Гіпертонічний криз: причини, наслідки і перша допомога при високому тиску

03 липень 2023
Гіпертонічний криз: причини, наслідки і перша допомога при високому тиску

Гіпертонічний криз є небезпечним станом, який характеризується раптовим та значним підвищенням артеріального тиску. У цій статті ми розглянемо основні причини, симптоми, наслідки та першу допомогу для гіпертонічного кризу, а також ознайомимось із порадами щодо профілактики та лікування цього захворювання.

Що таке гіпертонічний криз?

Гіпертонічний криз – це сильне і раптове підвищення артеріального тиску, яке вимагає негайної медичної допомоги. Таке різке підвищення артеріального тиску може призвести до серйозних ускладнень, таких як крововилив у мозок, гостра серцева недостатність або ураження нирок.

Класифікація гіпертонічних кризів

Гіпертонічні кризи поділяються на дві категорії:

 1. Ургентний гіпертонічний криз – значне підвищення артеріального тиску без гострого ураження органів.
 2. Невідкладний гіпертонічний криз – різке підвищення артеріального тиску, що супроводжується ознаками гострого ураження органів.

Що може спричинити гіпертонічний криз?

До факторів, які можуть сприяти виникненню гіпертонічного кризу, належать:

 • недотримання призначених ліків від артеріальної гіпертензії;
 • вживання продуктів з високим вмістом натрію;
 • зловживання алкоголем або наркотиками;
 • стрес або тривога;
 • захворювання нирок;
 • ендокринні розлади;
 • захворювання головного або спинного мозку.

Гіпертонічний криз: симптоми

Симптоми гіпертонічного кризу можуть бути різноманітними та проявлятися по-різному в залежності від індивідуальних особливостей організму. Ось деякі з найпоширеніших симптомів гіпертонічного кризу:

 1. Сильний головний біль: зазвичай відчувається в потилиці або в області тім'яних кісток. Він може мати пульсуючий характер, що посилюється при навантаженнях або зміні положення тіла.
 2. Нечіткість зору: може включати тимчасове затемнення, подвійне бачення, розсіяний зір або втрату зору в одному з полів зору.
 3. Біль у грудях: може бути різким або тупим, стискаючим або розриваючим, і зазвичай знаходиться в центрі грудей або зліва. Цей симптом може вказувати на серцеві проблеми або інші серйозні ускладнення.
 4. Утруднене дихання: пацієнти можуть відчувати задишку, навіть у стані спокою, що може посилюватися при фізичних навантаженнях або зміні положення тіла.
 5. Нудота та блювання: ці симптоми можуть бути викликаними підвищеним артеріальним тиском та впливом на роботу шлунково-кишкового тракту.
 6. Носова кровотеча: може виникати через порушення кровообігу в судинах носової порожнини при раптовому підвищенні артеріального тиску.
 7. Судоми: можуть бути локалізовані в окремих групах м'язів або можуть захопити декілька м'язових груп одночасно. Вони можуть бути викликані збільшеним артеріальним тиском, який впливає на нервові рецептори та спричиняє збудження м'язів.
 8. Зміна психічного стану: під час гіпертонічного кризу можуть виникнути психічні розлади, такі як тривога, роздратованість, збудженість або, навпаки, сплутаність та сонливість. У важких випадках можливі галюцинації або коматозні стани.

Важливо пам'ятати, що симптоми гіпертонічного кризу у кількох осіб можуть суттєво відрізнятися, а їх наявність та інтенсивність можуть змінюватися. Якщо у вас або у когось з вашого оточення виникають симптоми гіпертонічного кризу, негайно зверніться за медичною допомогою. Рання діагностика та вчасне лікування можуть зменшити ризик ускладнень та покращити прогноз на одужання.

Що робити при гіпертонічному кризі?

Перша допомога при підвищеному тиску під час гіпертонічного кризу передбачає:

 1. Зберігати спокій і сісти.
 2. Послаблення тісного одягу.
 3. Прийом призначених таблеток від високого тиску.
 4. Виклик невідкладної допомоги для отримання подальшої допомоги.

Як довго триває гіпертонічний криз?

Тривалість гіпертонічного кризу часто варіюється залежно від його тяжкості та реакції людини на лікування. Розглянемо деякі аспекти, які можуть впливати на тривалість гіпертонічного кризу:

 1. Тяжкість кризу. Ургентні кризи характеризуються значним підвищенням артеріального тиску без ознак гострої органної дисфункції, тоді як невідкладні кризи супроводжуються ушкодженням внутрішніх органів. Тривалість гіпертонічного кризу зазвичай довша у випадку невідкладного стану.
 2. Стан здоров'я пацієнта. Наявність супутніх хронічних захворювань, таких як діабет, ниркові або серцеві захворювання, може ускладнити процес нормалізації артеріального тиску та подовжити тривалість кризу.
 3. Відповідь на лікування. Реакція пацієнтів на лікування може бути індивідуальною. Деякі пацієнти відповідають швидко на прийом препаратів для зниження тиску, тоді як іншим може знадобитися більше часу для стабілізації стану.

Зазвичай, при належному медичному втручанні артеріальний тиск може нормалізуватися протягом декількох годин. Однак у випадках важкої форми гіпертонічного кризу або наявності значних органних ушкоджень, процес стабілізації артеріального тиску може тривати довше, до кількох днів. Важливо слідкувати за станом пацієнта та працювати з лікарем, щоб скоригувати лікування відповідно до потреб і відповіді на терапію.

Наслідки гіпертонічного кризу

Нелікований або погано контрольований гіпертонічний криз може призвести до тяжких ускладнень, таких як:

 • інсульт;
 • зупинка серця;
 • ниркова недостатність;
 • втрата зору;
 • проблеми з пам'яттю;
 • розшарування аорти.

Лікування гіпертонічного кризу

Невідкладна допомога при гіпертонічному кризі передбачає:

 1. Постійний моніторинг артеріального тиску.
 2. Внутрішньовенне введення препаратів для лікування гіпертонічного кризу, таких як нітропрусид, нітрогліцерин або лабеталол.
 3. Оцінка та лікування основних причин.
 4. Ретельний аналіз реакції пацієнта на лікування.

Після подолання кризу можуть бути призначені ліки для нормалізації артеріального тиску, а також зміни способу життя для запобігання майбутнім епізодам.

Профілактика гіпертонії: як уникнути підвищеного артеріального тиску

Щоб запобігти підвищеному артеріальному тиску та зменшити ризик гіпертонічних кризів, врахуйте наступне:

 1. Підтримуйте здорову вагу.
 2. Регулярно займайтеся фізичними вправами.
 3. Дотримуйтесь збалансованої дієти з низьким вмістом натрію.
 4. Обмежте споживання алкоголю.
 5. Відмовтеся від куріння.
 6. Боротися зі стресом за допомогою релаксаційних технік.
 7. Регулярно контролювати артеріальний тиск.
 8. Дотримуватися призначених ліків від артеріальної гіпертензії.

Гіпертонічний криз – це потенційно небезпечний для життя стан, який потребує негайної медичної допомоги. Розуміння причин, симптомів та наслідків може допомогти людям розпізнати та контролювати високий кров'яний тиск. Швидка перша допомога та невідкладна медична допомога мають вирішальне значення, тоді як довготривалий контроль артеріального тиску та покращення способу життя можуть допомогти запобігти майбутнім епізодам гіпертонічного кризу.

Редакторська група
Оновлено: 19.03.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.