Коричневі плями на шкірі які сверблять: що це та як позбутися

09 травень 2024
Коричневі плями на шкірі які сверблять: що це та як позбутися

Поява коричневих плям на шкірі, які супроводжуються свербіжем, може викликати значний дискомфорт та занепокоєння. Вираженість свербежу може варіюватися від легкого роздратування до сильного дискомфорту, що заважає вести звичайний спосіб життя і порушує сон. Це відчуття може призвести до постійного розчісування ураженої ділянки, що в подальшому може викликати подразнення шкіри, виразки та навіть вторинні інфекції.

В цій статті ми детально розглянемо, що стоїть за коричневими плямами на шкірі, що сверблять, та як ефективно позбутися цього неприємного явища.

Причини виникнення

Коричневі плями на шкірі, що супроводжуються свербінням, можуть бути результатом ряду дерматологічних станів та порушень. Розглянемо детальніше деякі з поширених причин:

 1. Екзема (атопічний дерматит). Хронічне запальне захворювання шкіри, що проявляється у вигляді сухих, сверблячих плям, які можуть потемніти після загоєння.
 2. Псоріаз. Хронічне захворювання, характеризується утворенням червоних, запалених ділянок шкіри, покритих сріблястими лусочками, які можуть залишити по собі коричневі плями.
 3. Дерматит. Запальний процес шкіри, спричинений різними факторами, включаючи алергічні реакції або контакт з подразниками, може призводити до появи коричневих плям після загоєння.
 4. Сонячні опіки та фотостаріння. Довготривалий вплив ультрафіолетового випромінювання може спричинити утворення коричневих плям, особливо на відкритих ділянках шкіри.
 5. Постакне. Після загоєння акне на шкірі можуть залишитися темні плями внаслідок гіперпігментації.
 6. Мелазма. Стан, при якому на шкірі обличчя з'являються темні плями, часто асоційований з гормональними змінами, наприклад, під час вагітності або через використання контрацептивів.
 7. Постінфламаційна гіперпігментація. Виникає після загоєння пошкоджень шкіри, таких як прищі, порізи або інфекції. Залишає темні ділянки, які можуть супроводжуватися легким свербінням.
 8. Себорейна кератоза. Доброякісні утворення, що частіше зустрічаються у людей старшого віку. Хоча вони зазвичай не викликають свербежу, подразнення або тертя можуть спричинити свербіння навколо ураженої ділянки.

Розуміння причин виникнення коричневих плям на шкірі є першим кроком до ефективного лікування та профілактики. Зіткнувшись з такими проблемами, важливо звернутися до дерматолога для діагностики та вибору відповідної тактики лікування.

Супутні симптоми

Коричневі плями на шкірі можуть мати супутні симптоми, які допоможуть точніше діагностувати основну причину цього стану:

 • Почервоніння та запалення навколо плям. Це може свідчити про запальний процес або алергічну реакцію, особливо якщо почервоніння поширюється і супроводжується підвищеною температурою шкіри.
 • Лущення або потовщення шкіри в області плям. Може бути ознакою хронічного дерматиту, псоріазу або екземи, де відбувається порушення процесів оновлення клітин шкіри.
 • Поява висипань або бульбашок. Вказує на інфекційну природу або алергічну реакцію, яка вимагає відповідного лікування та виключення контакту з алергеном.
 • Зміна кольору або форми плям. Необхідно звернути увагу на будь-які зміни в розмірах, формі або кольорі плям, оскільки це може бути ознакою доброякісних або злоякісних новоутворень.
 • Загальний стан здоров'я. Слід враховувати загальний стан здоров'я та наявність інших симптомів, таких як втома, зниження апетиту або втрата ваги, оскільки вони можуть вказувати на системні захворювання.
 • Поява нових плям. Швидке збільшення кількості плям або їх раптова поява може вимагати негайної консультації з дерматологом, особливо якщо це супроводжується іншими змінами на шкірі.

Важливо не ігнорувати ці симптоми та звернутися до фахівця для проведення обстеження та призначення відповідного лікування. Своєчасне звернення за медичною допомогою дозволить уникнути можливих ускладнень і збереже здоров'я шкіри.

