Чому печуть і cльозяться очі

01 грудень 2023
Чому печуть і cльозяться очі

Відчуття печіння в очах – поширена проблема, яка може виникати в різний час та в різних ситуаціях. На перший погляд, ці симптоми можуть здаватися незначними, але вони можуть бути важливими індикаторами стану вашого зору та загального стану в цілому. Звідки беруться ці неприємні відчуття і чому вони вважаються «сигналами тривоги», які посилає нам організм?

У цій статті ми розглянемо різноманітні причини відчуття печіння та сльозовиділення очей, включаючи фізіологічні та патологічні фактори, а також можливі шляхи подолання та загального дискомфорту та збереження здоров'я очей.

Функції сльози:

 • Забезпечує зволоження поверхні ока
 • Захищає від подразників та інфекцій
 • Живить рогівку та кон'юнктиву солями, білками та ліпідами
 • Забезпечує чітке бачення

Сльоза – це не просто вода, а важлива частина функцій організму, яка забезпечує необхідне зволоження, комфорт, захист та живлення.

Можливі причини печіння та сльозотечі

Печіння та сльозотеча очей можуть бути спричинені різними факторами, які варіюють від незначних і тимчасових до серйозних медичних станів. Ось деякі можливі причини цих симптомів:

 • Синдром сухого ока. Саме цей стан є однією з найпоширеніших причин печіння та сльозотечі. Він виникає, коли очі не виробляють достатньої кількості сліз або сльоза швидко висихає.
 • Алергія. Пилок, шерсть тварин, харчові продукти, хімічні реагенти, барвники та інші алергени можуть спричиняти печіння та сльозотечу очей.
 • Запалення кон'юнктиви (кон'юнктивіт). Інфекції або алергічна реакція можуть призвести до запалення тонкої оболонки, що покриває задню поверхню повік і передню поверхню очного яблука до рогівки.
 • Кератит. Це запальний процес на рогівці очей, який може бути інфекційним або спричинений травмою.
 • Інфекції. Вірусні або бактеріальні інфекції, такі як грип, застуда або кон'юнктивіт, можуть призвести до печіння та сльозотечі очей.
 • Подразники. Використання контактних лінз, вплив вітру, сонця, хімічних речовин, диму або інших подразників може викликати дискомфорт в очах.
 • Медичні стани. Деякі стани, такі як глаукома, саркоїдоз, ревматоїдний артрит та інші, можуть мати симптомом печіння та сльозотечу.
 • Неправильне користування комп'ютером. Довге користування комп'ютером без перерви може призвести до синдрому комп'ютерного зору, що супроводжується печінням очей.
 • Інші фактори. Наприклад, у спеку та від пилу, сльози можуть бути реакцією на зовнішні подразники.

Якщо печіння та сльозотеча стають систематичними або довготривалими, важливо звернутися до лікаря для правильної діагностики та лікування.

Симптоми

Печіння очей та сльозотеча можуть бути викликані різними причинами, і супроводжуватися різними симптомами. Ось деякі загальні симптоми, які можуть призвести до цих неприємних відчуттів:

 • Печіння: Це відчуття дискомфорту в очах, яке може бути слабким або дуже інтенсивним.
 • Сльозотеча: Збільшене сльозовиділення, коли очі починають сльозитися занадто інтенсивно.
 • Запалення (червоні очі): Очі можуть стати червоними і запаленими через розширені кровоносні судини на білковій оболонці ока або в результаті запалення кон'юнктиви.
 • Чутливість до світла: Ваші очі можуть стати більш чутливими до яскравого світла або сонячного світла.

Якщо симптоми стають систематичними або тривалими, важливо звернутися до лікаря для правильної діагностики та лікування.

Діагностика

Діагностика сльозотечі та відчуття печіння очей включає в себе ряд процедур, які допомагають встановити причину і серйозність симптомів. Ось деякі з можливих методів діагностики:

 • Огляд лікаря: Лікар, такий як офтальмолог або алерголог, може провести огляд ваших очей та задати питання про симптоми та можливі причини печіння та сльозотечі.
 • Вимірювання обсягу вироблення сльози: За допомогою спеціальних тестів лікар може визначити обсяг та якість сльози, яку виділяють ваши очі.
 • Тест на чутливість до алергенів: Якщо є підозра на алергічну реакцію, можуть проводити шкірні тести на алергени.
 • Додаткові дослідження: В певних випадках лікар може призначити додаткові дослідження, такі як аналіз крові, для визначення еозинофілів, які можуть бути підвищені в алергічних станах, або бакпосів із ока для визначення інфекцій.
 • Комплексне обстеження очей: Лікар може визначити стан рогівки та інших структур очей за допомогою ручної лінзи, використання оптики або спеціального обладнання.
 • Ультразвукове дослідження: У важливих випадках може бути рекомендоване ультразвукове дослідження структур очей для виявлення патологій.

