Вітрянка: причини, симптоми, методи лікування

28 липень 2023
Вітрянка: причини, симптоми, методи лікування

Вітряна віспа – це дуже поширене інфекційне вірусне захворювання. Вітрянка контагіозна, тобто легко поширюється серед хворих в безпосередньому контакті, через повітря. Мабуть, усі хворіли на вітрянку в дитинстві, адже саме ця заразна інфекція легко передається від хворих дітей здоровим в садочках та школах. Зазвичай діти віком до 6 років переносять хворобу доволі легко, виробляючи імунітет на майбутнє. Але захворіти на вітрянку можна у будь-якому віці.

Що відбувається з хворим та як виглядає вітрянка?

Інкубаційний період вітрянки перебігає без будь-яких зовнішніх проявів та погіршення самопочуття. Для початкового періоду характерні такі ознаки:

 • підвищення температури;
 • нудота;
 • блювання;
 • лихоманка.

Далі починається висип, який може вкривати все тіло, включно зі слизовими оболонками та волосистою частиною голови. Такі везикули з’являються хвилями, і кожне нове висипання супроводжується підвищенням температури. Зазвичай для полегшення стану призначають жарознижувальні та антигістамінні препарати, багато напоїв та постільний режим. Додаткова терапія може знадобитися людям з ослабленою імунною системою, щоб уникнути ризику ускладнення. Придбати потрібні фармакологічні засоби можна на сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я».

Як передається вітрянка: чи можна уникнути зараження

Шлях передачі вітрянки — повітряно-крапельний. Це означає, що вірус виділяється з дихальних шляхів та слизових оболонок хворого, після чого мігрує повітряними потоками в приміщенні. Як передається вітрянка:

 • через чхання та кашель хворого;
 • у потоках повітря в приміщеннях;
 • через вентиляцію і кондиціонери.

Інкубаційний період вітряної віспи складає від 10 днів до 3-х тижнів. У цей час у хворого не буде ніяких симптомів чи проявів інфекції. Якщо перебіг вітрянки легкий, тоді на незначні поодинокі везикули не одразу звертають увагу. Однак хворий вже є дуже заразним для оточення.

Вберегтися від зараження допоможуть тільки вакцини, і такі щеплення варто проводити як дітям, так і дорослим. Вакцинацію треба проводити під час спалаху хвороби в дитячих закладах, контактерам з хворими, а також людям із категорій ризику ускладнень.

Форми вітряної віспи

При схожих симптомах – лихоманці та нудоті, появі плям та висипів на шкірі, – перебіг хвороби може відрізнятись. У яких формах протікає вітряна віспа:

 • везикулярна з утворенням пухирців, що лопаються згодом, особливо великі можуть залишити рубці;
 • геморагічна, де крім пухирців є невеликі підшкірні крововиливи;
 • гангренозна вітрянка характеризується некрозними утвореннями навколо везикул, і навіть появою виразок на їх місці;
 • генералізована форма зустрічається у немовлят та новонароджених, де висипка вражає внутрішні органи.

У складних випадках пухирці з’являються на долонях та підошвах. Хворого непокоїть сильний свербіж, а до розчуханих везикул може приєднатися бактеріальна інфекція.

Небезпека інфекції для вагітних

Якщо вагітна жінка інфікувалася вірусом вітряної віспи, то її майбутня дитина знаходиться під загрозою. На малих строках інфекція може спровокувати викидень. У першому триместрі є ризик самовільного аборту або ж вад розвитку плоду. Але цей відсоток невисокий, особливо в порівнянні з краснухою. В останньому триместрі вагітності хвороба може негативно впливати на плід, адже вірус передається через плаценту. Новонароджена дитина буде мати важку форму вітряної віспи.

Скільки днів хворіють на вітрянку?

