Лікування хронічного запору та діареї

20 жовтень 2023
Лікування хронічного запору та діареї

Здоров'я травного тракту є важливим аспектом загального благополуччя кожної людини. Два основних порушення – хронічний запор та діарея – є досить поширеними. Деякі статистичні дослідження показують, що до 20% населення періодично стикаються з цими проблемами.

Хронічний запор

Хронічний запор - це стан, при якому пацієнт має постійні або регулярні проблеми з дефекацією і стілець стає менш частим і/або складнішим. Це може бути дуже неприємним і впливати на якість життя. Ось деякі можливі причини і фактори ризику хронічного запору:

 1. Погане харчування: Недостатнє споживання волокон, свіжих фруктів і овочів, а також недостатня кількість рідини в раціоні може призвести до запору.
 2. Неактивний спосіб життя: Брак фізичної активності може призводити до повільної перистальтики кишечника і, отже, до запору.
 3. Вживання деяких ліків: Деякі медичні препарати, такі як опіоїди, антациди або антидепресанти, можуть сприяти розвитку запору.
 4. Стрес і депресія: Психічні фактори, такі як стрес або депресія, можуть впливати на функціонування кишечника і сприяти запору.
 5. Важливість для стільця: Деякі люди можуть відкладати відвідування туалету через відсутність відповідного місця чи часу, що може призвести до запору.
 6. Порушення нервово-м'язової координації в кишечнику: Це може відбуватися при різних захворюваннях, таких як іригована кишка або целіакія.
 7. Захворювання кишечника: Хронічні захворювання кишечника, такі як хвороба Крона або синдром подразненого кишківника, можуть призводити до проблем з випорожненням.
 8. Вагітність: Вагітність може впливати на функцію кишечника, сприяючи виникненню запору у жінок.

Для лікування хронічного запору можуть бути використані різні методи, включаючи зміни в харчуванні, підвищення фізичної активності, прийом ліків та інші медичні заходи. Якщо у вас є симптоми хронічного запору, важливо звернутися до лікаря для оцінки і розробки плану лікування, враховуючи ваші особисті потреби і фактори ризику.

Лікування хронічного запору

Лікування хронічного запору може включати в себе різні методи, в залежності від причин та тяжкості стану. Ось деякі загальні підходи до лікування хронічного запору:

 1. Зміни в харчуванні:
  • Збагачення раціону волокнами є одним з основних способів лікування запору. Додайте до свого меню багато овочів, фруктів, цільнозернових продуктів і бобових. Волокна покращують перистальтику кишечника та зроблять стілець м'яким і рухливим.
 2. Підвищення рівня рідини: Повинна бути достатня кількість води в організмі, щоб підтримувати нормальну роботу кишечника. Рекомендується пити щонайменше 8 склянок води на день.
 3. Фізична активність: Регулярні фізичні вправи можуть поліпшити перистальтику кишечника. Прогулянки, біг, плавання та інші види активності можуть бути корисними.
 4. Визначте правильний графік дефекації: Спробуйте сходити в туалет, коли відчуєте природне бажання сходити в туалет і не стримуйте його.
 5. Медикаментозне лікування:
  • Лаксативи: Деякі препарати, такі як власне лаксативи або препарати на основі пурифікованих рослинних волокон, можуть допомогти зробити стілець або кал м'яким і полегшити дефекацію.
  • Засоби для підвищення перистальтики кишечника: Деякі препарати можуть стимулювати роботу кишечника та полегшити процес дефекації.
  • Осмотичні проносні засоби: сприяють розм'якшенню калових мас.
 6. Біопсихосоціальна терапія: Для деяких пацієнтів, особливо тих, у кого запор пов'язаний зі стресом або психічними факторами, психотерапія може бути корисною.
 7. Дієта при запорах: У рідкісних випадках, коли інші методи не допомагають, лікар може порадити пацієнту дотримуватися спеціальної дієти під наглядом висококваліфікованого лікаря-дієтолога.
 8. Хірургічне лікування: Для випадків, коли інші методи не працюють і проблема запору є серйозною або стосується структурних аномалій кишечника, може бути розглянута опція хірургічного втручання.

Важливо консультуватися з лікарем для діагностики причини хронічного запору та розробки індивідуального плану лікування. Самолікування може бути небезпечним, оскільки деякі ліки чи методи можуть погіршити стан.