Діагностика допомагає встановити причину печіння та сльозотечі, що в свою чергу дозволяє лікарю обрати належне лікування та рекомендації для полегшення симптомів. Не варто відкладати візит до лікаря, якщо ви зіткнулися із подібними проблемами, особливо якщо симптоми стають систематичними та тривалими.

Лікування

Лікування печіння очей та сльозотечі залежить від причини цих симптомів. Ось деякі можливі методи лікування:

 • Медикаментозне лікування. В залежності від діагнозу лікар може призначити різні види препаратів. Наприклад, при алергічному кон'юнктивіті можуть бути рекомендовані антигістамінні препарати. У випадках інфекційних захворювань можуть призначити антибіотики або противірусні препарати. Для полегшення симптомів сухих очей часто використовують зволожуючі краплі для очей з гіалуроновою кислотою або “штучні сльози”.
 • Зниження впливу алергенів. Якщо причиною є алергія, важливо уникати контакту з алергенами. Це може включати вологе прибирання помешкання, використання гіпоалергенних подушок та постільної білизни, а також обмеження контакту з домашніми тваринами.
 • Фізичні процедури. Деякі люди знаходять полегшення від печіння та сльозотечі за допомогою теплих компресів на очі або масажу повік.
 • Хірургічне втручання. У деяких випадках, якщо печіння та сльозотеча пов'язані із фізичними аномаліями або патологіями очей, може знадобитися хірургічне втручання.
 • Лікування основного захворювання. Якщо симптоми печіння та сльозотечі є наслідком захворювання (наприклад, синдрому Сьогрена або алергічної реакції), то лікування спрямовується на покращення цього стану.

Лікування повинно бути індивідуальним і призначатися лікарем, враховуючи конкретну причину та серйозність симптомів. Перед прийняттям будь-яких ліків або процедур, завжди варто звертатися до медичного фахівця для консультації та точного діагнозу. В жодному разі не займайтесь самолікуванням адже це може погіршити стан і призвести непередбачуваних результатів.

Профілактика

Профілактика печіння очей та сльозотечі може включати наступні кроки:

 1. Уникайте алергенів: Якщо ви знаєте, що у вас є алергія на пил, шерсть тварин і т. д., намагайтеся обмежити контакт з цими алергенами. Регулярне прибирання вдома та використання гіпоалергенних матеріалів може покращити ваш стан.
 2. Вологе прибирання: Зволоження повітря у вашому помешканні може допомогти зменшити сухість очей. Використовуйте зволожувач повітря в зимовий період або в сухих кліматичних умовах.
 3. Очистіть контактні лінзи: Якщо ви користуєтеся контактними лінзами, дотримуйтесь всіх правил щодо їх догляду та чистки. Неналежний догляд за контактними лінзами може призвести до подразнення очей.
 4. Захист від сонця: Коли ви виходите на сонце, одягайте сонцезахисні окуляри, які захищають від ультрафіолетового випромінювання. Ультрафіолет може посилювати сухість та подразнення очей.
 5. Режим роботи за комп'ютером: Якщо ви багато часу проводите за комп'ютером або екраном, дотримуйтесь правил ергономіки та робочого режиму, робіть регулярні перерви, підтримуйте оптимальну відстань і освітлення.
 6. Правильне харчування та гідратація: Збалансоване харчування та достатнє споживання води підтримує загальне здоров'я, включаючи стан очей.
 7. Правильний режим сну: Недостатній сон може призвести до сухості та подразнення очей.
 8. Зменшення стресу: Стрес може впливати на стан очей. Використовуйте методи релаксації та стрес-менеджменту для зменшення стресу.
 9. Регулярні перевірки у лікаря-офтальмолога: Важливо регулярно відвідувати офтальмолога для профілактичних оглядів та вчасної діагностики можливих захворювань очей.

Запам'ятайте, що профілактика і правильний догляд за очима можуть зменшити ризик печіння та сльозотечі, а також зберегти ваше здоров'я. В разі серйозних симптомів або тривалих проблем, завжди звертайтеся до лікаря.

Саме дбайливе ставлення до ваших очей забезпечить їх здоров’я на багато років вперед. Беріть участь у профілактичних обстеженнях і слідкуйте за комфортом своїх очей. Бажаємо вам кристально чистого зору та здоров'я!

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.