Залежно від перебігу хвороби, періоди вітрянки можуть мати різні строки. Захворювання протікає в кілька етапів:

 • інкубаційний період — 10-21 день;
 • продромальний — з’являються плями, що передують бульбашкам, та перші симптоми в вигляді нудоти, триває 1-2 доби;
 • перша хвиля висипів — 2 доби;
 • інші хвилі висипань протягом 5 днів;
 • зворотний розвиток хвороби займає до 2 тижнів.

Це середні строки, які може тривати вітрянка, та якщо це звичайна форма без ускладнень. Атипові форми мають важчий перебіг та тривають довше.

Небезпека інфекції для вагітних

Скільки днів вітрянка заразна?

Хоча безсимптомний період може тривати до 3 тижнів, хворий стає заразним для оточення в його останні дні, майже у продромальному періоді. Коли з’являються висипи, та поки вони тривають, пацієнт дуже заразний. Через п’ять днів після появи останнього пухиря загроза все ще існує. Особливо небезпечні ті, у кого вітрянка протікає в легкій формі та симптоми вітрянки не настільки явні. Адже вони створюють ілюзію, що інфекція не страшна. Але багато людей переносять вітряну віспу важко та можуть мати ускладнення.

Як лікувати вітрянку?

Легкий перебіг не потребує перебування хворого у медичному стаціонарі. Лікар діагностує вітряну віспу та призначає препарати:

На час висипань хворого ізолюють в окремій кімнаті, йому рекомендований постільний режим та дають пити багато рідини. Перенесена інфекція дозволяє сформувати імунітет на все життя. У деяких випадках може відбутися повторне зараження у дорослому віці. Загалом, вірус зберігається в організмі, та при зниженні імунітету в майбутньому може спровокувати герпес зостер, який у просторіччі називають оперізуючим лишаєм.

Чи можна лікувати вітрянку в домашніх умовах?

Тільки ускладнені форми та приєднання інших хвороб, або загострення хронічних, потребують перебування в стаціонарі. В інших випадках хворі на вітряну віспу можуть перебувати вдома. Усім, хто контактував із хворим, рекомендована вакцинація. Проти такої інфекції, як вітряна віспа, профілактика — це тільки щеплення.

Що робити під час вітрянки у дорослих?

Зазвичай на вітрянку хворіють у дитинстві, але стаються випадки зараження в дорослому віці. Дорослі мають важчий перебіг та потребують лікування. У них більш виражені симптоми на всіх етапах хвороби:

 • при інтоксикації може виникати кашель та утруднене дихання;
 • температура досягає 39,5-40 градусів;
 • висипи дуже рясні та покривають все тіло;
 • хвороба супроводжується сильною лихоманкою та блюванням;
 • часто виникають марення та галюцинації на фоні високої температури.

Характерно збільшення лімфатичних вузлів. Загальний стан може бути доволі важким. Якщо такий стан триватиме до 5 днів, тоді можна приймати жарознижувальні та знеболювальні препарати, багато пити та перебувати у ліжку. За погіршення самопочуття та інших тривожних симптомів необхідно звертатись у стаціонар.

Ускладнення хвороби

Ускладнення виникають не часто, але можливі у людей зі зниженим імунітетом, та у тих, хто має супутні хвороби. Які побічні реакції та важкі наслідки виникають при вітряній віспі:

 • патологічний розвиток везикул — поява на їх місці абсцесів та флегмон;
 • ускладнення у вигляді кон’юнктивіту, кератиту;
 • інфекція через кровотік потрапляє до лімфатичної системи та спричиняє лімфаденіт;
 • ураження дихальної системи, в результаті чого виникає пневмонія;
 • розвиток патології нервової системи — енцефаліту, судом;
 • запалення інших органів — серця, нирок або ж суглобів.

Такі патології виникають рідко, але потрібно слідкувати за станом хворого та перебігом захворювання. У разі появи важких симптомів — задишки, болі в області серця, судом, треба негайно звертатися по допомогу лікарів.

Редакторська група
Оновлено: 27.03.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.