Як збити температуру дитині?

19 липень 2023
Як збити температуру дитині?

Коли у дитини підіймається температура, батьки можуть випадково від стресу й паніки нашкодити малюкові. Наприклад, дати не той засіб або наплутати з дозуванням. Тож перше правило, як збити температуру дитині – взяти себе в руки й заспокоїтися. З іншими правилами розберемося далі.

В яких випадках у дитини підіймається температура?

Часто збільшення температури – це реакція організму на подразники. Вона виникає при запаленнях, інфекціях, інтоксикації тощо. Температура – це не окреме захворювання, а лише одна з ознак того, що є хвороба. Наприклад, нею супроводжується отит, респіраторі інфекції, пневмонія тощо. Її можуть викликати перегрівання або прорізування зубів.

Організм сам підвищує температуру тіла людини, коли імунна система намагається подолати збудники хвороби. За такої умови антитіла краще працюють. Тож одразу після зростання температури не треба давати ліки. Відносно норми температуру тіла можна розділити на три категорії:

 • до 38° – субфебрильна;
 • до 39° – фебрильна;
 • до 41° – піретична;
 • вище за 41° – гіпертермія.

Взагалі трохи підвищену температуру, що не перевищує 37,2°, не вважають ознакою хвороби, якщо тільки на додаток у дитини не погіршується загальне самопочуття й активність. Чи потрібно збивати температуру 38°? Так, у малюків до трьох місяців цей показник вже є поштовхом до дій. Для дітей старше можна не давати ліки при температурі до 38,5°, за умови нормального самопочуття.

Це треба робити при температурі 39° і вище

Зазвичай температура вище за 38° супроводжується сонливістю, млявістю, слабкістю. У дитини може виникати озноб, тремтіння тощо. Тоді необхідно вживати ліки від температури, що мають жарознижувальну дію.

При цьому є низка немедикаментозних методів, як можна вплинути на температуру тіла й покращити самопочуття дитини. Найефективніші з них:

 1. Давайте дитині більше рідини. Це не дасть зневодненню шансів. Немовлям підходить суміш або грудне молоко. Старшим дітям можна давати несолодкий чай з фруктів, трав, теплу мінеральну воду, морс, компот тощо.
 2. Робіть обтирання. Губку або рушник занурте у холодну воду й майже повністю відтисніть. Покладіть на поверхню тіла дитини або обтирайте її у зонах лоба, грудей, зап’ясть тощо. Це повторюють кілька разів, щоб знизити температуру тіла.
 3. Можна вживати продукти з великим вмістом вітаміну С, адже він допомагає імунітету.

При цьому треба забезпечити нормальну навколишню температуру у приміщенні. Не закутуйте дитину в десять ковдр і не знімайте з неї одяг, щоб охолонути. Все має бути в міру.

Цього не можна робити при температурі

За високої температури не треба:

 1. Робити компреси зі спиртом, оцтом, ставити гірчичники, приймати гарячий душ – це все тільки підвищує її.
 2. Поєднувати ібупрофен і парацетамол, нові лікарські препарати краще взагалі не давати до консультації з лікарем.
 3. Давати дитині ліки на основі аспірину, анальгіну й німесуліду.

Також не варто розраховувати на гомеопатичні ліки, адже вони можуть не надати в кращому випадку жодного ефекту. А в гіршому – викличуть алергію чи погіршать стан дитини.

Які жарознижувальні можна давати дитині?

Серед ліків, чим збивати температуру дитині, є ібупрофен і парацетамол. Одночасно їх вживати не можна, адже дія у них приблизно однакова. Приймати препарати на основі цих компонентів можна з періодичністю в шість годин. Тож на добу – не більше 4 разів.

Чого вам очікувати:

 • препарати діють приблизно через 40 хвилин;
 • повноцінно температура може зменшитися через 1,5 години;
 • ефективним можна назвати результат у зниженні температури на 0,7-1,5°.

Обов’язково перед використанням скористайтеся інструкцією, де вказано точне дозування конкретного препарату. Для суспензій і таблетованих форм цей показник буде різним. Залежить дозування також і від виробника. Різні варіанти ліків ви можете забронювати й забрати в зручний час в аптеці «Бажаємо здоров’я».

Що робити, коли не падає температура у дитини?

Якщо гарячка продовжує рости та не збивається перерахованими методами, то треба викликати швидку чи звертатися до сімейного лікаря.

Варто зауважити, що за декілька годин знизити температуру до норми в 36,6° навряд чи вдасться. Цей процес доволі складний. Для досягнення позитивного і тривалого ефекту потрібно впливати не на саму температуру, а на причину її виникнення. Наприклад, якщо болить горло, уражене інфекцією, необхідно комплексно підійти до лікування та прискорити одужання.

Що робити, якщо висока температура без симптомів?

Поширеними причинами для виникнення температури є інфекція, вірус, застуда. Часто аутоімунні захворювання викликають подібну реакцію організму. Видалення зуба, прорізування зубів, щеплення теж потрапляють під перелік можливих дратівних чинників.

Якщо симптомів немає, це не означає, що температура піднялася просто так, без причини. Просто вона захована десь глибше чи, навпаки, є на поверхні. Банальна спека влітку може призвести до цього.

Якщо ви не помічаєте ознак, які б точно вказували на застуду чи іншу хворобу, діяти потрібно так само. У цьому випадку не змінюються правила, яку температуру можна збивати та чим це робити. Але бажано звернутися до лікаря, щоби виключити лихоманку й інші неприємні наслідки.

Коли потрібно швидко звернутися до лікаря?

Швидка реакція батьків часто рятує всіх від затяжного лікування. Коли треба терміново звернутися до лікарні чи викликати швидку:

 • вашій дитині немає 3-х місяців, а температура перевищує 38°;
 • у дитини виникає порушення свідомості (загальмованість, сонливість, галюцинації, втрата свідомості);
 • утруднюється дихання;
 • у малюка з’являються судоми;
 • гарячка триває вже декілька днів;
 • з’являється висип на тілі дитини, який при натиску не міняє колір.

Якщо ви не можете зв’язатися зі своїм лікарем, зверніться до найближчого приймального відділення. Там вам нададуть всю необхідну допомогу.

Отже, збивати температуру треба й залишати це на самоплив – неправильно. Проте ви маєте раціонально підходити до питання й не панікувати. Стежте за станом дитини, провітрюйте кімнату й за потреби звертайтеся до лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.