Діарея

Діарея - це стан, при якому у пацієнта спостерігається рідкий або нерегулярний стілець, що супроводжується відчуттям дискомфорту і частим випорожненням. Діарея може бути короткочасною, гострою (зазвичай тимчасовою і викликаною інфекцією або стресом) або тривалою та хронічною (як ознака серйозних захворювань або хронічних станів).

Основні причини діареї включають:

 1. Інфекції. Бактерії, віруси та паразити можуть спричиняти інфекційну діарею. Це може бути результатом зараження їжею, водою або контакту зі збудниками.
 2. Синдром подразненого кишечника (СПК). Це функціональне захворювання кишечника, яке супроводжується змінами в частоті і консистенції стільця, а також болями в животі.
 3. Хвороба Крона та виразкова коліт. Ці хронічні запальні захворювання кишечника можуть спричиняти діарею, з домішками крові та болями в животі.
 4. Неспецифічний виразковий коліт. Це інша форма хронічного запального захворювання кишечника, яка може призводити до діареї, болей і втрати ваги.
 5. Надмірне споживання лаксативів. Зловживання ліками для очищення кишечника може призводити до діареї.
 6. Алергія на їжу. Певні продукти можуть викликати алергічну реакцію, яка проявляється діареєю та іншими симптомами.
 7. Дисфункція шлунково-кишкового тракту. Деякі стани, такі як мальабсорбція, хронічні захворювання підшлункової залози або жовчного міхура, можуть призводити до діареї через порушення нормального травлення.
 8. Ліки. Деякі ліки, зокрема антибіотики та ліки для лікування серцево-судинних захворювань, можуть мати побічний ефект у вигляді діареї.
 9. Стрес і тривожність. Психічні стани, такі як стрес і тривожність, можуть впливати на роботу кишечника і призводити до діареї.
 10. Харчові отрути. Споживання зіпсованої їжі або продуктів, які містять токсини, може викликати гостру діарею.

Лікування діареї зазвичай включає в себе лікування основної причини, рекомендації щодо дієти та споживання рідини, а також, у деяких випадках, призначення антидіарейних препаратів. Важливо консультуватися з лікарем, якщо діарея триває більше декількох днів, супроводжується кров'ю або сильними болями в животі, або є інші тривожні симптоми.

Лікування діареї

Лікування діареї залежить від її причини та тяжкості.. Ось кілька загальних рекомендацій щодо лікування діареї:

 1. Гідратація: Однією з найважливіших аспектів лікування діареї є уникнення втрати рідини і дегідратації. Важливо пити багато рідини, такої як вода, солодкий чай, спортивні напої або оральні розчини для відновлення солей та рідини. Зневоднення може бути небезпечним, особливо для дітей і літніх людей.
 2. Дієта: Легка дієта може допомогти зменшити подразнення кишечника і полегшити травлення. Рекомендується уникати гострої, жирної, молочної їжі, а також продуктів, які можуть підсилювати діарею, наприклад, кави та алкоголю. Замість цього, спробуйте рис, банани, яблука, хлібці, варений курячий бульйон ін.
 3. Антидіарейні препарати: Деякі антидіарейні препарати, такі як лоперамід, можуть допомогти зменшити частоту випорожнень. Однак ці препарати не рекомендується використовувати в разі інфекційної діареї, оскільки вони можуть затримувати в організмі патогенні мікроорганізми.
 4. Лікування основної причини: Якщо діарея викликана інфекцією, гастроентеритом, захворюванням кишечника чи іншими станами, лікуйте основну причину. Вам можуть знадобитися антибіотики або інше лікування.
 5. Позбутися подразнень: Уникайте подразнень, таких як кафеїн, алкоголь.
 6. Пробіотики: Пробіотики, які містять корисні бактерії, можуть допомогти відновити нормальну флору кишечника після діареї, особливо після лікування антибіотиками.
 7. Лікарська консультація: Якщо діарея триває більше декількох днів, супроводжується кров'ю, ви бачите ознаки дегідратації (суха шкіра, слабкість, зневоднення), або є інші серйозні симптоми, важливо звернутися до лікаря. Лікар може провести додаткові дослідження та визначити оптимальний план лікування.

Не забувайте дотримуватися рекомендацій лікаря і слідкувати за своїм станом. Діарея може бути результатом багатьох різних станів, і лікування має бути індивідуальним залежно від причини та тяжкості стану. Купити онлайн препарати від хронічного запору та діареї за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.