Про що свідчить понижена температура тіла та що в такому разі робити

08 травень 2024
Про що свідчить понижена температура тіла та що в такому разі робити

Понижена температура тіла не лише викликає фізичний дискомфорт, але й може бути тривожним сигналом, що вказує на можливі проблеми в організмі. Люди, які стикаються з цим станом, часто відчувають холод, нездатність зігрітися навіть у теплому середовищі, загальну слабкість та зниження енергії. Це може впливати на їхню здатність виконувати повсякденні завдання, знижувати активність і навіть впливати на настрій.

Особливо, це стає відчутно в холодні періоди року, коли зовнішні температурні умови лише погіршують стан. Однак, навіть у теплу пору року, люди з пониженою температурою тіла можуть відчувати постійний внутрішній холод, що змушує їх одягатися тепліше, ніж це потрібно

У цій статті ми розглянемо різні причини пониженої температури тіла, від звичайного недостатнього теплового захисту до більш складних медичних станів, таких як гормональні порушення чи захворювання щитовидної залози. Також, ми з'ясуємо, які кроки можна вжити для нормалізації температури та покращення загального самопочуття.

Причини виникнення

Нормальна температура тіла варіюється в діапазоні 36.5°C – 37.2°C, і коли вона опускається нижче, це може сигналізувати про різноманітні проблеми або адаптаційні процеси в організмі. Серед причин зниження температури тіла можна виділити:

 1. Довготривале перебування на холоді. Вплив холоду сприяє зниженню температури тіла через втрату тепла навколишнім середовищем.
 2. Гіпотиреоз. Знижена функція щитовидної залози може призвести до порушення метаболічних процесів в організмі, що, в свою чергу, веде до зниження температури.
 3. Гіпоглікемія. Низький рівень цукру в крові може вплинути на терморегуляцію, спричиняючи зниження температури тіла.
 4. Виснаження і недостатнє харчування. Недолік енергії та поживних речовин може призвести до зниження метаболізму і, як наслідок, до пониження температури тіла.
 5. Хронічні захворювання. Деякі хронічні стани, такі як ниркова недостатність або серцева недостатність, можуть впливати на терморегуляцію.
 6. Використання певних медикаментів. Лікарські засоби, особливо ті, що впливають на центральну нервову систему або мають вазодилатаційні властивості, можуть спричинити зниження температури.
 7. Вікові зміни. У літніх людей часто спостерігається зниження базального метаболізму та зміни в терморегуляції, що може вести до зниження температури тіла.

Розуміння цих причин є важливим для визначення необхідних діагностичних заходів та вибору відповідного лікування. Якщо ви стикаєтеся з проблемою пониженої температури тіла, рекомендується звернутися до лікаря для встановлення причини та отримання адекватної медичної допомоги.

Супутні симптоми

Симптоми, що супроводжують понижену температуру тіла, можуть включати:

 1. Загальне відчуття слабкості. Пацієнти часто скаржаться на загальний стан слабкості, втому, зниження працездатності та апатію.
 2. Лихоманка. Іронічно, але зниження температури тіла іноді може супроводжуватися епізодами лихоманки, особливо якщо це пов'язано з інфекційними захворюваннями.
 3. Тремтіння. Організм може спробувати зігрітися шляхом м'язового тремтіння, яке є спонтанною реакцією на холод.
 4. Блідість шкіри. Зниження кровообігу при зниженні температури тіла може призвести до блідості шкіри.
 5. Уповільнення серцевого ритму. Брадикардія, або уповільнення серцебиття, може бути реакцією на знижену температуру тіла.
 6. Порушення дихання. У деяких випадках можуть спостерігатися зміни у частоті та глибині дихання.
 7. Зміни у свідомості. Можлива сплутаність свідомості або, в рідкісних випадках, сонливість та млявість.
 8. Зниження артеріального тиску. Гіпотензія може супроводжувати знижену температуру, особливо в критичних станах.

Понижена температура тіла та супутні симптоми вимагають ретельного аналізу для встановлення їх причини. Вчасне втручання може запобігти розвитку серйозних ускладнень і сприяти швидкому відновленню нормального стану здоров'я.

Види

За ступенем тяжкості зниження температури тіла гіпотермія класифікується наступним чином:

 • Легка гіпотермія. Температура тіла знижується до 32-35°C. При цьому стані людина може відчувати сильний озноб, з'являється блідість шкіри та легке збентеження. Людина здатна контролювати свої рухи, але без відповідного лікування стан може швидко погіршуватись.
 • Помірна гіпотермія. Температура тіла знижується до 28-32°C. В цьому випадку симптоми стають більш вираженими: сильне тремтіння, сплутаність свідомості, заторможеність реакцій та ризик аритмії. Можлива втрата свідомості.
 • Важка гіпотермія. Температура тіла падає нижче 28°C. Цей стан є критичним і може призвести до зупинки серця та смерті. При важкій гіпотермії спостерігається майже повна відсутність м'язового тремтіння, глибоке пригнічення свідомості, зниження частоти дихання та пульсу.

