнень.

В статті ми розглянемо основні причини виникнення нежитю у немовлят, потенційні ризики та ускладнення, які він може спричинити, а також сучасні методи лікування та профілактики цього стану. Розуміння цих аспектів є ключовим для забезпечення належного догляду та здоров'я вашого малюка.

Причини виникнення

Причини виникнення нежитю у немовлят можуть бути різноманітними, включаючи інфекційні, алергічні та структурні фактори. Ось деякі з найпоширеніших:

 • Вірусні інфекції. Найпоширенішою причиною нежиті у немовлят є застуда та інші респіраторні вірусні інфекції. Це особливо актуально в холодну пору року, коли віруси, такі як риновіруси, аденовіруси та респіраторно-синцитіальний вірус, широко поширені.
 • Бактеріальні інфекції. Хоча це менш поширено, бактеріальні інфекції також можуть викликати нежить у немовлят. Вони можуть бути більш серйозними та потребувати медичного втручання.
 • Алергії. Немовлята можуть мати алергічні реакції на різні алергени, такі як пилок, пилові кліщі, цвіль або шерсть тварин. Це може викликати симптоми нежитю, що мають сезонний або постійний характер.
 • Структурні аномалії. Рідко, але швидше за все, нежить у дітей може бути наслідком структурних порушень в носових ходах або інших частинах респіраторної системи.
 • Сухе повітря. Сухе повітря, особливо в зимовий період, може викликати сухість носових проходів, що призводить до нежитю.
 • Роздратування від зовнішніх чинників. Дим, забруднене повітря та інші подразники можуть викликати нежить у немовлят.

Важливо відрізняти нежить, викликаний інфекцією, від алергічного риніту та інших причин, оскільки це впливає на підхід до лікування. У разі тривалого нежитю, який не проходить самостійно або супроводжується іншими симптомами, слід звернутися до педіатра для точної діагностики та відповідного лікування.

Симптоми нежитю

Симптоми нежитю у немовлят можуть варіюватися в залежності від причини, але існують загальні ознаки, на які варто звертати увагу:

 • Виділення з носа. Це можуть бути прозорі, білі, жовті або зелені слизові виділення. Забарвлення та консистенція виділень може надавати інформацію про причину нежиті.
 • Закладеність носа. Набряк і закладеність носових проходів, що ускладнює дихання через ніс.
 • Чхання та кашель. Часте чхання та кашель можуть бути реакцією на дратівливі речовини або частинки в повітрі.
 • Труднощі зі сном та харчуванням. Нежить може ускладнювати сон та годування, оскільки немовлятам важко дихати через ніс під час смоктання або спання.
 • Роздратування та неспокій. Немовлята можуть стати більш плаксивими та неспокійними через дискомфорт, який викликає нежить.
 • Лихоманка. У деяких випадках, особливо при інфекційному нежиті, може виникати лихоманка.
 • Труднощі з диханням. У важких випадках може спостерігатися швидке або утруднене дихання.
 • Зниження апетиту. Немовлята можуть менше їсти через утруднене дихання або загальне нездужання.
 • Звуки закладеності під час дихання. Немовлята можуть видавати хрипкі або гугняві звуки під час дихання через закладеність носа.

При виявленні одного або декількох з цих симптомів важливо звернутися до лікаря для оцінки стану немовляти та визначення відповідного лікування. Це особливо важливо, якщо симптоми супроводжуються високою лихоманкою, труднощами з диханням або якщо немовля їсть або спить значно гірше, ніж зазвичай.

Діагностика

Діагностика нежитю у немовлят здійснюється переважно на основі клінічних симптомів та огляду педіатром або дитячим лором (отоларингологом). Ось основні етапи діагностичного процесу:

 • Медичний анамнез. Лікар зазвичай починає зі збору інформації про симптоми, їх тривалість, наявність схожих випадків у сім'ї, історію алергій та інші фактори, що можуть вплинути на здоров'я дитини.
 • Фізичний огляд. Лікар перевіряє стан дитини, включаючи огляд носа, горла, вух та проводить прослуховування і перкусію легенів. Це допомагає визначити, чи є нежить частиною більш широкої респіраторної проблеми.
 • Оцінка симптомів. Лікар оцінює характер виділень з носа, наявність закладеності носа, чхання, кашлю, лихоманки та інших симптомів.
 • Виключення інших станів. Важливо виключити інші умови, які можуть викликати симптоми, схожі на нежить, наприклад, інфекції вуха, аденоїдит, або навіть алергії.
 • Лабораторні тести. Хоча вони рідко потрібні для діагностики простого нежитю, в деяких випадках можуть бути призначені лабораторні тести, наприклад, аналіз крові, мазок з носа для культури бактерій або вірусів, особливо якщо підозрюється бактеріальна інфекція.
 • Алергологічні тести. Якщо є підозра на алергічний риніт, можуть бути призначені спеціалізовані тести для визначення алергенів.
 • Консультації з іншими фахівцями. У деяких випадках може бути потрібна консультація з іншими медичними фахівцями, якщо нежить є частиною більш складного медичного стану.

Після діагностики лікар зможе призначити відповідне лікування, засноване на причині та тяжкості симптомів. Важливо уважно ставитися до здоров'я немовлят і звертатися до лікаря при будь-яких тривожних симптомах.

Лікування нежитю у немовлят

Лікування нежитю у немовлят залежить від його причини та тяжкості симптомів. Ось деякі основні методи лікування:

 • Зволоження повітря. Використання зволожувачів може допомогти зволожити суху слизову оболонку носа та полегшити дихання.
 • Очищення носа. Використання сольового розчину (фізіологічного розчину) для промивання носа може допомогти видалити слиз та звільнити носові проходи.
 • Правильне положення під час сну. Тримання голови немовляти трохи піднятою під час сну може допомогти зменшити закладеність носа.
 • Достатнє споживання рідини. Підтримання гідратації є важливим, оскільки це допомагає розріджувати назальний секрет.
 • Лікарські засоби. У деяких випадках лікар може призначити медикаменти, наприклад, краплі для носа або антигістамінні препарати, особливо якщо нежить спричинений алергією.
 • Обережне спостереження. У більшості випадків нежить у немовлят не вимагає інтенсивного лікування і проходить самостійно. Важливо ретельно спостерігати за станом дитини та звернутися до лікаря, якщо симптоми погіршуються або не проходять протягом декількох днів.
 • Антибіотики. Ці ліки призначаються лише у випадку бактеріальної інфекції, що підтверджена лікарем.
 • Уникання окремих медикаментів. Важливо уникати самостійного використання вазоконстрикторних крапель для носа або інших ліків без консультації з лікарем, оскільки вони можуть бути небезпечними для немовлят.

Лікування нежиті у немовлят полягає в першу чергу в забезпеченні комфорту дитини і мінімізації симптомів. Завжди слід консультуватися з лікарем перед початком будь-якого лікування і пам’ятати, що самолікування може призвести до ускладнень перебігу хвороби.

Профілактика

Профілактика нежиті у дітей включає заходи, спрямовані на зниження ризику розвитку респіраторних інфекцій і алергічних реакцій. Ось кілька основних рекомендацій:

 • Підтримання гігієни. Регулярне миття рук є одним з найефективніших способів запобігання поширенню вірусів та бактерій, особливо перед годуванням дитини або після контакту з іншими хворими людьми.
 • Обмеження контакту з хворими людьми. Старайтеся уникати прямого контакту між немовлям та людьми, які мають ознаки застуди або інших інфекцій.
 • Чисте домашнє середовище. Регулярне прибирання, провітрювання кімнат та використання повітряних очищувачів можуть допомогти зменшити кількість алергенів і мікробів у повітрі.
 • Використання зволожувачів повітря. Підтримання оптимального рівня вологості в приміщенні може допомогти запобігти висушуванню слизової оболонки носа.
 • Правильне годування та догляд. Збалансоване харчування і адекватний догляд сприяють зміцненню імунної системи немовляти.
 • Щеплення. Вакцинація є важливим способом захисту немовлят від різних інфекційних захворювань.
 • Уникання алергенів. Якщо у немовляти є схильність до алергій, необхідно мінімізувати контакт з відомими алергенами.
 • Регулярні медичні огляди. Регулярні відвідування педіатра допоможуть вчасно виявити та вирішити будь-які потенційні проблеми зі здоров'ям.

Ці заходи можуть допомогти знизити ризик розвитку нежитю у немовлят та забезпечити їх здорове зростання та розвиток. Однак важливо пам’ятати, що нежить може бути неминучим, особливо під час активних сезонних інфекцій.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати від нежиті у немовлят за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.