Як позбутися кашлю?

18 липень 2023
Як позбутися кашлю?

Кашель – це своєрідний рефлекс і захисний механізм організму. Коли щось дратує дихальні шляхи або заважає їм працювати (потрапляння сторонніх предметів, запалення тощо), саме завдяки кашлю можна позбутися неприємного відчуття. Щоби прибрати його, можна застосовувати таблетки від кашлю або сиропи. Проте спочатку треба зрозуміти, в чому причина виникнення рефлексу.

Що може спричинити кашель?

Кашель часто є наслідком хвороби. Основною причиною виникнення кашлю восени та взимку є респіраторні вірусні інфекції. Коли в організм потрапляє вірус, він першочергово потрапляє на слизову частину носа й гортані. Це подразнює оболонку та може спричинити кашель.

Інші поширені причини:

 • подразнення від пилу, диму та хімічних речовин;
 • куріння – виникає так званий «кашель курця»;
 • алергічний риніт;
 • проблеми з ШКТ, печією і рефлюкс тощо.

Також кашель може бути проявом бронхіальної астми, а також декомпенсації серцево-судинних патологій, рідко виникає при новоутворенні в легенях, внаслідок забруднення повітря, через туберкульоз тощо. Іноді характер може бути психогенним. При недостатньому лікуванні кашель перетворюється на хронічний та може призвести до ускладнень.

Скільки часу може тривати кашель?

Тривалість кашлю залежить від його форми й причин. Гострий може тривати до трьох тижнів, якщо він пов’язаний із ГРВІ. При респіраторних інфекціях частіше кашель може бути від 15 до 18 днів.

Лікарі виділяють також підгострий або затяжний, що триває від 3 до 8 тижнів. Він вже й переходить у хронічний.

Види кашлю

Кашель поділяється на два види: сухий і вологий. Перший ще називають непродуктивним, другий – продуктивним. Особливості сухого:

 • за відчуттями схожий на першіння, через подразнення трахеї може викликати надривне відкашлювання;
 • причинами часто стають запальні процеси й подразнення слизової;
 • виникає при застуді, ГРВІ, ларингіті, астмі, алергічних захворюваннях, контакті з брудним повітрям тощо.

Натомість вологий супроводжується утворенням слизу. Через це він і отримав свою назву. Декілька його особливостей:

 • може виникати при грипі, застуді й респіраторних захворюваннях;
 • може бути ознакою хронічного обструктивного захворювання, астми, бронхіту, пневмонії тощо;
 • супроводжується ринітом, слабкістю, закладенням носа.

При вологому кашлі з’являється відчуття, що в горлі або нижче щось застрягло. Сюди додається фізичне чуття сторонніх предметів, грудки в дихальних шляхах.

Як зняти симптоми сухого кашлю?

Полегшити симптоми сухого кашлю можна декількома шляхами. Це залежить від віку хворого. Базові поради:

 1. Для дітей до 4 років можна використовувати інгалятори (після призначення лікарем), постійно зволожувати повітря, адже так зволожуються дихальні шляхи, відповідно, зменшується подразнення.
 2. Діти старше за 4 роки – їм вже підходять смоктальні пігулки, вони чинять обволікаючу та помякшуючу дію.
 3. Дорослі – можуть додавати до комплексного лікування антибіотики, протизапальні препарати тощо.

Тільки досвідчений лікар може точно визначити, який тип кашлю — мокрий або сухий, визнасити причину і вже, виходячи з цього, призначити відповідне лікування. Часто призначають сиропи від кашлю.

Як лікувати вологий кашель?

В протистоянні вологому кашлю теж все залежить від віку пацієнта. Важливо підтримувати оптимальну температуру в приміщенні, постійно зволожувати повітря, особливо – в опалювальні сезони, коли гарячі батареї сушать його. Часто лікарі призначають промивання носа розчином морської солі. Батькам треба аспірувати виділення з носа, адже при надлишку вони можуть потрапити до вуха й спричинити отит. Тільки досвідчений лікар може точно визначити, який тип кашлю — мокрий або сухий, і вже, виходячи з цього, призначити відповідне лікування.

Додатково, для дорослих та дітей старшого віку, можна використовувати аромалампи, що заспокоюватимуть слизову. Але це можна робити тільки тоді, коли нема алергії на ефірні речовини.

Щоби позбутися вологого кашлю, потрібно вивести з організму мокротиння. Його треба розрідити, а потім допомогти вийти з горла. Для цього призначають спеціальні пігулки, що прибирають мокроту, обволікають горлянку так, щоби попередити кашель. Іноді лікар може призначити й вживання антибіотиків, щоби вплинути на причину виникнення захворювання.

Як швидко позбутися від кашлю?

Кашель не є самою хворобою, він є лише симптомом. Щоби його позбавитися, треба розуміти, чому він взагалі з’явився. Тож ви потребуєте правильної діагностики в отоларинголога. Навряд чи він порадить вам, як вилікувати кашель за 1 день. Проте є низка універсальних рекомендацій, що значно пришвидшить ваше одужання.

Декілька порад для швидшого подолання кашлю й самої хвороби:

 1. Пийте достатню кількість теплої води і напоїв – для цього часто підходять чаї з трав’яною основою.
 2. Вживайте льодяники для горла для зволоження і помякшення слизової.
 3. В теплу воду можна додавати ментоловий сироп, імбир або сік лимона.
 4. Промивайте ніс та горло сольовими розчинами, це також зменшує запалення.
 5. Уникайте додаткових подразників на кшталт пилу, їдкого диму тощо.

Не варто одразу ж пити ліки для розрідження мокротиння й пригнічення кашлю. Частіше організм самостійно впорається з кашльовими рефлексами. Проте лікар може, оцінивши ваш стан, призначити комплексне лікування з різними препаратами.

Довготривалий кашель: коли звернутися до лікаря?

Звертатися до лікаря треба у будь-якому випадку. Ігнорувати кашель не треба. Щоби позбутися дратівливого рефлексу, треба зменшити роздратування слизової оболонки горла або кількість слизу в дихальних шляхах. Негативні характеристики, що змушують вас звернутися в лікарню:

 • кашель не втихає, а стає дедалі інтенсивнішим;
 • поява мокротиння гнійного характеру;
 • у грудях час від часу відчувається стискання.

Також треба обов’язково відвідати лікаря, якщо кашель не завершується і через вісім тижнів – тоді це означає, що він переходить у хронічну форму. Спеціаліст випише найкращий засіб від кашлю, що відповідатиме індивідуально вашому випадку. Забронювати всі ліки ви можете на сайті «Бажаємо здоров’я» й забрати їх у найближчій аптеці у вашому місті.

Отже, з кашлем треба боротися. Проте частіше не варто саме його сприймати як хворобу. Він є лише ознакою роздратування слизової горлянки та наслідком захворювання.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.