Діагностика

Діагностика таких сверблячих плям на шкірі є важливим етапом у визначенні причини їх виникнення та розробці ефективного плану лікування. Лікарі-дерматологи використовують різноманітні методи для оцінки цих змін на шкірі, включаючи:

 1. Візуальний огляд. Лікар ретельно досліджує уражені ділянки шкіри, аналізуючи їх форму, розмір, колір та розподіл плям, що може надати важливу інформацію про можливу причину змін.
 2. Дерматоскопія. Застосування спеціального приладу дерматоскопа дозволяє збільшити зображення плям для більш детального аналізу їх структури та характеристик.
 3. Біопсія шкіри. У деяких випадках для точної діагностики може бути потрібне взяття невеликого зразка тканини шкіри (біопсія) для подальшого гістологічного дослідження під мікроскопом.
 4. Лабораторні аналізи. Можуть бути призначені аналізи крові для визначення наявності системних захворювань, які можуть впливати на стан шкіри, наприклад, проблеми з печінкою або нирками.
 5. Фототестування. Цей метод використовується для визначення чутливості шкіри до світла, що може бути причиною фотоіндукованих дерматозів, що проявляються у вигляді коричневих плям.

Враховуючи множинність факторів, що можуть призвести до появи коричневих плям на шкірі, ретельна діагностика є ключем до вибору відповідного методу лікування. Після завершення діагностичного процесу лікар може розробити індивідуальний план лікування, спрямований на усунення причин появи коричневих плям та поліпшення загального стану шкіри.

Лікування

Лікування коричневих сверблячих плям вимагає комплексного підходу, спрямованого на усунення основної причини їх виникнення, зменшення симптомів та відновлення здоров'я шкіри. В залежності від діагнозу, встановленого лікарем-дерматологом, можуть бути запропоновані наступні методи лікування цієї проблеми:

 • Топічні креми та мазі. Використання препаратів місцевої дії, що містять компоненти, які зменшують запалення, свербіж та гіперпігментацію, наприклад, кортикостероїди, ретиноїди або препарати на основі гідрохінону.
 • Медикаментозна терапія. Призначення оральних препаратів, як-от антигістамінні засоби для зменшення свербежу, або антибіотики у випадку бактеріальної інфекції.
 • Лазерне лікування. Ефективно усуває гіперпігментацію та відновлює рівний тон шкіри. Лазерне лікування дозволяє цілеспрямовано впливати на пігментовані ділянки, не зачіпаючи здорову шкіру.
 • Хімічний пілінг. Використання хімічних речовин для ефективного видалення верхніх шарів шкіри, що сприяє зменшенню пігментації і стимулює процес відновлення шкіри, покращуючи її зовнішній вигляд.
 • Фототерапія. Лікування спеціальними джерелами світла допомагає зменшити запалення та нормалізувати пігментацію шкіри.
 • Дієтотерапія та зміни в способі життя. Регулювання дієти з метою забезпечення достатнього споживання вітамінів та мінералів, а також зменшення факторів стресу, які можуть сприяти виникненню або погіршенню проблем зі шкірою.

Вибір методу лікування залежить від індивідуальних особливостей пацієнта та характеру захворювання шкіри. Важливо підкреслити, що самолікування може призвести до погіршення стану шкіри, тому перед початком будь-якого лікування необхідна консультація з кваліфікованим дерматологом.

Профілактика

Ключові рекомендації для профілактики появи таких плям на шкірі включають:

 1. Захист від сонця. Регулярне застосування сонцезахисних кремів з високим SPF є важливим для захисту вашої шкіри від негативного впливу УФ-променів. Це сприяє запобіганню ушкодженню шкіри, виникненню пігментних плям і передчасному старінню, забезпечуючи надійний захист від шкідливих зовнішніх чинників.
 2. Збалансоване харчування. Дієта, багата на антиоксиданти, вітаміни А, С та Е, сприяє підтримці здоров'я шкіри та захисту від оксидативного стресу.
 3. Гігієна шкіри. Регулярне м'яке очищення та зволоження шкіри сприяє підтримці бар'єрної функції шкіри та запобігає подразненню.
 4. Мінімізація контакту з алергенами. Уникнення прямого контакту з відомими алергенами та іритантами може запобігти алергічним реакціям та запальним процесам на шкірі.
 5. Уникнення механічного подразнення шкіри. Надмірне тертя або носіння тісного одягу може спричинити темні плями в результаті постійного подразнення.
 6. Контроль рівня стресу. Стрес може негативно впливати на стан шкіри, сприяючи появі плям і свербежу. Практика релаксаційних методик (медитація, йога, прогулянки) та забезпечення достатнього відпочинку можуть допомогти у зменшенні цього впливу.
 7. Регулярні медичні огляди.Своєчасне звернення до фахівця при перших ознаках шкірних змін дозволяє вчасно діагностувати та усунути можливі проблеми.

Здійснення цих профілактичних заходів є ключем до збереження здоров'я та краси шкіри. Важливо пам'ятати, що систематичний догляд та уважне ставлення до власного здоров'я допоможуть уникнути багатьох проблем, пов'язаних зі станом шкіри.

Ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування коричневих плям на шкірі, що супроводжуються свербінням, за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 15.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.