Як зрозуміти, що в людини інсульт: ознаки інсульту та перша допомога

19 квітень 2024
Як зрозуміти, що в людини інсульт: ознаки інсульту та перша допомога

Інсульт – це серйозний медичний стан, який вимагає негайної уваги та правильного реагування. Здатність швидко розпізнати ознаки інсульту може врятувати життя та зменшити ризик тривалих ускладнень. У цій статті ми розглянемо основні ознаки інсульту, їх вагомість та методи надання першої допомоги при підозрі на цей стан. Розуміння цих аспектів є критично важливим не лише для медичних працівників, але й для кожного з нас, адже інсульт може статися в будь-який час і в будь-якому місці. Належне реагування і правильні дії можуть суттєво збільшити шанси на успішне вилікування пацієнта.

Причини виникнення

Причини виникнення інсульту можуть бути різноманітними. Основними причинами виникнення є:

 1. Атеросклероз. Це процес, при якому у внутрішній стінці артерій утворюються жирові відкладення, відомі як бляшки. Ці бляшки можуть зменшувати просвіт судини або відшаровуватися, утворюючи тромби.
 2. Тромбоз. Утворення тромбу (згустку крові) в кровоносній судині мозку.
 3. Емболія. Відокремлення тромбу від іншої частини тіла (наприклад, від серця) та його рух до головного мозку.
 4. Високий кров'яний тиск. Основна причина геморагічних інсультів, високий кров'яний тиск може ослабити стінки артерій і збільшити ризик їх розриву.
 5. Аневризми. Випинання стінки артерії, яке може лопнути та спричинити крововилив.
 6. Вік. Ризик інсульту зростає з віком. У більшості випадків інсульт зустрічається в людей віком від 45 до 60 років,як у чоловіків, так і в жінок.
 7. Спадковість. Людина має вищий ризик хвороби, якщо інсульт вже спостерігався у членів родини.
 8. Цукровий діабет. Цукровий діабет збільшує ризик ішемічного інсульту.
 9. Холестерин. Високий рівень холестерину може призвести до атеросклерозу.
 10. Куріння та алкоголь. Куріння та надмірне вживання алкоголю збільшують ризик інсульту.
 11. Недостатня фізична активність та надмірна вага. Ці фактори можуть збільшити ризик високого кров'яного тиску, атеросклерозу та діабету.

Знання цих причин та факторів ризику може допомогти в розробці стратегій профілактики інсульту.

Симптоми

Симптоми інсульту можуть різнитися в залежності від того, яка частина мозку постраждала, але існують деякі загальні ознаки, на які важливо звернути увагу:

 • Раптова слабкість або оніміння обличчя, руки або ноги. Зазвичай це відбувається лише з одного боку тіла.
 • Раптова зміна мови та мовлення. У людини виникає проблема з розумінням мови чи мовленням, плутанина в словах, реченнях тощо.
 • Проблеми рівноваги та координації. Раптове запаморочення, втрата рівноваги або координації.
 • Несподівані проблеми з зором в одному або обох очах.
 • Гострий і сильний головний біль, який може бути супроводжений нудотою, блюванням або зміненою свідомістю.
 • Раптова сплутаність свідомості, труднощі з концентрацією.
 • Одностороння втрата чутливості або параліч. Ослаблення м'язів в обличчі, руці, або нозі з одного боку тіла.
 • Несподівані труднощі з ковтанням.

Важливо відзначити, що симптоми інсульту зазвичай виникають раптово. Час є критичним фактором при інсульті, і негайне медичне втручання може значно зменшити ризик серйозних наслідків або смерті. Використання простого методу FAST (Face – обличчя, Arms – руки, Speech – мовлення, Time – час) може допомогти швидко розпізнати ознаки інсульту та забезпечити своєчасну допомогу.

