Чому виникає сухість в очах, чим загрожує та як з нею боротися

01 травень 2024
Чому виникає сухість в очах, чим загрожує та як з нею боротися

Сухість в очах, медично відома як синдром сухого ока, є станом, при якому слізні залози не здатні виробляти достатню кількість сліз або слізна рідина має неправильний склад, що призводить до недостатнього зволоження поверхні ока. Це, у свою чергу, призводить до порушення цілісності і функції слізної плівки, що вкриває рогівку та кон'юнктиву, викликаючи подразнення та дискомфорт в оці. Цей стан може бути не тільки неприємним, але й сигналізувати про більш серйозні захворювання очей. У цій статті ми розглянемо причини, види, методи діагностики та лікування сухості в очах, а також обговоримо можливі шляхи профілактики.

Причини виникнення

Існує багато причин, що можуть сприяти сухості в очах, які можуть вказувати на необхідність звернення за медичною допомогою:

 1. Тривале використання комп'ютера або інших електронних пристроїв. Довгий час, проведений перед екраном, знижує частоту моргання, що призводить до випаровування слізної плівки та сухості очей.
 2. Вікові зміни. З віком зменшується вироблення сліз, особливо у жінок після менопаузи, що може призвести до збільшення сухості в очах.
 3. Вплив зовнішнього середовища. Сухе повітря, вітер, кондиціонування або опалення можуть сприяти швидкому випаровуванню сліз та виникненню сухості.
 4. Деякі медичні стани. Аутоімунні захворювання, такі як ревматоїдний артрит або синдром Шегрена, можуть впливати на здатність організму виробляти слізну рідину.
 5. Прийом певних медикаментів. Антигістамінні препарати, антидепресанти, препарати для лікування високого кров'яного тиску можуть мати побічний ефект у вигляді сухості в очах.
 6. Носіння контактних лінз. Тривале носіння контактних лінз може зменшити кількість слізного секрету, що виділяється для зволоження очей, викликаючи сухість і дискомфорт.
 7. Неправильне харчування. Недостатнє споживання омега-3 жирних кислот може погіршити якість слізної плівки та призвести до сухості очей.

Успішне лікування та профілактика сухості в очах залежить від виявлення та усунення її причин. Правильний догляд за очима та здоровий спосіб життя можуть значно знизити ризик розвитку синдрому сухого ока та покращити якість вашого життя.

Супутні симптоми

Синдром сухого ока є поширеним офтальмологічним станом, що може викликати дискомфорт, почуття стороннього тіла в оці та інші неприємні симптоми:

 • Почуття піску або стороннього тіла в очах. Часто люди з синдромом сухого ока скаржаться на відчуття, ніби в їхніх очах щось заважає, що може викликати дискомфорт та потребу в постійному потиранні очей.
 • Печіння або свербіж. Ці симптоми можуть варіювати від легкого до вираженого печіння або свербежу, що значно погіршує якість життя пацієнта.
 • Почервоніння очей. Через триваючу сухість і подразнення очі можуть почервоніти, що може супроводжуватися роздратуванням і посиленням кровопостачання поверхні ока.
 • Розмитість зору. Сухість може тимчасово впливати на якість зору, роблячи образи нечіткими, особливо після тривалої роботи за комп'ютером або читання.
 • Втома очей. Люди з синдромом сухого ока часто відчувають швидку втому очей, особливо під час зосередженої візуальної діяльності.
 • Підвищена чутливість до світла. Цей стан може зробити очі більш чутливими до яскравого світла або сонячного проміння, викликаючи дискомфорт у світлих приміщеннях або на вулиці.

Управління симптомами синдрому сухого ока передбачає комплексний підхід, включаючи використання штучних сліз, зміну режиму дня, зокрема регулярні перерви під час роботи з екранами, та забезпечення належного зволоження повітря в приміщенні. Важливо консультуватися з офтальмологом для індивідуальних рекомендацій та лікування, особливо у випадках вираженого дискомфорту або коли стандартні методи самодопомоги не приносять полегшення.

Види

Класифікація сухості в очах за причиною виникнення допомагає визначити ефективні методи лікування та профілактики:

 • Евапораційний тип. Ця форма сухості очей пов'язана зі збільшеним випаровуванням слізного шару через неправильну роботу мейбомієвих залоз, що відповідають за ліпідний компонент сліз. Фактори ризику включають тривале перебування перед екранами, використання контактних лінз, кліматичні умови з низькою вологістю та вітром.
 • Аквадефіцитний тип. Характеризується зниженою продуктивністю слізних залоз, що призводить до недостатності водного компонента слізної плівки. Причинами можуть бути системні захворювання (наприклад, синдром Шегрена), літній вік, деякі медикаменти, а також гормональні зміни.
 • Змішаний тип. Поєднує в собі ознаки як евапораційного, так і аквадефіцитного типів сухості в очах. Це найбільш поширена форма, яка вимагає комплексного підходу до лікування.
 • Механічний тип. Виникає через фізичні перешкоди для нормального розподілу слізної плівки по поверхні ока, наприклад, через аномалії повік або бляшки на кон'юнктиві.
 • Нейропатичний тип. Пов'язаний з порушенням чутливості рогівки, що призводить до зниження рефлекторного вироблення сліз.

