Захворювання щитовидної залози: розпізнавання та відновлення

21 листопад 2023
Захворювання щитовидної залози: розпізнавання та відновлення

Захворювання щитовидної залози займають важливе місце у сучасній медицині. Щитовидна залоза відіграє важливу роль у регуляції обмінних процесів в організмі, тому її нормальне функціонування є необхідним для загального здоров’я.

Щитовидна залоза – це маленька, метеликовидна залоза, розташована на передній частині шиї перед трахеєю. Головна її функція – вироблення гормонів, які регулюють метаболізм, енергію, ріст та розвиток організму.

Захворювання щитовидної залози

Найпоширеніші захворювання щитовидної залози:

 • Гіпотиреоз – це стан, при якому щитовидна залоза не виробляє достатньо тиреоїдних гормонів (тироксину і трийодтироніну). Симптоми гіпотиреозу можуть включати втому, зниження активності, збільшення ваги, відчуття холоду, вплив на пам’ять тощо.
 • Гіпертиреоз (тиреотоксикоз) – надлишкова продукція гормонів щитовидної залози. Симптоми гіпертиреозу включають нервозність, підвищену активність, схуднення, нерегулярний пульс, тремор і інші.
 • Зоб (збільшення щитовидної залози) – може бути викликаний як гіпотиреозом, так і гіпертиреозом.
 • Запальні захворювання щитовидної залози – можуть включати хронічний тиреоїдит (Хашимото) і підгострий тиреоїдит (де Кервена).
 • Злоякісні новоутворення щитовидної залози – рідкісні, але серйозні захворювання, такі як рак щитовидної залози.

Захворювання щитовидної залози можуть бути спричинені різними чинниками, включаючи генетичну схильність, аутоімунні порушення, надмірне вживання йоду, інфекції і інші. Діагноз та лікування захворювань щитовидної залози визначає лікар на основі клінічних ознак і результатів спеціальних тестів. Лікування може включати прийом ліків, хірургічне втручання або інші методи, залежно від характеристик і стадії захворювання.

Симптоми захворювань щитовидної залози

Симптоми захворювань щитовидної залози можуть значно варіюватися в залежності від типу захворювання і його стадії. Ось загальні симптоми, які можуть вказувати на проблеми з щитовидною залозою:

 • Зміни ваги. При надмірному або недостатньому виробленні гормонів щитовидною залозою може статися необґрунтоване збільшення ваги або, навпаки, схуднення.
 • Зміни апетиту. Зміни апетиту, такі як підвищення апетиту або зниження апетиту, можуть бути пов’язані зі змінами функції щитовидної залози.
 • Зміни настрою і психічний стан. Захворювання щитовидної залози може впливати на психічний стан людини, включаючи депресію, роздратування, тривогу і інші психічні симптоми.
 • Зміни температурного режиму. Гіпотиреоз (недостатність гормонів щитовидної залози) може викликати постійну втому та чутливість до холоду, тоді як гіпертиреоз (надлишок гормонів) може спричинити підвищену температурну чутливість і пітливість.
 • Зміни в серцевому ритмі. Гіпертиреоз може вплинути на серцевий ритм, спричиняючи тахікардію (прискорений пульс) та інші аритмії.
 • Зміни шкіри та волосся. Захворювання щитовидної залози може викликати сухість шкіри, ламкість волосся та втрату волосся.
 • Збільшення щитовидної залози (зоб). Якщо щитовидна залоза збільшується у розмірі, це може бути помітним симптомом. Зоб може бути видимим у вигляді видовженого або щільного утворення на шиї.
 • Зміни в менструальному циклі. Захворювання щитовидної залози може впливати на регулярність менструального циклу.
 • Зміни в енергетичному рівні. Гіпотиреоз може спричинити втому та низький рівень енергії.

Це лише загальні симптоми, і кожен випадок може бути унікальним. Якщо у вас є підозра на проблеми зі щитовидною залозою, важливо звернутися до лікаря, який проведе додаткові дослідження і надасть необхідне лікування. Важливо також пам'ятати, що багато захворювань щитовидної залози можна успішно контролювати і лікувати з допомогою ліків і інших методів.

Діагностика захворювань щитовидної залози

Діагностика захворювань щитовидної залози зазвичай включає в себе декілька етапів і методів для точного визначення стану щитовидної залози та рівня щитовидних гормонів. Ось деякі з найпоширеніших методів діагностики:

 • Фізичний огляд. Лікар може провести фізичний огляд, який включає в себе пальпацію щитовидної залози, щоб визначити її розмір, текстуру і чутливість.
 • Клінічні симптоми. Лікар також розглядає клінічні симптоми, такі як втрата ваги, втома, проблеми зі сном, зміни настрою і інші, які можуть вказувати на проблеми з щитовидною залозою.
 • Аналіз крові на тиреоїдні гормони. Цей тест вимірює рівень гормонів щитовидної залози в крові, зазвичай тироксину (T4) і трийодтироніну (T3), а також тиреотропного гормону (TSH), який виробляється гіпофізом і регулює роботу щитовидної залози.
 • УЗД (ультразвукове дослідження). УЗД дозволяє лікарю визначити розмір, структуру і контур щитовидної залози, а також виявити наявність вузлів чи інших аномалій.
 • Сцинтиграфія щитовидної залози. Цей тест дозволяє визначити функцію щитовидної залози та виявити будь-які гіперактивні ділянки (гарячі вузли) або менш активні ділянки (холодні вузли).
 • Біопсія щитовидної залози. У деяких випадках може бути рекомендована біопсія, яка дозволяє визначити, чи є пухлина доброякісною чи злоякісною.
 • Комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Ці візуальні дослідження можуть використовуватися для отримання детальних зображень щитовидної залози та оточуючих тканин.

Діагностика захворювань щитовидної залози важлива для визначення природи проблеми і встановлення плану лікування. Якщо у вас є симптоми або підозра на проблеми зі щитовидною залозою, важливо негайно звернутися до лікаря для обстеження і консультації.

Методи лікування захворювань щитовидної залози

Лікування захворювань щитовидної залози залежить від природи захворювання та його стадії. Ось деякі методи лікування, які можуть бути застосовані:

 • Медикаментозне лікування. Ліки є одним з основних методів лікування захворювань щитовидної залози. Для гіпотиреозу (недостатньої активності щитовидної залози) призначають препарати, які містять гормони щитовидної залози, такі як левотироксин (Synthroid). Для гіпертиреозу (надлишку гормонів) можуть призначати препарати, які пригнічують функцію щитовидної залози, такі як карбімазол, тіамазол.
 • Радіойодна терапія. Цей метод лікування використовує радіоактивний йод для зниження функції щитовидної залози. Він застосовується в основному для лікування гіпертиреозу та пухлин щитовидної залози.
 • Хірургічне втручання (тиреоїдектомія). У випадках, коли пухлина щитовидної залози є злоякісною або надто великою, може бути рекомендована операція для видалення частини або всієї щитовидної залози.
 • Спостереження. Деякі невеликі пухлини або вузли щитовидної залози можуть не потребувати активного лікування. Лікар може рекомендувати просто спостерігати за розвитком захворювання та станом щитовидної залози.
 • Інші методи лікування. Для певних специфічних захворювань щитовидної залози, таких як ЗГТ (зобовий гіпертиреоз), можуть бути розглянуті інші методи лікування, включаючи лазерну абляцію, етанолову ін'єкцію і радіочастотну абляцію.

Лікування щитовидної залози повинно проводитися під контролем лікаря-ендокринолога, який обережно визначає методи лікування, що найкраще підходять для конкретного пацієнта. Дотримання лікарських рекомендацій та регулярні обстеження допоможуть контролювати захворювання щитовидної залози та забезпечити здоров'я щитовидної залози на довгий термін.

Профілактика

Профілактика захворювань щитовидної залози включає в себе ряд заходів, спрямованих на збереження та підтримку здоров'я цієї важливої організму залози. Ось деякі поради щодо профілактики:

 • Регулярні медичні обстеження. Проводьте регулярні медичні огляди з лікарем-ендокринологом або сімейним лікарем. Це особливо важливо для осіб з сімейними історіями захворювань щитовидної залози або інших факторів ризику.
 • Збалансована харчова дієта. Включайте в раціон продукти, які містять достатню кількість йоду, такі як риба, морська капуста, йодована сіль, горіхи та інші. Однак не перебільшуйте з йодом, оскільки надлишок йоду також може бути шкідливим для щитовидної залози.
 • Уникайте стресу. Стрес може впливати на функцію щитовидної залози. Застосовуйте методи релаксації та стресового управління, такі як йога, медитація або спорт, щоб знизити стресові навантаження.
 • Уникайте радіаційного опромінення. Намагайтеся уникати надмірного радіаційного опромінення, якому можна піддаватися на робочому місці або в навколишньому середовищі. Використовуйте відповідний захист, якщо це необхідно.
 • Пити достатню кількість води. Забезпечте своє тіло водою, оскільки гідратація є важливою для правильної роботи щитовидної залози та інших органів.
 • Відмова від тютюну. Паління може впливати на щитовидну залозу та погіршити стан пацієнта. Відмова від цієї звички може позитивно позначитися на здоров'ї щитовидної залози та загальному стані організму.
 • Підтримка здорового способу життя. Ведіть активний спосіб життя, дотримуйтесь правильного раціону, отримуйте достатню кількість сну та відпочинку.

Запам'ятайте, що профілактика є важливою частиною збереження здоров'я щитовидної залози. Якщо у вас є сумніви або питання щодо здоров'я щитовидної залози, зверніться до лікаря для консультації та рекомендацій.

Купити ліки для щитовидної залози за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові додатки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 13.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.