Сухість у роті: що спричиняє та як усунути

20 лютий 2024
Сухість у роті: що спричиняє та як усунути

Сухість у роті, також відома як ксеростомія, є поширеною проблемою, яка може викликати значний дискомфорт і погіршувати якість життя. Цей стан, при якому слинні залози не виробляють достатньо слини для зволоження ротової порожнини, може мати багато причин, від певних захворювань до способу життя та харчових звичок. Сухість у роті не тільки викликає дискомфорт, але й може призвести до інших проблем зі здоров'ям, таких як утруднене ковтання, проблеми з мовою, пошкодження зубів та ясен. У цій статті ми розглянемо основні причини сухості у роті та обговоримо різні способи лікування та профілактики, які допоможуть полегшити цей стан і покращити загальне відчуття комфорту.

Причини виникнення

Сухість у роті може бути викликана різними факторами, і розуміння причини є ключовим для ефективного лікування. Ось деякі з найпоширеніших причин:

 1. Лікарські препарати, включаючи антигістамінні препарати, антидепресанти та ліки від артеріального тиску, можуть викликати сухість у роті як побічний ефект.
 2. Деякі захворювання, такі як діабет, Синдром Шегрена, ВІЛ/СНІД, хвороба Паркінсона та інші, можуть спричинити сухість у роті.
 3. Зневоднення або недостатнє споживання рідини може призвести до зменшення вироблення слини.
 4. Радіотерапія голови та шиї під час лікування раку може пошкодити слинні залози, викликаючи сухість у роті.
 5. Тютюнопаління та вживання алкоголю можуть зменшити вироблення слини.
 6. Зміни гормонального балансу, особливо під час менопаузи або вагітності, можуть вплинути на вироблення слини.
 7. Часте дихання ротом, особливо вночі, може викликати сухість слизових оболонок.
 8. Пошкодження нервів, що контролюють роботу слинних залоз, наприклад, внаслідок травми або хірургічного втручання, також може викликати сухість у роті.

Виявлення конкретної причини важливе для визначення належного лікування. Якщо ви страждаєте від сухості у роті, радимо звернутися до лікаря для проведення оцінки та отримання відповідних рекомендацій.

Супутні симптоми

Сухість у роті, відома також як ксеростомія, може супроводжуватися рядом симптомів, які варіюються від легких до більш виражених. Ось найбільш поширені з них:

 1. Відчуття печіння або поколювання в роті, яке особливо помітне на язиці.
 2. Сухість у роті може ускладнити процес ковтання, особливо сухої їжі.
 3. Зміни у смакових відчуттях, зокрема, їжа може здаватися безсмаковою або мати інший смак.
 4. Неприємний запах з рота, оскільки через зменшення вироблення слини може збільшитися кількість бактерій у роті, викликаючи галітоз.
 5. Сухість у роті може ускладнити артикуляцію та говоріння.
 6. Підвищена чутливість до інфекцій ротової порожнини, включаючи грибкові інфекції, такі як кандидоз.
 7. Через сухість шкіра навколо рота може стати більш сухою та схильною до тріщин.
 8. Утруднене носіння зубних протезів, оскільки вони можуть стати менш комфортними та викликати подразнення.

Якщо ви стикаєтеся з одним чи декількома з цих симптомів, рекомендується звернутися до лікаря або стоматолога для оцінки стану та визначення причини. Важливо вчасно виявити та лікувати сухість у роті, оскільки це може бути ознакою інших медичних станів та може призвести до додаткових ускладнень зі здоров'ям.

Діагностика

Діагностика сухості у роті (ксеростомії) зазвичай включає оцінку симптомів, анамнез та ряд діагностичних тестів, які допомагають визначити причину цього стану:

 • Медичний анамнез. Лікар ретельно збирає інформацію про ваші симптоми, медичну історію, включаючи ліки, які ви приймаєте, стан здоров'я, спосіб життя та харчові звички.
 • Фізичний огляд. Лікар огляне вашу ротову порожнину на предмет ознак сухості, таких як тріщини на губах, запалені ясна, карієс та інші проблеми зі здоров'ям порожнини рота.
 • Оцінка слинних залоз. Це може включати тести на визначення кількості та якості слини.
 • Лабораторні аналізи. Аналіз крові може бути використаний для виявлення ознак таких захворювань, як діабет, проблеми з щитовидною залозою або Синдром Шегрена.
 • Біопсія слинних залоз. У рідкісних випадках для оцінки стану слинних залоз може знадобитися біопсія.
 • Сцинтиграфія слинних залоз. Цей тест використовується для оцінки функції слинних залоз.
 • Оцінка споживання рідини та дієти. Іноді сухість у роті може бути викликана недостатнім споживанням рідини або певними харчовими звичками.

