Як зупинити кров з носа: причини, наслідки, перша допомога

06 липень 2023
Як зупинити кров з носа: причини, наслідки, перша допомога

Що є причиною носової кровотечі?

Носова кровотеча, відома в медицині як епістаксис, може бути спричинена різними факторами. Найпоширенішими причинами носової кровотечі є сухість слизових оболонок носа, запалення слизової оболонки та порушення артеріального тиску. Вплив сухого повітря, надмірне колупання в носі або травми носа можуть призвести до розриву ніжних кровоносних судин у ніздрях, що призводить до носової кровотечі. У деяких випадках часті носові кровотечі також можуть бути ознакою основного захворювання, наприклад, порушення згортання крові або пухлини носа.

Що робити, щоб зупинити носову кровотечу?

Коли йдеться про першу допомогу при носовій кровотечі, головна мета – притиснути уражену ділянку, щоб зупинити кровотечу. Нижче наведені кроки, яких варто дотримуватися:

 1. Зберігайте спокій і спробуйте заспокоїти людину, у якої відбувається носова кровотеча.
 2. Попросіть потерпілого сісти прямо і злегка нахилитися вперед, щоб кров не стікала в горло.
 3. Затисніть ніздрі великим і вказівним пальцями, застосовуючи постійний тиск протягом 10-15 хвилин. Протягом цього часу не ослабляйте тиск.
 4. Ви також можете покласти холодний компрес на перенісся, щоб звузити кровоносні судини і зупинити кровотечу.

Якщо носова кровотеча не зупиняється після виконання цих кроків, необхідно обов’зково звернутися за медичною допомогою.

Як запобігти кровотечі з носа в домашніх умовах?

На додаток до кроків першої допомоги, згаданих вище, існують деякі домашні засоби, які можуть допомогти зупинити носову кровотечу. До них належать:

 1. Застосування сольового назального спрею або гелю для зволоження слизової оболонки носа та запобігання її пересиханню.
 2. Використання зволожувача повітря для підтримання оптимального рівня вологості, особливо взимку, коли повітря в приміщенні зазвичай сухе.
 3. Уникати колупання в носі або сильного сякання під час його очищення, оскільки це може спричинити подальше подразнення і пошкодження кровоносних судин, що призведе до кровотечі.
 4. Приймайте безрецептурні кровоспинні препарати, рекомендовані лікарем, щоб сприяти згортанню крові та зупинці кровотечі.

Чим небезпечна носова кровотеча?

Хоча більшість носових кровотеч не є небезпечними і з ними можна легко впоратися в домашніх умовах, деякі випадки можуть потребувати серйозної медичної допомоги. Часті або сильні носові кровотечі, що супроводжуються додатковими симптомами, такими як запаморочення, утруднене дихання або сильний головний біль, можуть вказувати на основну медичну проблему, яка потребує вирішення. Тривала або сильна крововтрата також може призвести до анемії та інших ускладнень, якщо її не лікувати.

Коли звертатися до лікаря, якщо у вас носова кровотеча?

Важливо звернутися за медичною допомогою, якщо:

 • носова кровотеча не зупиняється після прикладання тиску протягом 15-20 хвилин;
 • кровотеча сильна, ви відчуваєте слабкість або запаморочення;
 • ви страждаєте на часті носові кровотечі без видимої причини;
 • носова кровотеча виникає після черепно-мозкової травми або травми обличчя;
 • вам важко дихати або ви відчуваєте біль у грудях на додаток до носової кровотечі.

Розуміння причин носової кровотечі та вміння надавати першу допомогу може допомогти запобігти потенційним ускладненням і забезпечити належний догляд у разі потреби. Якщо у вас часті або сильні носові кровотечі, важливо проконсультуватися з лікарем, щоб визначити основну причину і отримати відповідне лікування.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.