Регулярні огляди у офтальмолога сприяють виявленню проблеми на початковому етапі та запобіганню її подальшого розвитку.

Діагностика

Діагностика синдрому сухого ока, захворювання, що характеризується недостатнім зволоженням поверхні ока, є складною процедурою для визначення причини та тяжкості захворювання. Сучасні методи діагностики охоплюють ряд дій:

 1. Анамнез. Збір інформації про симптоми, тривалість їх прояву та можливі фактори, що сприяють виникненню сухості в очах, такі як тривале перебування за комп'ютером, використання контактних лінз та інші.
 2. Тест Ширмера. Вимірювання обсягу вироблення сліз за допомогою спеціальної смужки паперу, яка поміщається на нижню повіку. Недостатній обсяг вироблених сліз може вказувати на синдром сухого ока.
 3. Дослідження якості слізної плівки. Визначення часу розриву слізної плівки (TBUT) дозволяє оцінити її стабільність та якість, що є ключовим у діагностиці синдрому сухого ока.
 4. Оцінка стану поверхні ока. Використання спеціальних барвників, таких як флуоресцеїн, для виявлення пошкоджень на рогівці або кон'юнктиві, спричинених сухістю.
 5. Аналіз складу сліз. Дослідження може включати аналіз складу слізної рідини на предмет визначення вмісту різних компонентів, що відіграють роль у зволоженні ока.
 6. Оцінка роботи мейбомієвих залоз. Мейбомієві залози виробляють маслянистий компонент слізної плівки, і їх дисфункція може спричинити сухість в очах.

Важливо розуміти, що діагностика синдрому сухого ока є ключовим кроком на шляху до вибору ефективної стратегії лікування та поліпшення якості життя пацієнта.

Лікування

Лікування сухості в очах спрямоване на підтримку загального здоров'я ока та підвищення комфорту пацієнта:

 • Штучні сльози. Це безрецептурні краплі для очей, які імітують склад натуральних сліз. Вони допомагають зволожити поверхню ока і полегшують симптоми сухості.
 • Закривання слізних каналів. Тимчасове або постійне закривання слізних каналів (пунктальна оклюзія) може запобігти відтоку сліз із поверхні ока, зберігаючи їх зволожуючий ефект.
 • Краплі з циклоспорином. Це рецептурні краплі, які можуть зменшити запалення на поверхні ока, що часто асоціюється з ССО, тим самим збільшуючи вироблення сліз.
 • Омега-3 добавки. Вживання добавок з омега-3 жирними кислотами може поліпшити функцію мейбомієвих залоз на краю повік, що сприяє стабілізації слізної плівки та зменшенню симптомів сухості в очах.
 • Терапія теплом. Регулярне застосування теплих компресів до очей може допомогти розм'якшити затверділі секрети мейбомієвих залоз, покращуючи їх функціонування.

Для досягнення найкращих результатів у лікуванні сухості в очах важливо підібрати комплексний підхід, який враховує індивідуальні особливості пацієнта та ступінь тяжкості симптомів. Важливо звернутися до офтальмолога для вибору відповідного лікування, оскільки самолікування може призвести до подальшого пошкодження рогівки та інших серйозних наслідків.

Профілактика

Для підтримання комфорту та здоров'я очей важливо дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. Регулярне зволоження очей. Використання штучних сліз або зволожувальних крапель для очей може допомогти відновити втрачену вологу та захистити поверхню ока.
 2. Контроль середовища. Зменшення впливу кондиціонерів або обігрівачів, які можуть сприяти висушуванню повітря в приміщенні, та використання зволожувачів повітря для підтримки оптимального рівня вологості.
 3. Зниження часу, проведеного за екраном комп'ютера або смартфона. Довгий час, проведений за екранами, може знижувати частоту моргання, що, в свою чергу, призводить до випаровування слізної плівки та сухості очей.
 4. Використання захисних окулярів. Захист очей від вітру, пилу та інших подразників за допомогою захисних окулярів може допомогти зменшити випаровування сліз.
 5. Регулярні перерви під час роботи. Застосування правила «20-20-20» (кожні 20 хвилин відволікатися на 20 секунд, дивлячись на предмети, розташовані на відстані 20 метрів), щоб зменшити напругу очей.
 6. Підтримка водного балансу. Споживання достатньої кількості води протягом дня допомагає підтримувати гідратацію тіла, включаючи і вологість очей.
 7. Дієта, багата Омега-3 жирними кислотами. Включення в раціон продуктів, багатих Омега-3 (наприклад, жирної риби, горіхів, льняної олії), може покращити якість слізної плівки та зменшити симптоми сухості в очах.

Застосування цих заходів може значно покращити стан очей та зменшити дискомфорт, пов'язаний з сухістю. Важливо пам'ятати, що при виникненні будь-яких занепокоєнь щодо здоров'я очей слід звернутися до офтальмолога для отримання кваліфікованої консультації та лікування.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн краплі для зволоження очей за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 03.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.