На основі результатів цих оцінок лікар може визначити причину сухості у роті та рекомендувати відповідне лікування. Важливо вчасно звернутися до лікаря, якщо ви відчуваєте тривалу сухість у роті, оскільки це може бути ознакою інших медичних проблем.

Лікування

Лікування сухості у роті (ксеростомії) залежить від причини цього стану та може включати різноманітні підходи:

 • Зміна лікарських препаратів. Якщо сухість у роті викликана певними ліками, лікар може порадити змінити препарат або коригувати дозування.
 • Збільшення споживання рідини. Вживання більшої кількості води може зберегти вологість у роті.
 • Використання зволожуючих засобів для рота. Існують спеціальні зволожуючі спреї, гелі або розчини, які можуть зменшити сухість.
 • Стимуляція вироблення слини. Жування жувальної гумки без цукру або смоктання цукерок без цукру може стимулювати вироблення слини.
 • Заходи з догляду за порожниною рота. Ретельне дотримання гігієни порожнини рота, використання фторованих зубних паст та ополіскувачів для запобігання карієсу.
 • Використання штучної слини. Штучна слина у формі спрею або розчину може тимчасово замінити натуральну слину.
 • Лікування основного захворювання. Якщо сухість у роті пов'язана з якимось медичним станом, необхідно спрямувати зусилля на його лікування.
 • Уникнення тютюнопаління та алкоголю. Ці звички можуть посилити сухість у роті.
 • Коригування дієти. Обмеження споживання кофеїну та гострих, солоних або кислих продуктів, які можуть подразнювати суху слизову оболонку рота.

Якщо ви страждаєте від сухості у роті, важливо звернутися до лікаря або стоматолога для виявлення причини та підбору відповідного лікування. Важливо також регулярно відвідувати стоматолога для моніторингу стану здоров'я порожнини рота.

Профілактика

Профілактика сухості у роті (ксеростомії) включає в себе ряд заходів, які допомагають знизити ризик розвитку цього стану або його погіршення. Ось деякі з них:

 • Підтримання гідратації. Регулярне пиття достатньої кількості води допомагає підтримувати зволоження ротової порожнини.
 • Обмеження кофеїну та алкоголю. Ці речовини можуть сприяти зневодненню, тому їх слід споживати в помірних кількостях.
 • Уникнення куріння та вживання тютюнових продуктів. Куріння та жування тютюну можуть спричинити або посилити сухість у роті.
 • Догляд за зубами та яснами. Регулярна чистка зубів двічі на день, використання зубної нитки та регулярні візити до стоматолога допомагають запобігти проблемам з порожниною рота, які можуть сприяти сухості.
 • Використання зволожувачів повітря. Утримання вологості повітря у вашому домі чи офісі може допомогти зменшити сухість у роті.
 • Стимуляція слиновиділення. Жування жувальної гумки без цукру або смоктання цукерок без цукру може допомогти стимулювати вироблення слини.
 • Ретельний вибір продуктів харчування. Уникнення надмірно гострої, кислої або солоної їжі, яка може подразнювати ротову порожнину.
 • Консультації з лікарем. Регулярні медичні огляди та консультації з лікарем, особливо якщо ви приймаєте ліки, які можуть викликати сухість у роті.
 • Дихання через ніс. Уникнення дихання через рот, особливо під час сну, може допомогти зменшити втрату вологи.

Важливо пам'ятати, що профілактика сухості у роті також включає в себе звернення уваги на загальний стан вашого здоров'я та лікування будь-яких основних медичних станів.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки для ротової порожнини за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.