Види

Інсульт класифікується на кілька основних типів, кожен з яких має свої особливості та причини виникнення:

 1. Ішемічний інсульт. Найпоширеніший тип інсульту, що становить близько 85% випадків. Ішемічний інсульт виникає, коли кровоносна артерія, що живить мозок, блокується тромбом або жировими відкладеннями. Це призводить до переривання кровопостачання певної частини мозку.
 2. Геморагічний інсульт. Цей тип інсульту становить приблизно 15% випадків і виникає в результаті розриву судини в мозку, що призводить до крововиливу в навколишні тканини. Геморагічний інсульт може бути спричинений аневризмами, артеріовенозними мальформаціями (АВМ), артеріальною гіпертензією та іншими станами.
 3. Транзиторна ішемічна атака (ТІА). Часто називають «міні-інсульт», ТІА виникає, коли кровопостачання мозку тимчасово переривається. Симптоми ТІА схожі на симптоми інсульту, але вони зникають протягом короткого часу, зазвичай від декількох хвилин до декількох годин. ТІА не викликає постійного ушкодження мозку, але служить серйозним попередженням та збільшує ризик повноцінного інсульту.

Розуміння цих видів інсульту допомагає у визначенні відповідного лікування та стратегій профілактики. Важливо звернутися за медичною допомогою при перших ознаках інсульту, незалежно від його типу.

Діагностика

Діагностика інсульту зазвичай починається з оцінки медичного анамнезу та фізичного обстеження пацієнта, після чого можуть застосовуватися спеціалізовані діагностичні методи. Ось основні кроки діагностики інсульту:

 • Медичний анамнез та фізичне обстеження. Лікар збирає інформацію про симптоми, тривалість їхнього прояву, а також про будь-які ризикові фактори (наприклад, високий кров'яний тиск, діабет, історію куріння). Фізичне обстеження може включати перевірку рівня свідомості, моторики, чутливості, рефлексів, здатності говорити та бачити.
 • Неврологічне обстеження. Лікар оцінює неврологічний статус пацієнта, включаючи мовлення, координацію, силу та чутливість в різних частинах тіла.
 • Комп'ютерна томографія (КТ) голови. Це один з найшвидших та найбільш доступних методів для визначення типу інсульту. КТ може швидко виявити крововилив в мозку або показати ознаки ішемічного інсульту.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) головного мозку. МРТ є більш чутливою у виявленні ішемічного інсульту, особливо на ранній стадії.
 • Ультразвукове дослідження судин. Ультразвук (доплерографія) судин шиї та голови може виявити звуження або блокування артерій, які можуть призвести до інсульту.
 • Ангіографія. Це дослідження, під час якого в артерії вводиться контрастна речовина для візуалізації кровоносних судин мозку на рентгенівських знімках.
 • Електрокардіограма (ЕКГ) та ехокардіограма. Ці дослідження можуть виявити серцеві проблеми, які могли спричинити інсульт, наприклад, фібриляцію передсердь.
 • Аналізи крові. Виконуються для визначення рівнів різних маркерів, таких як глюкоза, згортання крові, показники запалення тощо.

Швидка та точна діагностика інсульту є критично важливою для ефективного лікування та мінімізації ушкодження мозку.

Перша допомога

Перша допомога при інсульті є критично важливою, оскільки швидке реагування може значно знизити ризик серйозних ускладнень та покращити прогноз для пацієнта. Ось основні кроки, які слід вжити при підозрі на інсульт:

 1. Використання правила FAST:
  • Face (Обличчя): Попросіть людину посміхнутися. У людини з інсультом часто вийде посміхнутися лише з одного боку обличчя.
  • Arms (Руки): Попросіть підняти обидві руки. Людина з інсультом зможе підняти лише одну руку, або відчуватиме в одній руці сильну слабкість.
  • Speech (Мовлення): Попросіть сказати просте речення. У людини з інсультом мовлення буде невиразне або сплутане. Вона не зможе чітко вимовити й кількох слів.
  • Time (Час): Якщо ви помітили будь-які з цих симптомів, негайно викликайте швидку допомогу.
 2. Виклик швидкої допомоги. Не гайте часу, намагаючись довезти людину до лікарні самостійно. Швидка медична допомога може надати невідкладне лікування, яке може бути життєво важливим.
 3. Забезпечення безпеки та комфорту. Покладіть людину в безпечне положення, щоб запобігти падінню. Якщо людина знаходиться у свідомості, допоможіть їй прийняти зручне положення, зазвичай це положення на боці, щоб уникнути задухи в разі блювоти.
 4. Моніторинг життєвих функцій. Спостерігайте за диханням та серцебиттям. Якщо людина перестає дихати або у неї зупиняється серце, необхідно розпочати серцево-легеневу реанімацію (СЛР), якщо ви вмієте це робити.
 5. Не давайте пити та їсти. Через можливу втрату ковтальних рефлексів не слід давати пацієнту нічого їсти або пити.
 6. Записуйте час. Запишіть час, коли ви вперше помітили симптоми. Ця інформація може бути важливою для медичних працівників при виборі методу лікування.
 7. Зберігайте спокій. Намагайтеся залишатися спокійними та підтримувати спокій у постраждалої людини, оскільки стрес може погіршити ситуацію.

