Щеплення від грипу: кому потрібно та коли?

02 жовтень 2023
Щеплення від грипу: кому потрібно та коли?

Щорічно мільйони людей по всьому світу стикаються з грипом. Це вірусне захворювання може призвести до серйозних ускладнень, а іноді – і до смерті. Одним із найефективніших методів профілактики грипу та попередження важких ускладнень цієї хвороби є щеплення. Для багатьох ця процедура вже стала щорічною традицією. В цій статті ми розберемо, чому вакцинація така важлива, кому і коли потрібно робити щеплення від грипу.

Що таке грип і чому важливо щеплюватися?

Грип – це захворювання, викликане вірусом грипу типу А,В чи С. Його особливість полягає в тому, що він швидко мутує, тому кожен рік може принести нові штами вірусу.

Основними причинами для отримання вакцини проти грипу є:

 1. Запобігання ускладнень від грипу, таких як пневмонія.
 2. Зниження ризику госпіталізації.
 3. Захист найбільш вразливих категорій населення: дітей, літніх людей, людей з хронічними захворюваннями.
 4. Сприяння загальному здоров'ю громади, утворюючи «стадний імунітет».

Види вакцини проти грипу

Різноманітність вакцин проти грипу пояснюється постійними змінами у вірусі. Загалом, вони поділяються на:

 1. Живі атенуйовані вакцини. Цей тип вакцини містить живий грипний вірус, який був ослаблений таким чином, що він не може викликати захворювання. Зазвичай вводиться у формі назального спрею, а не ін’єкції. Живі атенуйовані вакцини зазвичай рекомендуються для дітей та молодим людям (віком від 2 до 49 років) без серйозних медичних проблем. Вони не рекомендуються для вагітних жінок або осіб з особливими станами здоров'я.
 2. Вбиті (інактивовані) вакцини. Ці вакцини містять вірус грипу, який був вбитий, тобто він неактивний і не може викликати захворювання. Підходить для більшості людей, включаючи людей похилого віку та людей з хронічними захворюваннями. Вони безпечні для вагітних жінок.
 3. Субодиничні вакцини. Вони містять частини вірусів грипу, зокрема білки (такі як гемагглютинін), які стимулюють імунну відповідь без введення цілого вірусу в організм. Суб’єдніцеві вакцини підходять для більшості осіб, включаючи старших людей та людей з хронічними захворюваннями. Є варіанти цієї вакцини, що спеціально розроблені для людей старше 65 років.
 4. Вакцини на основі рекомбінантного білка. Такі вакцини виробляються за допомогою генетичної інженерії. Замість використання цілого вірусу грипу, вони використовують рекомбінантний білок для виклику імунної відповіді. Підходять для дорослих віком 18 років та старших, включаючи тих, кому за 65. Вони можуть бути особливо корисними для людей, які мають алергічну реакцію на інгредієнти, що традиційно використовуються в інших вакцинах проти грипу.

Кожний вид вакцини розроблено з урахуванням певних потреб та характеристик пацієнтів, тому при виборі вакцини важливо консультуватися з лікарем.

Кому та коли робити щеплення від грипу?

Оптимальний час для щеплення – це початок осені, адже це допоможе організму розвинути імунітет до початку «сезону грипу».

Основні групи ризику, для яких вакцинація є пріоритетною:

 • діти від 6 місяців до 5 років;
 • люди старше 65 років;
 • вагітні жінки;
 • особи з хронічними захворюваннями;
 • медичні працівники.

Протипоказання та можливі побічні дії

Щеплення від грипу може мати наступні протипоказання:

 • алергія на компоненти вакцини;
 • гострі захворювання або погіршення хронічних;
 • вік до 6 місяців.

Побічні дії після вакцинації від грипу зазвичай є тимчасовими та мають легкий характер:

 • біль у місці ін’єкції;
 • невелике підвищення температури;
 • слабкість.

Що не можна робити після щеплення?

Після проведення вакцинації від грипу важливо враховувати деякі обмеження:

 1. Уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом 24 годин.
 2. Не відвідувати місця великих скупчень людей протягом дня.
 3. Уникати контакту з людьми, які мають симптоми ГРВІ чи грипу.

Щеплення від грипу є важливим кроком на шляху до збереження здоров'я та запобігання ускладнень, пов'язаних із захворюванням. Це ефективний спосіб захисту як для окремої особи, так і для суспільства в цілому. Для тих, хто прагне забезпечити себе якісними препаратами для вакцинації та ефективними ліками від грипу, рекомендуємо відвідати офіційний сайт мережі аптек «Бажаємо здоров'я», де можна придбати все необхідне за приємними цінами.

Товари, які можуть знадобитися
Редакторська група
Оновлено: 03.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.