Розуміння цих типів та пов'язаних факторів є важливим для правильної оцінки стану пацієнта та надання відповідної медичної допомоги. Важливо швидко реагувати на перші симптоми гіпотермії, оскільки своєчасне лікування може запобігти серйозним наслідкам і навіть врятувати життя.

Діагностика

Понижена температура тіла може бути симптомом різноманітних станів, від легких до серйозних, і її діагностика вимагає комплексного підходу. Для встановлення причини пониженої температури тіла лікарі можуть призначити ряд діагностичних заходів, які допоможуть виявити основну проблему та обрати відповідне лікування.

 • Загальний аналіз крові – дозволяє виявити ознаки інфекцій, запалень або анемії, які можуть впливати на температурний режим організму.
 • Аналіз крові на гормони щитоподібної залози – недостатня функція щитоподібної залози (гіпотиреоз) часто призводить до зниження температури тіла.
 • Аналіз на цукор крові – для виявлення діабету або гіпоглікемії, які можуть впливати на терморегуляцію.
 • Електрокардіограма (ЕКГ) – для оцінки роботи серцево-судинної системи, оскільки деякі серцеві захворювання можуть впливати на температуру тіла.
 • Аналізи на інфекційні захворювання – для виявлення прихованих інфекцій, які можуть спричинити зниження температури.
 • Імунологічні дослідження – для виявлення аутоімунних станів, що також можуть впливати на терморегуляцію.

Після проведення необхідних діагностичних процедур, лікар може визначити основну причину пониженої температури тіла та розробити план лікування.

Лікування

Лікування пониженої температури тіла залежить від її причини та може включати:

 1. Зігрівання. Перший і найважливіший крок у лікуванні гіпотермії – це відновлення нормальної температури тіла. Це може включати в себе використання теплих ковдр, грілок або теплого вбрання. Важливо зігрівати тіло поступово, щоб уникнути шоку.
 2. Вживання теплих рідин. Прийом теплих, але не гарячих рідин допомагає підвищити внутрішню температуру тіла зсередини. Важливо уникати кофеїну та алкоголю, оскільки вони можуть сприяти втраті тепла.
 3. Медичне втручання. У випадках, коли пониження температури тіла викликано певними медичними станами, такими як гормональні порушення або інфекції, може знадобитися спеціалізоване медичне лікування, включаючи призначення лікарських препаратів.
 4. Звернення до фахівця. Важливо консультуватися з лікарем для виявлення основної причини гіпотермії та розробки відповідного плану лікування, особливо якщо понижена температура тіла спостерігається регулярно або супроводжується іншими симптомами.
 5. Профілактика впливу холоду. Заходи профілактики включають уникнення тривалого перебування на холоді, носіння відповідного теплого одягу та забезпечення адекватного утеплення житлових приміщень.

Самолікування при пониженій температурі тіла може призвести до неправильного діагнозу та відповідно до затримки в призначенні адекватного лікування, що збільшує ризик ускладнень.

Профілактика

Для запобігання зниженню температури тіла рекомендується:

 • Носіння теплого одягу. У холодну погоду важливо одягатися шарами, щоб створити ефективний ізоляційний шар, який утримує тепло тіла. Вибирайте одяг з матеріалів, які забезпечують хорошу терморегуляцію.
 • Захист від вітру та вологи. Вітер і волога можуть швидко виводити тепло з організму, тому використання водонепроникного та вітрозахисного одягу допоможе зменшити цей ризик.
 • Активний спосіб життя. Регулярні фізичні вправи покращують кровообіг та сприяють ефективному розподілу тепла по тілу.
 • Правильне харчування. Споживання достатньої кількості калорій та живильних речовин допомагає тілу виробляти необхідне тепло. Особливо корисні продукти, які сприяють термогенезу, наприклад, імбир та перець чилі.
 • Уникнення алкоголю та нікотину. Алкоголь та нікотин можуть порушувати нормальну терморегуляцію тіла, збільшуючи ризик переохолодження.
 • Застосування термічних пакетів. У ситуаціях, коли існує ризик переохолодження, термічні пакети для рук та ніг можуть слугувати швидким джерелом тепла.

Важливо пам'ятати, що профілактика зниження температури тіла вимагає комплексного підходу, який включає адекватний захист від холоду, підтримку активного способу життя та здорового харчування. Заходи профілактики допоможуть зберегти тепло тіла та запобігти небажаним наслідкам переохолодження.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати при пониженій температурі тіла за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 15.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.