Перша допомога при ураженні електричним струмом: покроковий алгоритм дій

07 липень 2023
Перша допомога при ураженні електричним струмом: покроковий алгоритм дій

Ураження електричним струмом є небезпечним та потенційно смертельним інцидентом, який може виникнути у будь-якому місці та часі. У цій статті ми розглянемо ключові принципи надання першої допомоги при ураженні електричним струмом, що допоможе вам реагувати ефективно та відповідно до ситуації. Ознайомтеся з цими важливими порадами та рекомендаціями, щоб забезпечити свою безпеку та допомогти потерпілим у критичний момент.

Які ознаки ураження людини електричним струмом?

Ураження електричним струмом відбувається, коли людина контактує з електричним струмом, що може призвести до травм, опіків або навіть смерті. Деякі ознаки ураження електричним струмом включають:

 • утруднене дихання або зупинка дихання;
 • нерегулярний або відсутній пульс;
 • опіки в місці контакту з джерелом електричного струму;
 • втрата свідомості;
 • судомні скорочення або ригідність м'язів;
 • сплутаність свідомості або дезорієнтація;
 • біль або дискомфорт у грудях.

Яка процедура надання першої допомоги потерпілому від ураження електричним струмом?

Якщо ви зіткнулися з жертвою ураження електричним струмом, виконайте наступні кроки для надання першої допомоги:

 1. Забезпечте свою безпеку. Перш ніж наблизитися до потерпілого, переконайтеся, що джерело струму вимкнене або від'єднане від мережі, щоб запобігти подальшому травмуванню.
 2. Оцініть стан потерпілого. Перевірте наявність ознак дихання, пульсу та свідомості. Якщо потерпілий не дихає або у нього відсутній пульс, зателефонуйте в службу порятунку і негайно почніть робити штучне дихання.
 3. Обробіть опіки. Якщо потерпілий отримав електричні опіки, накрийте їх чистою сухою тканиною або стерильною пов'язкою. Уникайте нанесення мазей або кремів на опіки.
 4. Спостерігайте за потерпілим. Слідкуйте за станом потерпілого і будьте готові зробити йому штучне дихання, якщо це необхідно. Якщо потерпілий притомний і стабільний, забезпечте йому тепло і комфорт до прибуття допомоги.

Чого не можна робити під час звільнення ураженого електричним струмом?

Звільняючи потерпілого від дії електричного струму, уникайте наступних дій:

 1. Доторкатися безпосередньо до потерпілого, поки він все ще перебуває в контакті з джерелом електричного струму.
 2. Використання металевих предметів для відключення струму, оскільки вони можуть проводити електричний струм і збільшують ризик травмування.
 3. Спроби пересунути обірвану лінію електропередач або інше високовольтне джерело струму.

Як звільнити потерпілого від дії електричного струму?

Щоб безпечно звільнити потерпілого від дії електричного струму, виконайте наступні дії:

 1. Відключіть джерело живлення, якщо це можливо, або вимкніть автоматичний вимикач.
 2. Якщо вимкнути живлення неможливо, використовуйте непровідний матеріал, наприклад, дерев'яну палицю або суху тканину, щоб відокремити потерпілого від джерела електричного струму.

Будьте обережні та уникайте прямого контакту з потерпілим, доки джерело струму не буде відключено або нейтралізовано.

Як уникнути ураження електричним струмом?

Щоб уникнути ураження електричним струмом, слід дотримуватися декількох правил безпеки:

 1. Будьте уважними до електричних пристроїв. Не вмикайте пристрої з пошкодженим кабелем, вилкою або корпусом. Відключайте пристрої від мережі, тримаючи за вилку, а не за кабель.
 2. Не користуйтеся електрикою біля води. Вода є провідником струму, тому уникайте використання електричних пристроїв біля купання, душу, раковини або інших джерел води.
 3. Застосовуйте правильну ізоляцію. Перевіряйте, чи мають електричні кабелі та розетки належну ізоляцію, щоб уникнути прямого контакту з електричним струмом.
 4. Не працюйте з електрикою під час грози. Блискавка може створити небезпечні умови для користувачів електроенергії, тому уникайте роботи з електричними пристроями під час грози.
 5. Обережно працюйте з високовольтними лініями. Уникайте контакту з високовольтними лініями та тримайте безпечну відстань від них. Не споруджуйте жодних споруд або дерев'яних конструкцій біля високовольтних ліній.
 6. Отримайте навички та знання з електробезпеки. Пройдіть курс з електробезпеки та дотримуйтесь рекомендацій фахівців, щоб зменшити ризик ураження електричним струмом.
 7. Звертайтеся до професіоналів. Якщо вам потрібно провести ремонт або інсталяцію електричних систем, зверніться до кваліфікованих електротехніків або електриків, які мають досвід та знання для роботи з електрикою.
 8. Використовуйте відповідні інструменти. Коли працюєте з електричними системами, використовуйте ізольовані інструменти та захисне обладнання, таке як гумові рукавички та килимки, щоб забезпечити додатковий захист.
 9. Не перевантажуйте електричні мережі. Уникайте перевантаження розеток та електричних мереж, розподіляючи навантаження на декілька розеток. Не використовуйте подовжувачі на постійній основі.
 10. Будьте уважними до дітей. Навчіть дітей правил електробезпеки та не дозволяйте їм гратися з електричними розетками, кабелями або пристроями. Встановіть захисні кришки на розетки, щоб запобігти небезпеці для дітей.
 11. Відключайте пристрої від мережі перед ремонтом. Перед тим, як почати ремонт або чистку електричного пристрою, обов'язково відключіть його від мережі, щоб уникнути ураження струмом.

Дотримуючись цих простих, але важливих правил безпеки, ви значно знизите ризик ураження електричним струмом та підвищите рівень безпеки для себе та оточуючих.

Знання того, як надати першу допомогу при ураженні електричним струмом, може мати вирішальне значення в надзвичайних ситуаціях. Розуміючи ознаки ураження електричним струмом, забезпечуючи свою безпеку та надаючи відповідну першу допомогу, ви можете допомогти запобігти подальшим травмам і, можливо, врятувати життя. Завжди звертайтеся за професійною медичною допомогою у разі ураження електричним струмом, оскільки внутрішні пошкодження можуть бути не одразу помітними.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.