Пам'ятайте, що при інсульті кожна хвилина має значення. Швидке реагування не лише збільшує шанси на виживання, але й може значно знизити ризик тривалих ускладнень.

Лікування

Лікування інсульту залежить від його типу – ішемічного або геморагічного – та має бути негайно розпочате для зменшення ушкодження мозку та покращення результатів лікування.

 • Тромболітична терапія. Це лікування, яке використовується для розчинення тромбів або запобігання подальшому утворенню тромбів у кровоносних судинах. Тромболітичні препарати вводяться в кров шляхом внутрішньовенного введення. Ці препарати сприяють розчиненню тромбів, тим самим відновлюючи кровопостачання ураженої ділянки мозку. Цей метод ефективний, коли його застосовують протягом декількох годин після початку інсульту.
 • Антикоагулянти та антиагреганти. Зменшують загрозу утворення нових тромбів та сприяють розрідженню крові, щоб попередити їхнє утворення.
 • Контроль кров'яного тиску. Важливо знизити високий кров'яний тиск, щоб зменшити ризик подальшого крововиливу.
 • Хірургічне втручання. Може бути необхідним у випадках геморагічного інсульту для видалення крові з мозкового простору та відновлення нормального кровообігу.
 • Фізіотерапія. Допомагає пацієнтам відновити рухову активність, координацію та м'язову силу після інсульту.
 • Логопедія. Допомагає пацієнтам відновити втрачені мовні навички та відновити спілкування після ураження мовного центру мозку.
 • Професійна терапія. Для розвитку навичок самообслуговування та адаптації до повсякденного життя.

Лікування інсульту вимагає індивідуального підходу, який враховує загальний стан здоров'я пацієнта, тип інсульту та наявність супутніх захворювань. Важливо вчасно виявити симптоми інсульту та негайно звернутися за медичною допомогою, оскільки це значно покращує прогноз та можливості відновлення.

Профілактика

Профілактика інсульту включає в себе заходи, які спрямовані на зниження ризику його виникнення. Це може бути здійснено через ряд змін у способі життя та медичного контролю. Ось деякі ключові рекомендації:

 • Контроль артеріального тиску. Високий кров'яний тиск – це один з головних факторів ризику інсульту. Регулярний моніторинг та підтримання здорового рівня кров'яного тиску є важливими.
 • Контроль холестерину. Здорове харчування, що включає багато фруктів, овочів та цільнозернових продуктів, може допомогти знизити рівень холестерину.
 • Відмова від куріння та обмеження вживання алкоголю. Куріння і надмірне вживання алкоголю значно збільшують ризик інсульту.
 • Підтримання здорової ваги. Ожиріння збільшує ризик інсульту. Контроль ваги через здорове харчування та регулярні фізичні вправи є важливим.
 • Фізична активність. Регулярні фізичні вправи (наприклад, ходьба, плавання або їзда на велосипеді) можуть зменшити ризик інсульту.
 • Контроль цукрового діабету. Неконтрольований діабет збільшує ризик ішемічного інсульту. Важливо регулярно перевіряти рівень цукру в крові та дотримуватися рекомендацій лікаря.
 • Медичний контроль серцевих захворювань. Аритмії, особливо фібриляція передсердь, можуть збільшувати ризик інсульту. Важливо контролювати та належно лікувати ці стани.
 • Обмеження вживання солі. Зайва сіль у раціоні може призводити до підвищення кров'яного тиску, що є фактором ризику інсульту.
 • Регулярні медичні огляди. Регулярне відвідування лікаря та проведення профілактичних обстежень може допомогти виявити та контролювати фактори ризику інсульту.

Профілактика інсульту – це комплексний підхід, який вимагає активної участі пацієнта у турботі про власне здоров'я та способі життя. Важливо пам'ятати, що багато факторів ризику інсульту можна контролювати або модифікувати.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати від інсульту за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 22.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.